Wikiverzita
cswikiversity
https://cs.wikiversity.org/wiki/Wikiverzita:Hlavn%C3%AD_strana
MediaWiki 1.47.0-wmf.6
first-letter
Média
Speciální
Diskuse
Uživatel
Diskuse s uživatelem
Wikiverzita
Diskuse k Wikiverzitě
Soubor
Diskuse k souboru
MediaWiki
Diskuse k MediaWiki
Šablona
Diskuse k šabloně
Nápověda
Diskuse k nápovědě
Kategorie
Diskuse ke kategorii
Fórum
Diskuse k fóru
TimedText
TimedText talk
Modul
Diskuse k modulu
Podujatie
Diskusia k podujatiu
Prezentování
0
236
148542
51021
2026-06-13T08:21:33Z
Juandev
29
smazat
148542
wikitext
text/x-wiki
{{Smazat|důvod=prázdné torzo--Juandev}}
Cílem kurzu prezentování je naučit účastníky prezentovat své myšlenky a výsledky na prezentacích, konferencích, před kolegy či studenty. Též správně se vyjadřovat a být úspěšný při obhajobách bakalářských, diplomových či disertačních pracích apod.
== Účastníci ==
*--[[Uživatel:Juandev|Juandev]] 23:23, 27 February 2008 (UTC) - vyučující
*...
== Základy ==
== Prezentování s využitím Power Pointu ==
== Možnosti prezentování živě ==
=== Wiki konference ===
==== Wikimania 2008 ====
*Název:
*O čom to je:
*Kde to je:
*Zápis do:
*Zápis link:
==== Wikimedia Conference Polska ====
*Název:
*O čom to je:
*Kde to je:
*Zápis do:
*Zápis link:
[[Kategorie:Prezentování]]
6kb466ci0z4lyik55t281s8sj2p7rqq
Uživatel:Kychot
2
698
148537
146945
2026-06-12T21:05:51Z
Kychot
95
/* [[/správce]] */
148537
wikitext
text/x-wiki
<!--[[File:Kychot v lese 1589.JPG|thumb]]-->
[[File:A wikimedian editing in the forest (1683).jpg|frameless|right]]
https://w.wiki/tS2
'''Kychot''' = ''Petr Heřman''
<!--
<div class="boilerplate metadata vfd"
style="background-color: #f3f9ff; border: 1px solid #aaa; margin: 0; padding: 1em;">
'''S velkou radostí ohlašuji wikiprázdniny! Pryč od Inetu! Už to potřebuju!
Tak se tu, mééé mééé mééé, milé děti, chovejte slušně a kdyby přišel nějaký '''W'''iki'''V'''lk, tak mu hlavně neotvírejte od naši wikiverzity vrátka, nebo bude mazec!
</div>
-->
<!--
<div class="boilerplate metadata vfd"
style="background-color: #fff0d0; border: 1px solid #aaa; margin: 0; padding: 1em; font-size: large">
'''[[/72|Pozvánka na 1001000. narozeniny]] pro všechny Wikimediány i Newikimediány'''
</div>
-->
<!--
{| style="float: right; margin-left: 1em; margin-bottom: 0.5em; border: #99B3FF solid 1px"
|{{nálepka levá|red|#FFAAAA|Vy-0|'''Tomuto uživateli''' klidně '''tykejte'''.}}
|-
|-
|{{User html-1}}
|-
|{{User Praha}}
|-
|{{nálepka levá|brown|#e0e080|[[Soubor:Wikipedia-logo-cs.png|40x40px]]|[[Speciální:Příspěvky/Kychot|působí]] na [[::|české Wikipedii]]<br /> '''{{věk v letech a dnech|2007|05|04}}'''.}}
|}
-->
Na půdu české [[Wikiverzita:Hlavní strana|Wikiverzity]] (tehdy ještě ve stadiu [[betawikiversity:Hlavní_strana|beta]]) jsem poprvé vstoupil [http://beta.wikiversity.org/w/index.php?title=Program:Informatika&diff=prev&oldid=6937 2007-05-04], dva dny poté, co ji [http://beta.wikiversity.org/w/index.php?title=Wikiverzita&oldid=6842 2007-05-02] [[Uživatel:Juandev|Juandev]] založil. Zapsal jsem se tehdy jako první student právě otevřeného programu [[Program:Informatika|Informatika]]. Záhy jsem zjistil, že mi tu nikdo nejen nekontroluje školní docházku, ale ani nepodstrkuje žádné učební materiály, jak se děje na [http://wikiversity.org ostatních Wikiversitách]. Proto jsem se o své další vzdělávání začal starat sám. O vše, k čemu jsem na svém klopotném snažení dospěl, se mohu s kýmkoli podělit.
I když někomu připadá, že naše Wikiverzita je jen chabým torzem, které má do skutečné stavby ještě daleko, to nejdůležitější máme: svobodný prostor! Prostor bez hranic, neomezený stěnami z kamene, betonu a cihel. To pochopili učitelé ještě dříve, než ve staré Antice.
[[Special:UserLogin|Pojďte]] mezi nás! Je to účinnější řešení než pouhá kritika [[Projekty Wikimedia|projektů]].
Jsem členem [[m: Wikimedia Czech Republic| Wikimedia Czech Republic]] → [http://wikimedia.cz/ wikimedia.cz], [http://wiki.wikimedia.cz/wiki wiki.wikimedia.cz];
<!--
5. prosince t.r. pořádáme v Městské knihovně v Praze konferenci '''[[w: Wikipedie:Konference|Wikipedie a její zdroje, Wikipedie jako zdroj]]''' – určitě přijďte!
-->
Kontakt na mě: [[Uživatel diskuse:Kychot|Moje diskusní stránka]] nebo [[Special:Emailuser/Kychot|poslat e-mail]] (k tomu ale musíte být [[Speciální:Přihlásit|přihlášen]] na Wikiverzitě, Wikipedii apod.)
{| cellpadding="1" style="float: right; margin-left: 1em; margin-bottom: 0.5em; border: #99B3FF solid 1px"
| style="color:#2040B0" | <center>'''Nálepky'''</center>
|-
|{{nálepka levá|#aaa|#FFFFF0|[[Soubor:Wikipanacek.png|35px|Symbol správce]]|Tento uživatel je [[Wikiverzita:Správci|správce]].}}
|-
| {{nálepka levá|red|#FFAAAA|Vy-0|'''Tomuto uživateli''' klidně '''tykejte'''.}}
|}
{{#babel:cs|en-1|de-2|ru-2|sk-1}}
== Co jsem a co jsem byl ==
Mluvnicky spíše ''Čím jsem'', ale to bych v odkazech na podstránky namísto nominativu musel používat instrumentál. ''Čím jsem, jsem rád'' by mohla být narážka na Wolkerovu báseň. Realitě bližší by bylo ovšem přísloví ''Devatero řemesel, desátá nouze''. Psycholog by možná poznamenal, že to jsou různé ''role'', které člověk v životě hraje. Takže – interpretací může být více.
* '''kmet''', [[/71|1000111 let]]
* 1×manžel, 4×otec, 7×dědeček, … – ale byl jsem i synem, vnukem,… – zkrátka jsme [[/Rodina]]
* věčný student:
** [[/PGS lékařská biofyzika]] – bohužel i „věčnost“ někdy skončí – zatím byla pozastavena před několika lety
** [[/PGS Dvanáctina oktávy v.01]] – na to se pořád ještě chystám
* '''wikiverzián''': [[/Diary]] (wikiverzitní deník – archiv) 2019-03-09T22:10:42 [[Staré tance na XLII. DLB]] – <cite>Právě jste provedl svou desetitisící editaci</cite>
* '''vydavatel''' – viz [[Projekt: Hesla Jednoty bratrské]]
* '''[[/biofyzik]]'''
* '''[[/učitel]]'''
* '''[[/drvoštěp]]'''
* '''[[/tesař]]'''
* '''[[/varhanář]]'''
* '''[[/písničkář]]'''
* '''[[/radioamatér]]'''
* '''[[/fotograf]]'''
* '''[[/horolezec]]'''
* '''[[/tanečník]]'''
* '''[[/cyklista]]'''
* '''[[/motocyklista]]'''
* '''[[/automobilista]]''' (a tím pádem i automechanik a autoelektrikář z nouze)
* '''[[/čtenář]]''' (čtenářský deník)
* [[/programátor]]
* '''smrtelník''' – viz podstránka [[/pohřeb]]
* '''[[/český bratr]]'''
* [[/FB]]
* [[/Petr Petr Zuzana Heřman]]
* [[/filmová hvězda]]
* [[/bezdomáč]] (před rokem jsme dostali výpověď z bytu)
* [[/cestovatel]] (už na to není moc čas)
* [[/správce]]
== Aktuální projekty ==
Co všechno nyní najednou řeším:
=== Python ===
* [[Python/Dive Into]]
* [[REPL]]
* http://kychot.pythonanywhere.com/
* [[pythonanywhere/kychot]]
* [[Flask]]
* [[Django]]
=== [[Emacs]] ===
* [[Emacs/konfigurace]]
* [[Emacs/wiki]]
* [[Emacs/packages]]
=== HESLA JEDNOTY BRATRSKÉ ===
Papírová [[Projekt: Hesla Jednoty bratrské/2025|Hesla 2025]] jsou vydána, dořešit webovou a další elektronické verze.
Další rok:
* [[Projekt: Hesla Jednoty bratrské/2026]]:
** [[Projekt: Hesla Jednoty bratrské/výročí/2026]]
** [[Projekt: Hesla Jednoty bratrské/heslo roku/2026]]
** [[Projekt: Hesla Jednoty bratrské/obálka/2026]]
=== [[Wikidata]] ===
* [[Wikidata/SPARQL/3]]
* [[Projekt: Hesla Jednoty bratrské/výročí/2024/SPARQL]]
=== [[Bible]] ===
* [[OpenScriptures Hebrew Bible]]
* [[Šablona:Šablona ]]
** [[Šablona:Online Kramerius]]
=== Hebrejština ===
* [[Hebrejština]]
** [[Hebrejština/samostudium]]
=== Hudba ===
[[:Kategorie:Hudba]]
* [[Bratrský zpěvník]]
** [[Bratrský zpěvník/462 - Ó Pane, zůstaň s námi]]
* [[Ladění]]
* [[Varhanářství]]
** [[Varhany]]
** [[Ladění a intonace varhan]]
=== Auta ===
* [[Uživatel:Kychot/auta]]
<!--
** [[Uživatel:Kychot/auta/A co dál?]]
** [[Uživatel:Kychot/auta/Sharan]]
-->
* [[Mercedes-Benz/E 200 Kompressor/Kychot]]
=== LF2 ===
* [[Biofyzikální praktikum]]
** [[EKG vyšetření]]
* [[:Kategorie:Seminární práce]]
** [[EKG studentů/2LFUK]]
*** [[EKG studentů/2LFUK/2013-14]]
* [[OpenSignals]]
** [[OpenSignals/instalace]]
** [[OpenSignals/bluetooth]]
* [[PLUX]]
** [[Biosignalsplux]]
=== Počítače ===
* [[Ubuntu]]
** [[Ubuntu/balíky/Kychot/Focal]]
* [[E-mailový klient]]
** [[Claws Mail]]
* [[Lenovo ThinkPad X280]]
** [[Lenovo ThinkPad X280/Linux]]
*[[HTML5]]
=== Dům ===
* [[CAD]]
** [[LibreCAD]]
** [[BRL-CAD]]
* [[Vytápění]]
** [[Vytápění/dřevem]]
* Ocasku:
* [http://www.bosch-naradi-cz.cz/bosch-gfz-16-35-ac-professional-pila-ocaska-0601637708/d3150/ Bosch GFZ 16-35 AC Professional Pila ocaska - 0601637708] – nelze už sehnat
* [[/kabel]] – porušený kabel do maringotky, musím řešit připojení.
=== Sny ===
* [[Sny/Databáze/Kychot/2024]]
=== Mobil a linux na něm ===
* [[Android]]
** [[Sony Xperia XA1 Dual G3112]]
*** [[Sony Xperia XA1 Dual G3112/Kychot]]
* [[Termux]]:
** https://termux.com/
** https://wiki.termux.com/wiki/Main_Page
** [https://play.google.com/store/apps/details?id=com.termux&hl=cs Termux – Aplikace na Google Play]
** [https://opensource.com/article/18/5/termux Termux turns Android into a Linux development environment ...]
** [https://github.com/termux/termux-ap GitHub - termux/termux-app: Android terminal and Linux environment ...]
* Kali Linux
** [https://www.youtube.com/watch?v=FVnWFIoepfk Installing kali linux on android A series Samsung A7]
== Další podstránky ==
* [[/PC]] aj.
* [[/Líheň]]
* [[/skin]] – různé skiny
* [[/tmp]] – dočasné soubory
* [[/notationes]]
* [[/Vinotéka]] – to mi sem strčili z hlavního NS
* [[/Wikidata]] – workshop
* [[/auta]] – problémy :-(
* [[/auta/A co dál?]] alias [[/auta/kupuji]] – už jsme před pár lety koupili, zatím ještě jezdí.
* [[/mobil]] – kupuji další mobil – mezitím mi ho už ukradli
* [[/tablet]] – kupuji tablet – už se zase rozbil
* [[/GPT]]
* [[/Zderaz'24]]
== Odkazovník ==
* [[Special:RecentChangesLinked/Category:CS]]
<!-- {| class="prettytable" border="1" style="text-align: left" -->
{| class="wikitable" border="1" cellpadding="2" style="autoborder:1px solid #AAA; border-collapse:collapse; background:#F8F8F8"
| '''[http://wikimedia.org Wikimedia]'''
|
|-
| [[commons:Main Page|Commons]] [[commons:User:Kychot|<sup>K</sup>]]
| [[commons:Category:Icons_themes|Icons_themes]]
|-
| [[meta:Main Page|Meta]] [[meta:User:Kychot|<sup>K</sup>]]:
| [[meta:Special:SiteMatrix|SiteMatrix]]
|}
<!-- {| class="prettytable" style="text-align: center"|} -->
<!-- {| class="wikitable" border="1" cellpadding="2" align="center" style="autoborder:1px solid #AAA; border-collapse:collapse; background:#F8F8F8" -->
{| class="wikitable" border="1" cellpadding="2" style="autoborder:1px solid #AAA; border-collapse:collapse; background:#F8F8F8"
| ''[[Projekty Wikimedia|projekt]]: \ jazyk:''
| en
| cs
| sk
| de
| ru
| pl
| la
|-
| '''[http://wikipedia.org Wikipedia]'''
| [[wikipedia:Main Page|Wikipedia]] [[wikipedia:en:User:Kychot|<sup>K</sup>]]
| [[wikipedia:cs:Hlavní strana|Wikipedie]] [[wikipedia:cs:Wikipedista:Kychot|<sup>K</sup>]]
| [[wikipedia:sk:Hlavná stránka|Wikipédia]] [[wikipedia:sk:Redaktor:Kychot|<sup>K</sup>]]
| [[wikipedia:de:Hauptseite|Wikipedia]] [[wikipedia:de:Benutzer:Kychot|<sup>K</sup>]]
| [[wikipedia:ru:Заглавная страница|Википедия]] [[wikipedia:ru:Участник:Kychot|<sup>K</sup>]]
| [[wikipedia:pl:Strona główna|Wikipedia]]
| [[wikipedia:la:Pagina Prima|Vicipaedia]]
|-
| '''[http://wiktionary.org Wiktionary]'''
| [[wiktionary:Main Page|Wiktionary]]
| [[wiktionary:cs:Hlavní strana|Wikislovník]] [[wiktionary:cs:Uživatel:Kychot|<sup>K</sup>]]
| [[wiktionary:sk:Hlavná stránka|Wikislovník]]
| [[wiktionary:de:Hauptseite|Wikiwörterbuch]]
| [[wiktionary:ru:Заглавная страница|Викисловарь]]
| [[wiktionary:pl:Strona główna|Wikisłownik]]
| [[wiktionary:la:Pagina_prima|Victionarium]]
|-
| '''[http://wikibooks.org Wikibooks]'''
| [[wikibooks:Main Page|Wikibooks]]
| [[wikibooks:cs:Hlavní strana|Wikiknihy]] [[wikibooks:cs:Uživatel:Kychot|<sup>K</sup>]]
| [[wikibooks:sk:Hlavná stránka|Wikiknihy]]
| [[wikibooks:de:Hauptseite|Wikibooks]]
| [[wikibooks:ru:Заглавная страница|Викиучебник]]
| [[wikibooks:pl:Strona główna|Wikibooks]]
| [[wikibooks:la:Pagina Prima|Vicilibri]]
|-
| '''[http://wikisource.org Wikisource]'''
| [[wikisource:Main Page|Wikisource]]
| [[wikisource:cs:Hlavní strana|Wikisource]] [[wikisource:cs:Uživatel:Kychot|<sup>K</sup>]]
| [[wikisource:sk:Hlavná stránka|Wikizdroj]]
| [[wikisource:de:Hauptseite|Wikisource]]
| [[wikisource:ru:Заглавная страница|Викитека]]
| [[wikisource:pl:Strona główna|Wikiźródła]]
| [[wikisource:la:Pagina Prima|Vicifons]]
|-
| '''[http://wikisource.org Wikiquote]'''
| [[wikiquote:Main Page|Wikiquote]]
| [[wikiquote:cs:Hlavní strana|Wikicitáty]] [[wikiquote:cs:Uživatel:Kychot|<sup>K</sup>]]
| [[wikiquote:sk:Hlavná stránka|Wikicitáty]]
| [[wikiquote:de:Hauptseite|Wikiquote]]
| [[wikiquote:ru:Заглавная страница|Викицитатник]]
| [[wikiquote:pl:Strona główna|Wikicytaty]]
| [[wikiquote:la:Pagina Prima|Vicicitatio]]
|-
| '''[http://wikinews.org Wikinews]'''
| [[wikinews:Main Page|Wikinews]]
| [[wikinews:Wikizprávy:Hlavní strana|Wikizprávy]] [[wikinews:cs:Redaktor:Kychot|<sup>K</sup>]]
|
| [[wikinews:de:Hauptseite|Wikinews]]
| [[wikinews:ru:Заглавная страница|Викиновости]]
| [[wikinews:pl:Strona główna|Wikinews]]
|
|-
| '''[http://species.wikimedia.org Wikispecies]'''
| [[species:Main Page|Wikispecies]] [[species:User:Kychot|<sup>K</sup>]]
| ''[[species:Hlavní strana|Hlavní strana]]''
| ''[[species:Hlavná stránka|Hlavná stránka]]''
| ''[[species:Hauptseite|Hauptseite]]''
| ''[[species:Заглавная страница|Заглавная страница]]''
| ''[[species:Strona główna|Strona główna]]''
|
|-
| '''[http://wikiversity.org/ Wikiversity]'''
| [[:en:Main_Page|Wikiversity]] [[:en:User:Kychot|<sup>K</sup>]]
| [[:cs:Wikiverzita:Hlavní strana|Wikiverzita]] [[:cs:User:Kychot|<sup>K</sup>]]
|
| [[:de:Hauptseite|Wikiversity]] [[:de:Benutzer:Kychot|<sup>K</sup>]]
|
|
|
|-
| '''[http://beta.wikiversity.org beta.wikiversity]'''
| [[betawikiversity:Main Page|Main Page]]
| [[betawikiversity:Category:CS|Betawikiversity]]<sup>[[betawikiversity:User:Kychot|K]]</sup>
|
| [[betawikiversity:Hauptseite|Hauptseite]]
| [[betawikiversity:Заглавная страница|Заглавная страница]]
| [[betawikiversity:Hauptseite|Hauptseite]]
| [[betawikiversity:Pagina prima|Pagina prima]]
|-
|'''[http://incubator.wikimedia.org Incubator]''' (news aj.)
|
|[[incubator:Wn/cs|Wikizprávy:]] [[incubator:User:Kychot|<sup>K</sup>]]
|
|
|
|
|
|}
<sup>K</sup> = Domácí stránka "Kychot" na příslušném projektu
== Statistiky ==
Projekty na betě v různých jazycích (pro srovnání): [[Jinojazyčné stránky]]
=== http://toolserver.org ===
* [http://toolserver.org/~vvv/sulutil.php?user=Kychot&rights=1 Kychot]
=== http://tools.wmflabs.org ===
* http://tools.wmflabs.org/supercount/
** http://tools.wmflabs.org/supercount/index.php?user=Kychot&project=cs.wikiversity
=== http://tools.wikimedia.de ===
==== [http://tools.wikimedia.de/~interiot/cgi-bin/count_edits Article Contribution Counter] ====
Kychot na různých projektech:
* [http://tools.wikimedia.de/~interiot/cgi-bin/count_edits?user=Kychot&dbname=cswiki_p cswiki_p]
* [http://tools.wikimedia.de/~interiot/cgi-bin/count_edits?user=Kychot&dbname=cswiktionaty_p cswiktionary_p]
* [http://tools.wikimedia.de/~interiot/cgi-bin/count_edits?user=Kychot&dbname=cswikibooks_p cswikibooks_p]
* [http://tools.wikimedia.de/~interiot/cgi-bin/count_edits?user=Kychot&dbname=cswikisource_p cswikisource_p]
* [http://tools.wikimedia.de/~interiot/cgi-bin/count_edits?user=Kychot&dbname=cswikiquote_p cswikiquote_p]
* [http://tools.wikimedia.de/~interiot/cgi-bin/count_edits?user=Kychot&dbname=cswikinews_p cswikinews_p]
* [http://tools.wikimedia.de/~interiot/cgi-bin/count_edits?user=Kychot&dbname=cswikiversity_p cswikiversity_p]
* [http://tools.wikimedia.de/~interiot/cgi-bin/count_edits?user=Kychot&dbname=betawikiversity_p betawikiversity_p]
*
* [http://tools.wikimedia.de/~interiot/cgi-bin/count_edits?user=Kychot&dbname=enwiki_p enwiki_p]
* [http://tools.wikimedia.de/~interiot/cgi-bin/count_edits?user=Kychot&dbname=enwikiversity_p enwikiversity_p]
* [http://tools.wikimedia.de/~interiot/cgi-bin/count_edits?user=Kychot&dbname=dewiki_p dewiki_p]
* [http://tools.wikimedia.de/~interiot/cgi-bin/count_edits?user=Kychot&dbname=dewikiversity_p dewikiversity_p]
* [http://tools.wikimedia.de/~interiot/cgi-bin/count_edits?user=Kychot&dbname=ruwiki_p ruwiki_p]
* [http://tools.wikimedia.de/~interiot/cgi-bin/count_edits?user=Kychot&dbname=skwiki_p skwiki_p]
* [http://tools.wikimedia.de/~interiot/cgi-bin/count_edits?user=Kychot&dbname=specieswiki_p specieswiki_p]
== Sandbox server ==
[[:en:Wikiversity:Sandbox_Server]]
== Helpy ==
* [[:en:Help:Wiki_markup_examples]]
== Galérka ==
<gallery>
File:Kychot+Rosinanta-2015a.JPG|Kychot+Rosinanta (2015a)
File:Kychot+Rosinanta-2015b.JPG|Kychot+Rosinanta (2015b)
</gallery>
== Odkazy ==
Různé odkazy:
=== FB ===
* JFP (2018-10-08) [https://www.facebook.com/groups/342953812448659/permalink/1878664675544224/ Kdo nikdy netrollil…]
[[en:User:Kychot]]
[[de:Benutzer:Kychot]]
1yizn6gul8uqahlmmyijhpxsx1jgxj8
Uživatel:Juandev/Vliv opakování na pamatování
2
1358
148540
23651
2026-06-13T08:17:58Z
Juandev
29
smazat
148540
wikitext
text/x-wiki
{{smazat|zbytečné--juandev}} Říká se: „opakování, matka moudrosti“. …
4y8ocu6tmgwc5gbdbikcbrn51umruxq
Zaměstnání/Kychot
0
1893
148530
140455
2026-06-12T13:07:24Z
~2026-34732-17
18819
/* Doplnění dalšího pracovního portálu s širší nabídkou práce ve školství + odstranění nefunkčních a neaktuálních stránek */
148530
wikitext
text/x-wiki
'''Hledání práce, změna práce/Kychot'''
= Školství =
== Zaměstnání ==
Z hlediska práce ve školství:
* http://ucitelskenoviny.cz
** http://ucitelskenoviny.cz/vypis_inzeratu.php?rubrika=volmis – 14 inzerátů, netříděno, SŠ Mat/Fyz 0
* http://volnapracovnimista.cz
** http://www.volna-pracovni-mista.cz/cz/kategorie-nabidek-zamestnani/175/vyuka-skoleni-vzdelani/15/hlavni-mesto-praha.html – 4 odpovědi, Mat/Fyz 0
* http://profesia.cz
** http://www.profesia.cz/prace/praha/skolstvi-vzdelavani-veda-vyzkum/ – 1 nabídka, mimo mísu
* http://jobs.cz
** [http://www.jobs.cz/search/?lang=cz&srch%5Bfrom%5D=title&srch%5Bprof%5D%5B%5D=200900041&srch%5Bskill%5D%5B%5D=201100360&srch%5Blocal%5D=R200000&srch%5Bkey%5D=&srch%5Bminsal%5D=&srch%5Bemp%5D%5B%5D=201300001%3B201300002%3B201300003&srch%5Bagent%5D%5B%5D=202900001&srch%5Bagent%5D%5B%5D=202900002&submit2=HLEDEJ Vzdělávání a školství, učitel střední školy, Praha] – 3 výsledky, samé jazyky, Mat/Fyz nic
** [http://www.jobs.cz/search/?lang=cz&srch%5Bfrom%5D=advanced&srch%5Bprof%5D%5B%5D=200900038&srch%5Bskill%5D%5B%5D=201100068&srch%5Bkey%5D=&srch%5Blocal%5D%5B%5D=R200000&srch%5Bminsal%5D=&srch%5Bemp%5D%5B%5D=201300001%3B201300002%3B201300003&srch%5Bbnft%5D=&srch%5Bagent%5D%5B%5D=202900001&srch%5Bagent%5D%5B%5D=202900002&submit2=HLEDEJ Věda a výzkum; Fyzik; Praha] – asi 100 odpovědí, ale dost mimo
* https://www.jenprace.cz/
** [https://www.jenprace.cz/nabidky/ucitel-pedagog-ucitelka-pedagozka] – přibližně 700 výsledků pro pozici učitele
** [https://www.jenprace.cz/nabidky/skolni-zamestnanec-zamestnankyne] – kol. 30 výsledků pro pozici školního zaměstnance
* http://hays.cz – oblast školství, vzdělávání tu chybí
* http://www.urad-prace.cz/
** [http://www.nabidky-prace.cz/nabidka.php?words=&kraj=%2C12%2C1%2C&obor=%2C13%2C&nabidka=prace&form=form Praha, Vzdělávání] – cca 60 nabídek, Mat/Fyz III. stupeň – nic
* [http://www.spravnykrok.cz/ spravnykrok.cz]: [http://www.spravnykrok.cz/prace/list/index.html?last=FULLTEXT&cid=wjI5LFwlHNvVWDExL01NumzCZac_ Učitel střední školy, Praha]: 18 odpovědí, z toho 1 fyz na učňáku
== Doučování ==
*[http://www.doucovani.net/ doucovani.net]
*[http://www.doucovanidoma.cz/ doucovanidoma.cz] – jen matika, jeden člověk
*[http://www.doucovanipraha.cz/ doucovanipraha.cz] – vyučují jen VŠ studenti
*[http://www.doucujeme.cz/ doucujeme.cz]: [http://www.doucujeme.cz/?stranka=hledat&okres=50&predmet=8&uroven=2&typ=-1 Praha, fyzika, SŠ, -typ]: 0
*[http://www.kvalitni-doucovani.cz/ kvalitni-doucovani.cz]
*[http://doucovani.org/ doucovani.org] – portál s odkazy na:
**[http://tutoria.cz/ Tutoria.cz]: [http://tutoria.cz/doucovani-fyziky.html Fyzika], [ http://tutoria.cz/prijimaci-zkousky-vs.html Přijímačky na VŠ] – ProfiLektor 220 Kč/60 min
* [http://www.stop5.cz/ stop5.cz]: [http://www.stop5.cz/doucovani-fyziky.html Fyzika] – 179 Kč/60 min
* [http://praha-doucovani.cz/ praha-doucovani.cz = Doučování Praha]: Fyzika vede zase odkaz jen na [http://www.doucovani.org/ doucovani.org]
* [http://doucovani.sbazar.cz/ doucovani.sbazar.cz]:
To vypadá, že se tím člověk asi neuživí, možná tak příležitostná brigáda pro studenty
== Jednotlivé školy ==
* [http://www.spsejecna.cz/ SPŠE Ječná 30] den otevřených dveří, pondělí 12. 1. 2009 průběžně od 14.30 do 17.30 hodin. Škoda, že jsou tak zaměření na Mrkvosoft. Nabídka volných míst = 0
* [http://www.budanka.cz/ Osmileté gymnázium Buďánka] – nikoho nehledají
== Deník ==
* 2008-12-02 nic
* 2008-12-12 nic (hledám hlavně doučování, ale i jinde)
== Reference ==
<references />
[[Kategorie:Školství]]
[[Kategorie:Kychot]]
nvimvhi9299fn14hb3tfb0roxge4cvl
148531
148530
2026-06-12T13:09:09Z
~2026-34732-17
18819
/* oprava anchoru */
148531
wikitext
text/x-wiki
'''Hledání práce, změna práce/Kychot'''
= Školství =
== Zaměstnání ==
Z hlediska práce ve školství:
* http://ucitelskenoviny.cz
** http://ucitelskenoviny.cz/vypis_inzeratu.php?rubrika=volmis – 14 inzerátů, netříděno, SŠ Mat/Fyz 0
* http://volnapracovnimista.cz
** http://www.volna-pracovni-mista.cz/cz/kategorie-nabidek-zamestnani/175/vyuka-skoleni-vzdelani/15/hlavni-mesto-praha.html – 4 odpovědi, Mat/Fyz 0
* http://profesia.cz
** http://www.profesia.cz/prace/praha/skolstvi-vzdelavani-veda-vyzkum/ – 1 nabídka, mimo mísu
* http://jobs.cz
** [http://www.jobs.cz/search/?lang=cz&srch%5Bfrom%5D=title&srch%5Bprof%5D%5B%5D=200900041&srch%5Bskill%5D%5B%5D=201100360&srch%5Blocal%5D=R200000&srch%5Bkey%5D=&srch%5Bminsal%5D=&srch%5Bemp%5D%5B%5D=201300001%3B201300002%3B201300003&srch%5Bagent%5D%5B%5D=202900001&srch%5Bagent%5D%5B%5D=202900002&submit2=HLEDEJ Vzdělávání a školství, učitel střední školy, Praha] – 3 výsledky, samé jazyky, Mat/Fyz nic
** [http://www.jobs.cz/search/?lang=cz&srch%5Bfrom%5D=advanced&srch%5Bprof%5D%5B%5D=200900038&srch%5Bskill%5D%5B%5D=201100068&srch%5Bkey%5D=&srch%5Blocal%5D%5B%5D=R200000&srch%5Bminsal%5D=&srch%5Bemp%5D%5B%5D=201300001%3B201300002%3B201300003&srch%5Bbnft%5D=&srch%5Bagent%5D%5B%5D=202900001&srch%5Bagent%5D%5B%5D=202900002&submit2=HLEDEJ Věda a výzkum; Fyzik; Praha] – asi 100 odpovědí, ale dost mimo
* https://www.jenprace.cz/
** [https://www.jenprace.cz/nabidky/ucitel-pedagog-ucitelka-pedagozka Učitel/pedagog] – přibližně 700 výsledků pro pozici učitele
** [https://www.jenprace.cz/nabidky/skolni-zamestnanec-zamestnankyne školní zaměstnanec] – kol. 30 výsledků pro pozici školního zaměstnance
* http://hays.cz – oblast školství, vzdělávání tu chybí
* http://www.urad-prace.cz/
** [http://www.nabidky-prace.cz/nabidka.php?words=&kraj=%2C12%2C1%2C&obor=%2C13%2C&nabidka=prace&form=form Praha, Vzdělávání] – cca 60 nabídek, Mat/Fyz III. stupeň – nic
* [http://www.spravnykrok.cz/ spravnykrok.cz]: [http://www.spravnykrok.cz/prace/list/index.html?last=FULLTEXT&cid=wjI5LFwlHNvVWDExL01NumzCZac_ Učitel střední školy, Praha]: 18 odpovědí, z toho 1 fyz na učňáku
== Doučování ==
*[http://www.doucovani.net/ doucovani.net]
*[http://www.doucovanidoma.cz/ doucovanidoma.cz] – jen matika, jeden člověk
*[http://www.doucovanipraha.cz/ doucovanipraha.cz] – vyučují jen VŠ studenti
*[http://www.doucujeme.cz/ doucujeme.cz]: [http://www.doucujeme.cz/?stranka=hledat&okres=50&predmet=8&uroven=2&typ=-1 Praha, fyzika, SŠ, -typ]: 0
*[http://www.kvalitni-doucovani.cz/ kvalitni-doucovani.cz]
*[http://doucovani.org/ doucovani.org] – portál s odkazy na:
**[http://tutoria.cz/ Tutoria.cz]: [http://tutoria.cz/doucovani-fyziky.html Fyzika], [ http://tutoria.cz/prijimaci-zkousky-vs.html Přijímačky na VŠ] – ProfiLektor 220 Kč/60 min
* [http://www.stop5.cz/ stop5.cz]: [http://www.stop5.cz/doucovani-fyziky.html Fyzika] – 179 Kč/60 min
* [http://praha-doucovani.cz/ praha-doucovani.cz = Doučování Praha]: Fyzika vede zase odkaz jen na [http://www.doucovani.org/ doucovani.org]
* [http://doucovani.sbazar.cz/ doucovani.sbazar.cz]:
To vypadá, že se tím člověk asi neuživí, možná tak příležitostná brigáda pro studenty
== Jednotlivé školy ==
* [http://www.spsejecna.cz/ SPŠE Ječná 30] den otevřených dveří, pondělí 12. 1. 2009 průběžně od 14.30 do 17.30 hodin. Škoda, že jsou tak zaměření na Mrkvosoft. Nabídka volných míst = 0
* [http://www.budanka.cz/ Osmileté gymnázium Buďánka] – nikoho nehledají
== Deník ==
* 2008-12-02 nic
* 2008-12-12 nic (hledám hlavně doučování, ale i jinde)
== Reference ==
<references />
[[Kategorie:Školství]]
[[Kategorie:Kychot]]
3s6nvl07zieggl4r1m6ipfwthfqy31t
Webový slovník
0
5376
148547
21577
2026-06-13T08:27:27Z
Juandev
29
smazat
148547
wikitext
text/x-wiki
{{Smazat|Chaotické, nesrozumitelné--juandev}}'''Cíl:''' najít extenzi do prohlížeče FF, potažmo Google Chrome, která by dokázala překládat slova z různých jazyků do češtiny a mohl si člověk tvořit sám svoji databázi.
*'''Cíl 2:''' najít polsko-český/česko polský word překladač, zjistit, zdali existuje svobodná databáze. jinak si ji na wiki vytvořit.
== Fox Lingo ==
*zbytečně složité použití
*hledá na webu a jeví se jako výkladový slovník
== EHTip ==
Jednoduchý překladač slovo od slova. Je možné vytvořit vlastní databázi, kde separátorem je =
[[Kategorie:Jazykověda]]
[[Kategorie:Internet]]
tn4ksjvpjdvf2vm1q429jbmvr2yd7uc
Latinské ekvivalenty českých jmen
0
7709
148553
148495
2026-06-13T10:28:31Z
Mmh
873
Zrušena verze [[Special:Diff/148495|148495]] od uživatele [[Special:Contributions/Lars1005|Lars1005]] ([[User talk:Lars1005|diskuse]])
148553
wikitext
text/x-wiki
{{Info
| typ = depozitář
| typ2 =
| kategorie = Latina
| kategorie2 =
| jazyk =
| jazyk2 =
| jazyk3 =
| úroveň =
| úroveň2 =
| úroveň3 =
| příslušnost =
}}
Tato stránka obsahuje soupis některých českých jmen a jejich možných latinských ekvivalentů, například pro potřeby [[Jak polatinštit nelatinské jméno|polatinštění jména]].
==Mužská jména==
{| class="wikitable"
|+
! české jméno
! možné latinské ekvivalenty
|-
| Adam || Adam
|-
| Aleš || Alexius
|-
| Antonín || Antōnius
|-
| Dan, Daniel || Daniel, Daniēl
|-
| Dominik || Dominicus
|-
| Emil || Aemilius
|-
| Filip || Philippus
|-
| František || Franciscus
|-
| Jakub || Iacōbus
|-
| Jan, Johan || Iōannēs
|-
| Jaroslav || Iaroslāus
|-
| Jiří || Geōrgius
|-
| Jonáš || Iōnas, Iōnās
|-
| Karel || Carolus
|-
| Kryštof || Chrīstophorus
|-
| Luděk, Ludvík || Lūdovicus
|-
| Lukáš || Lūcas
|-
| Marek || Mārcus
|-
| Martin || Martinus
|-
| Matouš || Matthaeus
|-
| Matyáš, Matěj || Mathīas
|-
| Michal, Michael || Michaël
|-
| Mikuláš || Nīcolāus
|-
| Oldřich || Uldericus
|-
| Ondřej || Andreās, Andreas
|-
| Pavel || Paulus
|-
| Petr || Petrus
|-
| Řehoř || Grēgorius
|-
| Šimon || Simōn
|-
| Tomáš || Thomas, Thomās
|-
| Václav || Venceslāus
|-
| Viktor || Victorius
|-
| Vít || Guidō, Quidō, Vītus
|-
| Vojtěch || Adalbertus
|-
| Zdeněk || Sidōnius
|-
|}
==Ženská jména==
{| class="wikitable"
|+
! české jméno
! možné latinské ekvivalenty
|-
| Agáta || Agatha, Agathē
|-
| Alžběta || Elīsabēth, Elīsabētha
|-
| Amálie || Amalia
|-
| Aneta || Annetta
|-
| Anežka || Agnēs, <i>-ētis</i>
|-
| Anna || Anna
|-
| Bára, Barbora || Barbara
|-
| Běla || Alba
|-
| Blanka || Alba, Blanca, Blancha
|-
| Dana, Daniela || Daniēla
|-
| Dominika || Dominica
|-
| Eliška || Elīsabēth, Elīsabētha
|-
| Františka || Francisca
|-
| Helena || Helena
|-
| Jana, Johana || Iōanna
|-
| Jarmila || Iarmilla, Veronica
|-
| Jitka, Judita || Iūditha
|-
| Kamila || Camilla
|-
| Kateřina || Catharīna
|-
| Klára || Clara
|-
| Kristýna || Christīna
|-
| Lena, Lenka || Helena
|-
| Libuše || Libussa
|-
| Lucie || Lūcia
|-
| Ludmila, Lída || Ludmilla, Lidmilla
|-
| Marie || Marīa
|-
| Markéta || Margarīta
|-
| Marta || Martha
|-
| Martina || Martina
|-
| Pavla || Paula
|-
| Pavlína || Paullīna, Paulīna
|-
| Petra || Petra
|-
| Renata || Renāta
|-
| Simona || Simōna
|-
| Sofie || Sophia
|-
| Soňa || Sophia
|-
| Tereza, Terezie || Theresia
|-
| Valérie || Valeria
|-
| Veronika || Berenīca, Veronica, Berenīcē
|-
| Žaneta || Iōannetta
|-
| Žofie || Sophia
|-
|}
==Souvisící stránky==
*[[Latinské ekvivalenty českých příjmení]]
[[Kategorie:Latina]]
in36gphep42ypim7st9ww1u03niehzv
Audacity
0
10686
148546
52197
2026-06-13T08:26:34Z
Juandev
29
smazat
148546
wikitext
text/x-wiki
{{smazat|Pokud bude smazána substránka, nemá asi cenu tento depozitář držet.--juandev}}{{rozcestník|Audacity}}
== Základní informace ==
* [[w:Audacity|Článek na Wikipedii]]
== Wikiverzitní projekty ==
*[[/Studium výzkumem/Juandev]]
[[Kategorie:Audacity| ]]
mhb9oygwopzbi8keahqpqds3ba6stf3
Audacity/Studium výzkumem/Juandev
0
10688
148545
52212
2026-06-13T08:25:59Z
Juandev
29
smazat
148545
wikitext
text/x-wiki
{{Smazat|důvod=nedodělané, nerozvíjející se torzo--juandev}}
== Problém 1: Jak uložit audio ve formátu mp3? ==
Pro tento úkon je potřeba [http://lame.buanzo.org/#lamewindl stáhnout] a nainstalovat Lame Encoder (for Audacity).{{hotovo}}--[[Uživatel:Juandev|Juandev]] 15. 2. 2012, 11:47 (UTC)
== Problém 2: Jak vynutit, aby software byl v angličtině? ==
== Problém 3: ==
[[Kategorie:Audacity]]
[[Kategorie:Studium výzkumem]]
[[Kategorie:Juandev]]
fqptwemekdqvfhr5rcm6s8tltq7h75i
Informace, média a knižní kultura/Diplomový seminář/Výzkum
0
17677
148548
125368
2026-06-13T08:29:31Z
Juandev
29
smazat
148548
wikitext
text/x-wiki
{{Smazat|důvod=torzo, nejde dotvořit--juandev}}{{Info|typ=|typ2=|kategorie=Informace, média a knižní kultura/Diplomový seminář|kategorie2=|stránka=Informace, média a knižní kultura|jazyk=|jazyk2=|jazyk3=|úroveň=|úroveň2=|úroveň3=|příslušnost=Informace, média a knižní kultura/Účastníci}}
{{nehotovo|rozšířit}}
''Zápis dotvořen expost, seminář se konal online. Až doplníte vše podstatné odstraňte růžový banner.''
* každý prezentoval svůj výzkumný záměr v rámci diplomové práce a metody, které bude používat
* krátce se hovořilo o rozdílech v typech metod
[[Kategorie:Informace, média a knižní kultura/Diplomový seminář|Výzkum]]
qp36qzwbj1wi8ibd4cuvc9vi8v2ikk7
Diskuse s uživatelem:Kychot
3
20693
148532
148059
2026-06-12T15:05:10Z
Juandev
29
nová sekce /* Nejproduktivnější hráč */
148532
wikitext
text/x-wiki
{| align=center style="background: #eef; border: 1px solid #aaa; padding: .2em; margin-bottom: 3px; font-size: 95%; width: auto;"
| style="padding-right: 4px; padding-left: 4px;" | [[Image:Talk face.svg|50px|]]
| <big>'''Návod k použití''' / '''How to talk in here'''</big><br>
Pokud chcete něco sdělit '''vy''' '''mně''', napište mi '''sem''', odpovím vám '''tady'''.<br />
Pokud '''já''' chci něco '''vám''', napíšu vám na '''vaši''' diskusní stránku, odpovězte mi '''tam'''.<br />
<small>Píši to v množném čísle – můžete mi klidně tykat.</small>
If '''you''' want to tell '''me''' something, do so '''here''' and I will reply '''here.'''<br />
If '''I''' want to tell '''you''' something, I will do that on '''your''' talk page; please reply to me '''there'''.
|}
== Archiv ==
* [[betawikiversity:User_talk:Kychot]] od 2007-05-04
* [[/2008]]
* [[/2009]]
* [[/2010..2025]]
== Podstránky velkým písmenem ==
Mohu vás poprosit o vyjádření zde:
: [[Wikiverzita:Diskusní prostor#Podstránky velkým písmenem]]
Rád bych ty podstránky nechal přesunout na první velké písmeno (např. [[Emacs/instalace]] na [[Emacs/Instalace]]) a k tomu by byl ideální výslovný souhlas jejich zakladatele a tvůrce, což jste vy. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 21. 2. 2026, 06:55 (UTC)
== Březen 2026 ==
Založil jsem [[Wikiverzita:Diskusní prostor#Vyloučení odpovědnosti]], kde stížnosti se týkají i vaší osoby. Asi je fér vás na to upozornit i zde, byť je tam ping, proto tak činím. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 5. 3. 2026, 06:50 (UTC)
== Linux ==
Xubuntu je tvoje jediný distro, nebo znáš i jiný? [[Uživatel:Juandev|Juandev]] ([[Diskuse s uživatelem:Juandev|diskuse]]) 17. 3. 2026, 17:16 (UTC)
:Začínal jsem na Slackware, pak Debian, pak Ubuntu, zkoušel jsem Lubuntu a zůstal na Xubuntu. Mezitím Ultrix, to byl ale profi Unix od DEC. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 17. 3. 2026, 17:30 (UTC)
== You may be an eligible candidate for the U4C election ==
<div lang="en" dir="ltr" class="mw-content-ltr">
Greetings,
The [[m:Special:MyLanguage/Universal_Code_of_Conduct/Coordinating_Committee|Universal Code of Conduct Coordinating Committee (U4C)]] seeks candidates for the 2026 election. The U4C is the global committee responsible for overseeing enforcement of the [[foundation:Special:MyLanguage/Policy:Universal Code of Conduct|Universal Code of Conduct]]. Elections are held annually, if elected a committee member serves for two years.
This year the U4C requires candidates to hold administrator rights on at least one wiki, which is why you are being contacted as you appear to hold this right. There are other requirements, such as candidates must be at least 18 years old and may not be employed by the Wikimedia Foundation or other related chapters and affiliates. You can find more information in the [[m:Special:MyLanguage/Universal_Code_of_Conduct/Coordinating_Committee/Election/2026#Call_for_Candidates|call for candidates on Meta-wiki]]. Additionally, the committee's working language is English; some ability to communicate in English is required.
The election opens on 18 May, if you are eligible and interested you have until 10 May to submit your candidacy. There will week between for candidates to answer questions from the community. Voting takes place privately in [[m:Special:MyLanguage/SecurePoll|SecurePoll]], successful candidates must receive at least 60% support. More information is available on [[m:Special:MyLanguage/Universal_Code_of_Conduct/Coordinating_Committee/Election/2026|the 2026 Elections page]], including timelines and other candidacy information. If you read over the material and consider yourself qualified, please consider submitting your name to run for the committee. If you think someone else in your community might be interested and qualified, please encourage them to run.
In partnership with the U4C -- [[m:User:Keegan (WMF)|Keegan (WMF)]] ([[m:User_talk:Keegan (WMF)|talk]]) 28. 4. 2026, 18:30 (UTC) </div>
<!-- Zprávu zaslal Uživatel:Keegan (WMF)@metawiki pomocí seznamu na https://meta.wikimedia.org/w/index.php?title=User:Keegan_(WMF)/test&oldid=30471712 -->
== DOS - Emacs instalace ==
Pro vaši informaci: otevřel jsem DOS: [[Wikiverzita:Diskuse o smazání/Emacs/instalace]] pro [[Emacs/instalace]] (zal. 2021). --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 2. 5. 2026, 05:10 (UTC)
== Archivace uživatelské diskuzní stránky ==
Stránka má nyní přes 250 KB, což je docela hodně. Navrhuji či prosím, abyste stránku zarchivoval, řekněme s ponecháním nedávnějších diskuzí. Jednak se velikost projeví při editování této stránky jakýmsi cukáním či divnými pauzami a jednak každá další revize stránky se ukládá nediffově (co vím), takže i tento příspěvek do databáze MediaWiki uložil dalších 250 KB. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 2. 5. 2026, 05:24 (UTC)
== EMmotor ==
Přesunul jste stránku [[EMmotor]] sem: [[Balada o virtuální ojnici/EMmotor]], přitom je ta stránka dána v DOSu. Přijde mi nevhodné přesouvat někam stránky, kterou jsou v DOSu. Ani jste ten přesun nenavrhl někde k diskuzi. Žádám vás, abyste stránku přesunul zpět. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 2. 5. 2026, 05:45 (UTC)
:Přesměrování ukazuje na původní stránku, takže Vašemu DOSu nic nebrání. Naopak, stránky které jsou v DOSu, je vhodné upravit tak, aby vyhovovaly ustáleným zvykům, ještě před skončením DOSu. A aby bylo vidět, že jsou aktivní. Zpět nic přesouvat nebudu. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 2. 5. 2026, 05:50 (UTC)
:: Co má přesun společného s ustálenými zvyky? O kterých zvycích to mluvíte? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 2. 5. 2026, 05:58 (UTC)
Dále z čeho jste usoudil, že stránky splňují definiční znaky ''balady''? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 2. 5. 2026, 05:47 (UTC)
:Tak mě to napadlo. Nic Vám nebrání, abyste sbírku přejmenoval, pokud budete mít lepší nápad. Dosud je to v Hlavním prostoru. Až to bude v US, už do toho nebudeme moci hrabat. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 2. 5. 2026, 05:51 (UTC)
:: Já se vás neptám, co vás napadlo, já se vás ptám, na základě čeho jste entitu umístil pod hlavu. Rozumíte otázce? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 2. 5. 2026, 05:58 (UTC)
:::Ptal jste se, proč jsem tři diskutované stránky sjednotil do projektu [[Balada o virtuální ojnici]] a nelíbila se Vám balada. Nás ve škole učili, že např. [[w: Jiří Wolker]] ve své básnické sbírce ''Balady a romance'' hodně posunul dosud zaběhaný význam slova "balada". Vás to učili ještě také? A to už je více jak 100 let, takže jsem usoudil, že ten termín můžeme použít. Ovšem pokud se Vám víc zamlouvá výraz ''romance'', můžeme sbírku přejmenovat na ''Romance o virtuální ojnici''. A proč jsem vůbec ty tři stránky sjednotil pod společný projekt? Protože všechny tyto stránky, navrhované Vámi v DOSu, mají velmi mnoho společného. I včetně Vašich argumentů na přesun nebo smazání. Proto mi přijde zcela zbytečně redundantní diskutovat o nich odděleně, rozhodně konstruktivnější bylo by o nich diskutovat v jednom DOSu an bloc. Proto mi přijde, že to, co jsem udělal já, tj. že jsem tyto stránky sjednotil do jednoho logicky souvisejícího projektu, jste měl už předtím udělat Vy, a pak teprve vypsat DOS na celý projekt. Udělal jsem tím pádem logicky jen práci za Vás a zbytečně jsem si tím pádem přidělal práci. To, co stačilo udělat jednou, jsem kvůli Vám musel dělat třikrát. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:11 (UTC)
:::: K "jsem kvůli Vám musel dělat třikrát": vůbec ne. Vůbec jste ''nemusel'' zasahovat. Stačilo přijít do těch DOSů a podpořit smazání, byť by i třikrát. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:42 (UTC)
:: Ostatně polovulgárně "hrabat" do ničeho nebudeme; budeme, pokud něco, spisovně a neutrálně "zasahovat" a to nikoli do nějakého "US" nýbrž do "uživatelského prostoru", případně "uživáku". --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 2. 5. 2026, 06:03 (UTC)
:::Slovo ''uživák'' tady zavádíte Vy. Slyším ho od Vás poprvé v životě, tady na Wikiverzitě jsem se s ním ještě nikdy nesetkal. Je to takový slangový novotvar, který se mi vůbec nelíbí. A pokud se Vám nelíbí, že já používám všeobecně srozumitelnou zkratku US, tak zase Vy přestaňte používat ten Váš novotvar. Děkuji. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:16 (UTC)
:::: Slovo "uživák" je transparentně srozumitelné, po vzoru např. "hlavák" coby hlavní nádraží jako něco hlavního. Užívat ho nemusíte; můžete užít "uživatelský jmenný prostor". Zkratka "US" je netransparentní, vycházející z ''anglického'' "user space", čili pro nezasvěceného čtenáře hůře dešifrovatelná. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:26 (UTC)
A vzhledem k tomu, že jste správce (nebo nejste?): proč jste po přesunu ponechal přesměrování, když už tedy? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 2. 5. 2026, 06:01 (UTC)
Ještě jinak. Po vašem přesunu vznikl z DOSové cedulky ve stránce redlink, takže už se nejde přímočaře prokliknout na DOSí diskuzi samotnou. Znovu proto nabádám/prosím/co-už-vlastně na přesun zpět. Vylepšovat stránky k nápravě závad během DOSu jistě lze, ale ne přesouvat kolem, leda by snad pro to byl nějaký výjimečný, velmi dobrý důvod, který zde ale nevidím. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 2. 5. 2026, 07:26 (UTC)
:Dobrý důvod jsem Vám vysvětlil výše. Redlinky už jsem napravil, jde to prokliknout normálně.
:* [[Balada o virtuální ojnici/Virtuální Klika]]
:* [[Balada o virtuální ojnici/EIMK]]
:* [[Balada o virtuální ojnici/EMmotor]]
:* [[Balada o virtuální ojnici/Virtuální Klika]]
:Děkuji za upozornění. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 3. 5. 2026, 09:56 (UTC)
:: Důvod jste mi nevysvětlit, nebo necitujete srozumitelně místo, kde jste mi ho vysvětlil, protože "výše" není jednoznačná specifikace věty či sekvence vět.
:: Dále jste nepodal vysvětlení, proč tyto věci jsou "balady", ani není z ničeho patrné, že slovu "balada" vůbec rozumíte či v jakém ho užíváte smyslu; pro definice viz např. IJP[https://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=balada]. Podle mě ASCS 1 a ASCS 2 jsou dva významy, které se na stránky nevztahují, tedy jste snad musel slovo použít ve významu nepokryté v ASCS; ve kterém významu? Čili jakou definici slova "balada" jste použil? (Že Neruda něco popletl nás nemusí zajímat; užití slova v jiném významu jedním autorem ještě daný význam neustavuje jako jeden ze slovníkových.) --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:17 (UTC)
:::O Nerudovi jsem nepsal ani slovo. Pokud si pletete autory, tak už opravdu nemíním s Vámi diskutovat o sémantických pojmech. Děkuji za porozumění. Howgh. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:19 (UTC)
:::: {{W|Balady a romance}} uvádí jako autora Nerudu; můžete prosím odkázat na dílo téhož jména, jehož autorem je Wolker? Jinak sousloví "sémantický pojem" je tak nejspíš slovní salát než co jiného. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:22 (UTC)
:::: Ale nechme tangentu o Nerudovi či Walkerovi stranou. Čili jakou definici slova "balada" jste použil? (S čím si zatopím v tom kotli na biomasu?) --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:27 (UTC)
:::::Máte pravdu, ''Balady a romance'' jsou od Nerudy, popletlo se mi to, omylem jsem ji přiřkl Wolkerovi. Měl jsem zrovna na mysli ''Baladu o očích topičových'', ''Baladu o nenarozeném dítěti'' či ''Baladu o snu'' a to jsou básně z Wolkerovy sbírky [[s: Těžká hodina]]. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:37 (UTC)
:::::: Chyba se snadno stane. I proto považuji váš výrok za skandálně špatný a doporučuji ho výše proškrtnout: "Pokud si pletete autory, tak už opravdu nemíním s Vámi diskutovat o sémantických pojmech". Jakou definici slova "balada" (nebo "biomasa") jste použil? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:42 (UTC)
: Až teď jsem si všiml [[:Šablona:Diskuse o smazání]]:
:: "Stránku můžete dále upravovat, ale až do skončení diskuse ji nepřesouvejte, neodstraňujte její obsah a ani toto upozornění."
: Takže jste porušil pravidla, máme-li tak chápat text šablony. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 4. 5. 2026, 04:22 (UTC)
::No vidíte, člověk se furt učí. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 5. 5. 2026, 20:44 (UTC)
::: Nikoli "furt" (to je obecná čeština čili kolokviální nižší) nýbrž "pořád". Nejsem tady s vámi v hospodě mezi kamarády. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 6. 5. 2026, 04:34 (UTC)
== Kapitalizace ==
Na stránce [[Emacs/Perl]] nacházím následující problémy:
* "emacsu": Emacs se píše s velkým
* "debian": Debian se píše s velkým
* "ubuntu": Ubuntu se píše s velkým
Problémy se dost možná týkají celé sady podstránek stránky [[Emacs]]. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 2. 5. 2026, 07:05 (UTC)
:Díky za upozornění, provedeno: Emacs, Perl, Ubuntu: https://cs.wikiversity.org/w/index.php?title=Emacs/Perl&diff=prev&oldid=147693
:Jen u debianu si nejsem jistý, na svém oficiálním logu má na začátku malé d: "debian": [[c: File:Debian-OpenLogo.svg]]
:--[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 3. 5. 2026, 09:13 (UTC)
:: Děkuji. Pro zjištění odkazové/citační formy entity často užívám Wikidata, zde [[D:Q7715973]], odkud se čast odkazují knihovní autority, např. NK ČR AUT. Tam mají v labelu "Debian". Další zdroj je en:WP, kde píší např. "As of January 2026, the Debian community has over 1,400 active contributors [...]". A pak Debian samotný: https://www.debian.org/, mapř. "What makes Debian special". Facit: "Debian", nikoli "debian", vzdor matoucímu logu. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:12 (UTC)
:: Ovšem tedy ten kapitalizační zmatek správců Debianu je značný, např. "Debian is a complete Free Operating System!", což je kapitalizační karambol. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:20 (UTC)
:: Změnil jsem to na "Debian", dle zdůvodnění výše. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 6. 5. 2026, 04:38 (UTC)
== Chybná archivace ==
Zarchivoval jste do stránky [[Diskuse s uživatelem:Kychot/2010-01-24..2026-05-03]] i právě probíhající diskuze, což jistě není dobré. Navrhuji čerstvě probíhající diskuze z archivu vyjmout a vložit je sem. Problém je jistě i v názvu a koncepci toho archivu: běžné je archivovat po rocích a je to osvědčené a nikoli archiv definovat hraničními dny. Takže by více dávalo smysl např. "Diskuse s uživatelem:Kychot/Archiv/2010-2025" a rok 2026 už do toho nezahrnovat. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:46 (UTC)
:Nerad něco edituji metodou Copy&Paste. Čistější řešení je dle mého názoru celou stránku přejmenovat, jak stojí a leží. Ale O.K., udělal jsem to dle Vaší žádosti. A že jsem archivoval uprostřed <cite>právě probíhající diskuze</cite>, to jsem netušil – měl jsem za to, že už jsem zareagoval na ''všechny'' Vaše poznámky a připomínky, že dalšího již netřeba a že naše diskuse tím pro dnešek ''skončila''. Chtěl jsem to už mít za sebou, protože ta archivace byla jedním z Vašich prvních požadavků. A je neděle a já mám v plánu dělat i jiné věci, než si ji kazit podobnými nekonečnými diskusemi. Už jsem jednou napsal ''Howgh'', tak jsem předpokládal, že pochopíte. Děkuji. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:12 (UTC)
:: Však již dnes reagovat nemusíte a můžeme pokračovat zítra či pozítří. Pořád jste nevysvětlil vaši definici slova "balada". Kdybyste do věcí zbytečně neobratně nezasahoval, nebylo by potřeba nic diskutovat. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:31 (UTC)
Zároveň nechápu, proč jste přesunul např. tuto stránku: [[Diskuse s uživatelem:Kychot/70]] (a další /N kde N je přirozené číslo); ta snad mohla zůstat, kde bylo. Šlo jen o to vytvořit archiv a do něj ''zkopírovat'' archivovanou diskuzi. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:55 (UTC)
:Odpověděl jsem výše: Nerad něco ''kopíruju''. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:13 (UTC)
:: "Nerad" není racionální vysvětlení, pouze hedonické sebeodhalení. Kopírování je při takové archivaci osvědčené. A onen přesun, včetně podstránek, způsobil řadu nežádaných účinků, které jste si ještě neopravil. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:19 (UTC)
Děkuji. Můžete prosím ještě diskuze z roku 2026 přesunout z archivu [[Diskuse s uživatelem:Kychot/2010..2025]] sem? Můžu to i udělat za vás, když mi dáte svolení. (Drobnost: dvě tečky jako spojení dvou roků jsou poněkud nestandardní; standarní by bylo "-". Ale to už je vážně maličkost.) --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:07 (UTC)
:Samozřejmě jsem udělal, i když jsem se musel hodně moc přemáhat, jak jsem psal, Copy&Paste je ''krajní'' řešení. Dvě tečky za sebou jsou standardním označením intervalu snad ve většině programovacích jazyků. Hyphen "-" se používá u ISO označení data, takže kdybych napsal 2020-2025, tak by to na první pohled vypadalo, jako že tam to druhé hyphen chybí a měl být datum 2020-20-25, což je samozřejmě blbost, protože 20. měsíc nemáme. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:19 (UTC)
:: Ohledně "standardním označením intervalu snad ve většině programovacích jazyků": opravdu? Kromě Perlu kterých? A toto není programovací jazyk. Mínus je osvědčený a vaše námitky nepřesvědčivé; kdyžtak se dá ještě užít en-dash. Ale jak jsem řekl, toto je maličkost; horší jsou ty nadbytečné přesuny, které jste provedl též, včetně přesunu stránky [[Diskuse s uživatelem:Kychot/2008]]. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:22 (UTC)
:: Ne, že by na tom tak záleželo, ale nepletu-li se, tak ani jeden ze čtyř lídrů v TIOBE index neužívají takto ".." a sice C, C++, Java a Python. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:27 (UTC)
Můžete prosím přesunout [[Diskuse s uživatelem:Kychot/2010..2025/2008]] na [[Diskuse s uživatelem:Kychot/2008]], aby to dávalo větší smysl? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:16 (UTC)
:Přesunul jsem, ale je v tom ještě větší bordel: https://cs.wikiversity.org/w/index.php?title=Diskuse_s_u%C5%BEivatelem:Kychot/2010-01-24..2026-05-03/2008&redirect=no V neděli prostě nemám ve zvyku pracovat a navíc se mi tu podělá celý Internet, za chvíli už nebudu mít žádnou konektivitu, musím to celé doma překopat, jedu přes LTE a musím přemístit anténu na jiné místo a tím překonfigurovat všechny Wi-Fi a twist routery a Vy mě tu nutíte do takových hovadin, jsem nervozní a tlačí mě čas a pak nemyslím, a to mám ještě dnes dodělat nějaký experiment a abstrakt na konferenci, jinak z toho bude průšvih. Přijde mi, že Vy nemáte asi co jiného na práci, než se hrabat ve VW a tak si nedovedete ani představit, že další lidé řeší i jiné věci. To, co píšete, klidně počká ten týden nebo dva. '''HOWGH'''. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:37 (UTC)
:: Nepřesunul; stránka je pořád zde nepřesunutá: [[Diskuse s uživatelem:Kychot/2010..2025/2008]].
:: Za vaše rozhodnutí reagovat v neděli si odpovídáte sám. Vy určujete, který den se čemu budete věnovat. Můžete například v neděli Wikiverzitu směle ignorovat a přijít sem až v pondělí. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:47 (UTC)
: Zkusil jsem opravit přesun např. [[Diskuse s uživatelem:Kychot/cestovatel/Girona]], ale nějak mi to nezafungovalo; tvářilo se to, že to něco přesunulo či prohodilo, ale výsledek je neuspokojivý, a nyní už mi říká, že cíl přesunu existuje. Asi to budete muset později, až budete mít čas, udělat sám s využitím vašich správcovských práv (nebo to necháte rozbité). --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 6. 5. 2026, 05:11 (UTC)
== TP-LINK Archer C2 AC900 ==
Založil jste čerstvě stránku [[TP-LINK Archer C2 AC900]]. Třeba je stránka v pořádku, ale mě to přijde, že si z hlavního prostoru Wikiverzity děláte osobní web host, kam si ukládáte cokoli, co se vám právě hodí. Tomu ještě více než diskutovaná stránka odpovídá [[Emacs/instalace]], kterou jsem dal do DOSu, ale i diskutovaná stránka ve mě budí pochybnosti o tom, co že je vlastně její vzdělávací účel a zda tedy vzdělávacímu účelu vyhovuje vytvořit databázi technických specifikací různých zařízení. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 4. 5. 2026, 04:19 (UTC)
:Nedávám tam to, co se mi právě hodí, ale to, na čem právě pracuji a jaký problém řeším. To je smysl celé Wikiverzity, je to pracovní nástroj pro všechny, kteří řeší nějaké problémy a tím se učí, a nechají ostatní, aby se jim "dívali pod pokličku" a tím se také učili. Pokud máte nějaký nápad, jak mi v tom pomoci, Vaše pomoc bude vítána. Wikiverzita je především sebevzdělávacím projektem. V první řadě učíme sami sebe, abychom případně někdy mohli učit i jiné. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 5. 5. 2026, 13:48 (UTC)
:: Pakliže je to především sebevzdělávací, proč je to ve wiki a online, místo lokálního souboru? Aby to bylo ve wiki a online, mělo by to mít smysl pro čtenáře, přijde mi, a proto by to mělo mít minimální kvalitu a rozsah.
:: Stránka [[TP-LINK Archer C2 AC900]] mi přijde prima co do minimální kvality a rozsahu: není to takový odpadek, jakých je tu spousty. Jenom mi přijde, že to otevírá dveře k vytvoření databáze technických specifikací a k absenci mantinelů pro to, co tady vůbec může být.
:: Ještě jinak. Vždyť i ten, kdo by si psal nějaký blog o čemkoli, se tím něco učí, takže by to mohlo být i tady. Někdo by se mohl učit psát pravopisně. Výsledek je jaksi ''bezbřehý'', smím-li užít Pyprilescovo oblíbené slovo. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 5. 5. 2026, 14:43 (UTC)
:::A on se nikdo nemůže učit s Kychotem? Jistě že může, třeba hned. V momentě, kdyby Kychot zjistil, že mu stránku někdo edituje a že mu to vadí, tak si ji třeba přesune do užíváku. Ale já si myslím, že jemu to nevadí a počítá s tím. To že se s ním neučí zrovna někdo ve stejný okamžik, neznamená, že je to stránka jen pro něj. Tzn. na místo diskusí o existenci stránek v hlavním ns byste se měl Dane zaměřit na to jak tu stránku třeba vylepšit či organizovat. To se obvykle dělá v diskusi té stránky. [[Uživatel:Juandev|Juandev]] ([[Diskuse s uživatelem:Juandev|diskuse]]) 8. 5. 2026, 11:34 (UTC)
== Doplnění instalace Emacsu na Windows ==
Ohledně [https://cs.wikiversity.org/w/index.php?title=Emacs/instalace&diff=prev&oldid=148038 této vaší editace], kde se píše "(Doplní [[User:Dan Polansky]]": nepřijal jsem vás jako zadavatele úkolů toho, co mám kde doplnit a dopracovat. Nemám za morální ani jinou povinnost zachraňovat trapně špatnou stránku, kterou jste po sobě zanechal. Ostatně i ta sekce Linux, kterou jste tam zanechal, je podle mého posouzení/hodnocení ubohá. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 20. 5. 2026, 10:01 (UTC)
:Ubohý je ten, pane Dane Polanský, kdo dokáže pořád jen někoho kritizovat, ale sám neprokáže něco méně ubohého. Možná je stránka ubohá, ale uvedené tři příkazové řádky jsou k instalaci [[Emacs]]u zcela postačující. Sám bych nejraději přesunul svou stránku na [[Emacs/instalace/Linux]], v tom jste mi ale zabránil tím, že jste dal tuto stránku do DOSu a jak víte, přesouvání stránky v DOSu s sebou nese jisté komplikace. Pak byste měl volné ruce k založení vlastní stránky [[Emacs/instalace/Windows]], kterou byste si mohl editovat bez trapného pocitu, že zachraňujete nějakou trapně špatnou stránku. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 20. 5. 2026, 10:47 (UTC)
:: Vaše implicitní označení mé ''osoby'' jako ''ubohé'' je osobní útok. Já jsem za ubohou označil jistou stránku, nikoli vaši osobu.
:: Moje stránka [[Pojem/Dan Polansky]] podle mě ubohá není. Nejsem tedy pouze kritik nýbrž i tvůrce, např. spolutvůrce FreeMindu.
:: Jinak představa, že nesmím vůči stránce zvedat defekty/připomínky, a že místo toho ji mám jít opravovat, je podle mě scestná a praxe z dobře vedených organizací takovou představu nepodporuje. Je naopak typické, že jsou role autora a připomínkujícího odděleny.
:: I na stránce [[Emacs/instalace/Linux]] by současný text byl zoufale špatný, podle mého posouzení.
:: Já žádný zájem o založení stránky [[Emacs/instalace/Windows]] nemám; mám dojem, že online zdroje v angličtině jsou k tomu dostatečně dobré. Zájemci o Emacs nicméně mohou nahlédnout do mých poměrně osobních poznámek na stránce [[Uživatel:Dan Polansky/Emacs]], která vede i různé odkazy. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 20. 5. 2026, 10:55 (UTC)
:::Já jsem Vaši osobu, pane Dane Polanský, nijak neoznačil, já jsem Vás tímto jménem oslovil. Že jste si toto oslovení vyložil jako označení, to už je ale Váš osobní problém, pane Dane Polanský. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 20. 5. 2026, 11:24 (UTC)
:::: Vaše věta "Ubohý je ten, pane Dane Polanský, kdo dokáže pořád jen někoho kritizovat, ale sám neprokáže něco méně ubohého." poměrně nezakrytě (byť si patrně myslíte opak a podezříváte mě z naivity ohledně lingivstické pragmatiky) odkazuje na mě ve frázi/konstrukci "Ubohý je ten [...] kdo dokáže pořád jen někoho kritizovat". Samozřejmě můžete zkoušet klasickou výmluvu, že jste tím myslel někoho jiného, ale ta má velmi tenkou plauzibilitu, pakliže vůbec nějakou; pakliže jste myslel někoho jiného, pak by bylo ptořeba vysvětlit, jak se ten někdo dostal do tohoto komunikačního kontextu. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 20. 5. 2026, 11:54 (UTC)
== Nejproduktivnější hráč ==
Koukám tady do statistiky a jseš asi nejproduktivnější hráč. Z celkových 2163 stran, které si vytvořil máš za posledních 10 let '''1 059 364''' shlédnutí. Takže máš nejvíce vytvořených stran ze všech a největší impakt. Jen pro zajímavost, celá Wikiverzita má 10 885 049 návštěv. Tvoje top 10 jsou následující stránky:
* [[Subnotebooky]]: 24 653
* [[DokuWiki]]: 22 090
* [[Hebrejština/písmo]]: 14 602
* [[MediaWiki/Instalace]]: 14 221
* [[EKG vyšetření]]: 12 762
* [[Beton]]: 11 657
* [[Distanční výuka]]: 9 949
* [[Úloha: 10 l kapalného propanu/Kolik m3 zaujme po odpaření?/Kychot]]: 9 454
* [[Hebrejština/samostudium]]: 9 322
* [[Sny/Databáze]]: 9 308
Zajímaly mne také tvoje největší propadáky:
* [[Sny/Databáze/Kychot/2026-04-30]]: 10
* [[Caroso-Signal/HDMI]]: 12
* [[Odsávač pilin/Kychot/Scheppach DC 100]]: 15
* [[Debian-Med/Tille/med-doc.css]]: 17
* [[E-mailový klient/příklad 01]]: 19
* [[Protahovačka/metabo/DH 330]]: 19
* [[Domácí telefon/4 FP 211/Juandev]]: 21
* [[Kanalizace]]: 21
* [[Sonografie]]: 22
* [[Protahovačka/metabo]]: 22
Takže jak vidno všichni ten Linux chceme honit na Lenovu, nebo Dellu. Linux minibook nechme spát. [[Uživatel:Juandev|Juandev]] ([[Diskuse s uživatelem:Juandev|diskuse]]) 12. 6. 2026, 15:05 (UTC)
b544e263nnkjz24g081zr3gp2u3g4po
148533
148532
2026-06-12T16:05:03Z
Juandev
29
/* Nejproduktivnější hráč */ odpověď
148533
wikitext
text/x-wiki
{| align=center style="background: #eef; border: 1px solid #aaa; padding: .2em; margin-bottom: 3px; font-size: 95%; width: auto;"
| style="padding-right: 4px; padding-left: 4px;" | [[Image:Talk face.svg|50px|]]
| <big>'''Návod k použití''' / '''How to talk in here'''</big><br>
Pokud chcete něco sdělit '''vy''' '''mně''', napište mi '''sem''', odpovím vám '''tady'''.<br />
Pokud '''já''' chci něco '''vám''', napíšu vám na '''vaši''' diskusní stránku, odpovězte mi '''tam'''.<br />
<small>Píši to v množném čísle – můžete mi klidně tykat.</small>
If '''you''' want to tell '''me''' something, do so '''here''' and I will reply '''here.'''<br />
If '''I''' want to tell '''you''' something, I will do that on '''your''' talk page; please reply to me '''there'''.
|}
== Archiv ==
* [[betawikiversity:User_talk:Kychot]] od 2007-05-04
* [[/2008]]
* [[/2009]]
* [[/2010..2025]]
== Podstránky velkým písmenem ==
Mohu vás poprosit o vyjádření zde:
: [[Wikiverzita:Diskusní prostor#Podstránky velkým písmenem]]
Rád bych ty podstránky nechal přesunout na první velké písmeno (např. [[Emacs/instalace]] na [[Emacs/Instalace]]) a k tomu by byl ideální výslovný souhlas jejich zakladatele a tvůrce, což jste vy. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 21. 2. 2026, 06:55 (UTC)
== Březen 2026 ==
Založil jsem [[Wikiverzita:Diskusní prostor#Vyloučení odpovědnosti]], kde stížnosti se týkají i vaší osoby. Asi je fér vás na to upozornit i zde, byť je tam ping, proto tak činím. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 5. 3. 2026, 06:50 (UTC)
== Linux ==
Xubuntu je tvoje jediný distro, nebo znáš i jiný? [[Uživatel:Juandev|Juandev]] ([[Diskuse s uživatelem:Juandev|diskuse]]) 17. 3. 2026, 17:16 (UTC)
:Začínal jsem na Slackware, pak Debian, pak Ubuntu, zkoušel jsem Lubuntu a zůstal na Xubuntu. Mezitím Ultrix, to byl ale profi Unix od DEC. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 17. 3. 2026, 17:30 (UTC)
== You may be an eligible candidate for the U4C election ==
<div lang="en" dir="ltr" class="mw-content-ltr">
Greetings,
The [[m:Special:MyLanguage/Universal_Code_of_Conduct/Coordinating_Committee|Universal Code of Conduct Coordinating Committee (U4C)]] seeks candidates for the 2026 election. The U4C is the global committee responsible for overseeing enforcement of the [[foundation:Special:MyLanguage/Policy:Universal Code of Conduct|Universal Code of Conduct]]. Elections are held annually, if elected a committee member serves for two years.
This year the U4C requires candidates to hold administrator rights on at least one wiki, which is why you are being contacted as you appear to hold this right. There are other requirements, such as candidates must be at least 18 years old and may not be employed by the Wikimedia Foundation or other related chapters and affiliates. You can find more information in the [[m:Special:MyLanguage/Universal_Code_of_Conduct/Coordinating_Committee/Election/2026#Call_for_Candidates|call for candidates on Meta-wiki]]. Additionally, the committee's working language is English; some ability to communicate in English is required.
The election opens on 18 May, if you are eligible and interested you have until 10 May to submit your candidacy. There will week between for candidates to answer questions from the community. Voting takes place privately in [[m:Special:MyLanguage/SecurePoll|SecurePoll]], successful candidates must receive at least 60% support. More information is available on [[m:Special:MyLanguage/Universal_Code_of_Conduct/Coordinating_Committee/Election/2026|the 2026 Elections page]], including timelines and other candidacy information. If you read over the material and consider yourself qualified, please consider submitting your name to run for the committee. If you think someone else in your community might be interested and qualified, please encourage them to run.
In partnership with the U4C -- [[m:User:Keegan (WMF)|Keegan (WMF)]] ([[m:User_talk:Keegan (WMF)|talk]]) 28. 4. 2026, 18:30 (UTC) </div>
<!-- Zprávu zaslal Uživatel:Keegan (WMF)@metawiki pomocí seznamu na https://meta.wikimedia.org/w/index.php?title=User:Keegan_(WMF)/test&oldid=30471712 -->
== DOS - Emacs instalace ==
Pro vaši informaci: otevřel jsem DOS: [[Wikiverzita:Diskuse o smazání/Emacs/instalace]] pro [[Emacs/instalace]] (zal. 2021). --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 2. 5. 2026, 05:10 (UTC)
== Archivace uživatelské diskuzní stránky ==
Stránka má nyní přes 250 KB, což je docela hodně. Navrhuji či prosím, abyste stránku zarchivoval, řekněme s ponecháním nedávnějších diskuzí. Jednak se velikost projeví při editování této stránky jakýmsi cukáním či divnými pauzami a jednak každá další revize stránky se ukládá nediffově (co vím), takže i tento příspěvek do databáze MediaWiki uložil dalších 250 KB. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 2. 5. 2026, 05:24 (UTC)
== EMmotor ==
Přesunul jste stránku [[EMmotor]] sem: [[Balada o virtuální ojnici/EMmotor]], přitom je ta stránka dána v DOSu. Přijde mi nevhodné přesouvat někam stránky, kterou jsou v DOSu. Ani jste ten přesun nenavrhl někde k diskuzi. Žádám vás, abyste stránku přesunul zpět. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 2. 5. 2026, 05:45 (UTC)
:Přesměrování ukazuje na původní stránku, takže Vašemu DOSu nic nebrání. Naopak, stránky které jsou v DOSu, je vhodné upravit tak, aby vyhovovaly ustáleným zvykům, ještě před skončením DOSu. A aby bylo vidět, že jsou aktivní. Zpět nic přesouvat nebudu. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 2. 5. 2026, 05:50 (UTC)
:: Co má přesun společného s ustálenými zvyky? O kterých zvycích to mluvíte? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 2. 5. 2026, 05:58 (UTC)
Dále z čeho jste usoudil, že stránky splňují definiční znaky ''balady''? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 2. 5. 2026, 05:47 (UTC)
:Tak mě to napadlo. Nic Vám nebrání, abyste sbírku přejmenoval, pokud budete mít lepší nápad. Dosud je to v Hlavním prostoru. Až to bude v US, už do toho nebudeme moci hrabat. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 2. 5. 2026, 05:51 (UTC)
:: Já se vás neptám, co vás napadlo, já se vás ptám, na základě čeho jste entitu umístil pod hlavu. Rozumíte otázce? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 2. 5. 2026, 05:58 (UTC)
:::Ptal jste se, proč jsem tři diskutované stránky sjednotil do projektu [[Balada o virtuální ojnici]] a nelíbila se Vám balada. Nás ve škole učili, že např. [[w: Jiří Wolker]] ve své básnické sbírce ''Balady a romance'' hodně posunul dosud zaběhaný význam slova "balada". Vás to učili ještě také? A to už je více jak 100 let, takže jsem usoudil, že ten termín můžeme použít. Ovšem pokud se Vám víc zamlouvá výraz ''romance'', můžeme sbírku přejmenovat na ''Romance o virtuální ojnici''. A proč jsem vůbec ty tři stránky sjednotil pod společný projekt? Protože všechny tyto stránky, navrhované Vámi v DOSu, mají velmi mnoho společného. I včetně Vašich argumentů na přesun nebo smazání. Proto mi přijde zcela zbytečně redundantní diskutovat o nich odděleně, rozhodně konstruktivnější bylo by o nich diskutovat v jednom DOSu an bloc. Proto mi přijde, že to, co jsem udělal já, tj. že jsem tyto stránky sjednotil do jednoho logicky souvisejícího projektu, jste měl už předtím udělat Vy, a pak teprve vypsat DOS na celý projekt. Udělal jsem tím pádem logicky jen práci za Vás a zbytečně jsem si tím pádem přidělal práci. To, co stačilo udělat jednou, jsem kvůli Vám musel dělat třikrát. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:11 (UTC)
:::: K "jsem kvůli Vám musel dělat třikrát": vůbec ne. Vůbec jste ''nemusel'' zasahovat. Stačilo přijít do těch DOSů a podpořit smazání, byť by i třikrát. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:42 (UTC)
:: Ostatně polovulgárně "hrabat" do ničeho nebudeme; budeme, pokud něco, spisovně a neutrálně "zasahovat" a to nikoli do nějakého "US" nýbrž do "uživatelského prostoru", případně "uživáku". --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 2. 5. 2026, 06:03 (UTC)
:::Slovo ''uživák'' tady zavádíte Vy. Slyším ho od Vás poprvé v životě, tady na Wikiverzitě jsem se s ním ještě nikdy nesetkal. Je to takový slangový novotvar, který se mi vůbec nelíbí. A pokud se Vám nelíbí, že já používám všeobecně srozumitelnou zkratku US, tak zase Vy přestaňte používat ten Váš novotvar. Děkuji. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:16 (UTC)
:::: Slovo "uživák" je transparentně srozumitelné, po vzoru např. "hlavák" coby hlavní nádraží jako něco hlavního. Užívat ho nemusíte; můžete užít "uživatelský jmenný prostor". Zkratka "US" je netransparentní, vycházející z ''anglického'' "user space", čili pro nezasvěceného čtenáře hůře dešifrovatelná. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:26 (UTC)
A vzhledem k tomu, že jste správce (nebo nejste?): proč jste po přesunu ponechal přesměrování, když už tedy? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 2. 5. 2026, 06:01 (UTC)
Ještě jinak. Po vašem přesunu vznikl z DOSové cedulky ve stránce redlink, takže už se nejde přímočaře prokliknout na DOSí diskuzi samotnou. Znovu proto nabádám/prosím/co-už-vlastně na přesun zpět. Vylepšovat stránky k nápravě závad během DOSu jistě lze, ale ne přesouvat kolem, leda by snad pro to byl nějaký výjimečný, velmi dobrý důvod, který zde ale nevidím. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 2. 5. 2026, 07:26 (UTC)
:Dobrý důvod jsem Vám vysvětlil výše. Redlinky už jsem napravil, jde to prokliknout normálně.
:* [[Balada o virtuální ojnici/Virtuální Klika]]
:* [[Balada o virtuální ojnici/EIMK]]
:* [[Balada o virtuální ojnici/EMmotor]]
:* [[Balada o virtuální ojnici/Virtuální Klika]]
:Děkuji za upozornění. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 3. 5. 2026, 09:56 (UTC)
:: Důvod jste mi nevysvětlit, nebo necitujete srozumitelně místo, kde jste mi ho vysvětlil, protože "výše" není jednoznačná specifikace věty či sekvence vět.
:: Dále jste nepodal vysvětlení, proč tyto věci jsou "balady", ani není z ničeho patrné, že slovu "balada" vůbec rozumíte či v jakém ho užíváte smyslu; pro definice viz např. IJP[https://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=balada]. Podle mě ASCS 1 a ASCS 2 jsou dva významy, které se na stránky nevztahují, tedy jste snad musel slovo použít ve významu nepokryté v ASCS; ve kterém významu? Čili jakou definici slova "balada" jste použil? (Že Neruda něco popletl nás nemusí zajímat; užití slova v jiném významu jedním autorem ještě daný význam neustavuje jako jeden ze slovníkových.) --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:17 (UTC)
:::O Nerudovi jsem nepsal ani slovo. Pokud si pletete autory, tak už opravdu nemíním s Vámi diskutovat o sémantických pojmech. Děkuji za porozumění. Howgh. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:19 (UTC)
:::: {{W|Balady a romance}} uvádí jako autora Nerudu; můžete prosím odkázat na dílo téhož jména, jehož autorem je Wolker? Jinak sousloví "sémantický pojem" je tak nejspíš slovní salát než co jiného. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:22 (UTC)
:::: Ale nechme tangentu o Nerudovi či Walkerovi stranou. Čili jakou definici slova "balada" jste použil? (S čím si zatopím v tom kotli na biomasu?) --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:27 (UTC)
:::::Máte pravdu, ''Balady a romance'' jsou od Nerudy, popletlo se mi to, omylem jsem ji přiřkl Wolkerovi. Měl jsem zrovna na mysli ''Baladu o očích topičových'', ''Baladu o nenarozeném dítěti'' či ''Baladu o snu'' a to jsou básně z Wolkerovy sbírky [[s: Těžká hodina]]. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:37 (UTC)
:::::: Chyba se snadno stane. I proto považuji váš výrok za skandálně špatný a doporučuji ho výše proškrtnout: "Pokud si pletete autory, tak už opravdu nemíním s Vámi diskutovat o sémantických pojmech". Jakou definici slova "balada" (nebo "biomasa") jste použil? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:42 (UTC)
: Až teď jsem si všiml [[:Šablona:Diskuse o smazání]]:
:: "Stránku můžete dále upravovat, ale až do skončení diskuse ji nepřesouvejte, neodstraňujte její obsah a ani toto upozornění."
: Takže jste porušil pravidla, máme-li tak chápat text šablony. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 4. 5. 2026, 04:22 (UTC)
::No vidíte, člověk se furt učí. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 5. 5. 2026, 20:44 (UTC)
::: Nikoli "furt" (to je obecná čeština čili kolokviální nižší) nýbrž "pořád". Nejsem tady s vámi v hospodě mezi kamarády. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 6. 5. 2026, 04:34 (UTC)
== Kapitalizace ==
Na stránce [[Emacs/Perl]] nacházím následující problémy:
* "emacsu": Emacs se píše s velkým
* "debian": Debian se píše s velkým
* "ubuntu": Ubuntu se píše s velkým
Problémy se dost možná týkají celé sady podstránek stránky [[Emacs]]. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 2. 5. 2026, 07:05 (UTC)
:Díky za upozornění, provedeno: Emacs, Perl, Ubuntu: https://cs.wikiversity.org/w/index.php?title=Emacs/Perl&diff=prev&oldid=147693
:Jen u debianu si nejsem jistý, na svém oficiálním logu má na začátku malé d: "debian": [[c: File:Debian-OpenLogo.svg]]
:--[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 3. 5. 2026, 09:13 (UTC)
:: Děkuji. Pro zjištění odkazové/citační formy entity často užívám Wikidata, zde [[D:Q7715973]], odkud se čast odkazují knihovní autority, např. NK ČR AUT. Tam mají v labelu "Debian". Další zdroj je en:WP, kde píší např. "As of January 2026, the Debian community has over 1,400 active contributors [...]". A pak Debian samotný: https://www.debian.org/, mapř. "What makes Debian special". Facit: "Debian", nikoli "debian", vzdor matoucímu logu. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:12 (UTC)
:: Ovšem tedy ten kapitalizační zmatek správců Debianu je značný, např. "Debian is a complete Free Operating System!", což je kapitalizační karambol. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:20 (UTC)
:: Změnil jsem to na "Debian", dle zdůvodnění výše. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 6. 5. 2026, 04:38 (UTC)
== Chybná archivace ==
Zarchivoval jste do stránky [[Diskuse s uživatelem:Kychot/2010-01-24..2026-05-03]] i právě probíhající diskuze, což jistě není dobré. Navrhuji čerstvě probíhající diskuze z archivu vyjmout a vložit je sem. Problém je jistě i v názvu a koncepci toho archivu: běžné je archivovat po rocích a je to osvědčené a nikoli archiv definovat hraničními dny. Takže by více dávalo smysl např. "Diskuse s uživatelem:Kychot/Archiv/2010-2025" a rok 2026 už do toho nezahrnovat. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:46 (UTC)
:Nerad něco edituji metodou Copy&Paste. Čistější řešení je dle mého názoru celou stránku přejmenovat, jak stojí a leží. Ale O.K., udělal jsem to dle Vaší žádosti. A že jsem archivoval uprostřed <cite>právě probíhající diskuze</cite>, to jsem netušil – měl jsem za to, že už jsem zareagoval na ''všechny'' Vaše poznámky a připomínky, že dalšího již netřeba a že naše diskuse tím pro dnešek ''skončila''. Chtěl jsem to už mít za sebou, protože ta archivace byla jedním z Vašich prvních požadavků. A je neděle a já mám v plánu dělat i jiné věci, než si ji kazit podobnými nekonečnými diskusemi. Už jsem jednou napsal ''Howgh'', tak jsem předpokládal, že pochopíte. Děkuji. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:12 (UTC)
:: Však již dnes reagovat nemusíte a můžeme pokračovat zítra či pozítří. Pořád jste nevysvětlil vaši definici slova "balada". Kdybyste do věcí zbytečně neobratně nezasahoval, nebylo by potřeba nic diskutovat. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:31 (UTC)
Zároveň nechápu, proč jste přesunul např. tuto stránku: [[Diskuse s uživatelem:Kychot/70]] (a další /N kde N je přirozené číslo); ta snad mohla zůstat, kde bylo. Šlo jen o to vytvořit archiv a do něj ''zkopírovat'' archivovanou diskuzi. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:55 (UTC)
:Odpověděl jsem výše: Nerad něco ''kopíruju''. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:13 (UTC)
:: "Nerad" není racionální vysvětlení, pouze hedonické sebeodhalení. Kopírování je při takové archivaci osvědčené. A onen přesun, včetně podstránek, způsobil řadu nežádaných účinků, které jste si ještě neopravil. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:19 (UTC)
Děkuji. Můžete prosím ještě diskuze z roku 2026 přesunout z archivu [[Diskuse s uživatelem:Kychot/2010..2025]] sem? Můžu to i udělat za vás, když mi dáte svolení. (Drobnost: dvě tečky jako spojení dvou roků jsou poněkud nestandardní; standarní by bylo "-". Ale to už je vážně maličkost.) --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:07 (UTC)
:Samozřejmě jsem udělal, i když jsem se musel hodně moc přemáhat, jak jsem psal, Copy&Paste je ''krajní'' řešení. Dvě tečky za sebou jsou standardním označením intervalu snad ve většině programovacích jazyků. Hyphen "-" se používá u ISO označení data, takže kdybych napsal 2020-2025, tak by to na první pohled vypadalo, jako že tam to druhé hyphen chybí a měl být datum 2020-20-25, což je samozřejmě blbost, protože 20. měsíc nemáme. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:19 (UTC)
:: Ohledně "standardním označením intervalu snad ve většině programovacích jazyků": opravdu? Kromě Perlu kterých? A toto není programovací jazyk. Mínus je osvědčený a vaše námitky nepřesvědčivé; kdyžtak se dá ještě užít en-dash. Ale jak jsem řekl, toto je maličkost; horší jsou ty nadbytečné přesuny, které jste provedl též, včetně přesunu stránky [[Diskuse s uživatelem:Kychot/2008]]. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:22 (UTC)
:: Ne, že by na tom tak záleželo, ale nepletu-li se, tak ani jeden ze čtyř lídrů v TIOBE index neužívají takto ".." a sice C, C++, Java a Python. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:27 (UTC)
Můžete prosím přesunout [[Diskuse s uživatelem:Kychot/2010..2025/2008]] na [[Diskuse s uživatelem:Kychot/2008]], aby to dávalo větší smysl? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:16 (UTC)
:Přesunul jsem, ale je v tom ještě větší bordel: https://cs.wikiversity.org/w/index.php?title=Diskuse_s_u%C5%BEivatelem:Kychot/2010-01-24..2026-05-03/2008&redirect=no V neděli prostě nemám ve zvyku pracovat a navíc se mi tu podělá celý Internet, za chvíli už nebudu mít žádnou konektivitu, musím to celé doma překopat, jedu přes LTE a musím přemístit anténu na jiné místo a tím překonfigurovat všechny Wi-Fi a twist routery a Vy mě tu nutíte do takových hovadin, jsem nervozní a tlačí mě čas a pak nemyslím, a to mám ještě dnes dodělat nějaký experiment a abstrakt na konferenci, jinak z toho bude průšvih. Přijde mi, že Vy nemáte asi co jiného na práci, než se hrabat ve VW a tak si nedovedete ani představit, že další lidé řeší i jiné věci. To, co píšete, klidně počká ten týden nebo dva. '''HOWGH'''. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:37 (UTC)
:: Nepřesunul; stránka je pořád zde nepřesunutá: [[Diskuse s uživatelem:Kychot/2010..2025/2008]].
:: Za vaše rozhodnutí reagovat v neděli si odpovídáte sám. Vy určujete, který den se čemu budete věnovat. Můžete například v neděli Wikiverzitu směle ignorovat a přijít sem až v pondělí. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:47 (UTC)
: Zkusil jsem opravit přesun např. [[Diskuse s uživatelem:Kychot/cestovatel/Girona]], ale nějak mi to nezafungovalo; tvářilo se to, že to něco přesunulo či prohodilo, ale výsledek je neuspokojivý, a nyní už mi říká, že cíl přesunu existuje. Asi to budete muset později, až budete mít čas, udělat sám s využitím vašich správcovských práv (nebo to necháte rozbité). --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 6. 5. 2026, 05:11 (UTC)
== TP-LINK Archer C2 AC900 ==
Založil jste čerstvě stránku [[TP-LINK Archer C2 AC900]]. Třeba je stránka v pořádku, ale mě to přijde, že si z hlavního prostoru Wikiverzity děláte osobní web host, kam si ukládáte cokoli, co se vám právě hodí. Tomu ještě více než diskutovaná stránka odpovídá [[Emacs/instalace]], kterou jsem dal do DOSu, ale i diskutovaná stránka ve mě budí pochybnosti o tom, co že je vlastně její vzdělávací účel a zda tedy vzdělávacímu účelu vyhovuje vytvořit databázi technických specifikací různých zařízení. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 4. 5. 2026, 04:19 (UTC)
:Nedávám tam to, co se mi právě hodí, ale to, na čem právě pracuji a jaký problém řeším. To je smysl celé Wikiverzity, je to pracovní nástroj pro všechny, kteří řeší nějaké problémy a tím se učí, a nechají ostatní, aby se jim "dívali pod pokličku" a tím se také učili. Pokud máte nějaký nápad, jak mi v tom pomoci, Vaše pomoc bude vítána. Wikiverzita je především sebevzdělávacím projektem. V první řadě učíme sami sebe, abychom případně někdy mohli učit i jiné. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 5. 5. 2026, 13:48 (UTC)
:: Pakliže je to především sebevzdělávací, proč je to ve wiki a online, místo lokálního souboru? Aby to bylo ve wiki a online, mělo by to mít smysl pro čtenáře, přijde mi, a proto by to mělo mít minimální kvalitu a rozsah.
:: Stránka [[TP-LINK Archer C2 AC900]] mi přijde prima co do minimální kvality a rozsahu: není to takový odpadek, jakých je tu spousty. Jenom mi přijde, že to otevírá dveře k vytvoření databáze technických specifikací a k absenci mantinelů pro to, co tady vůbec může být.
:: Ještě jinak. Vždyť i ten, kdo by si psal nějaký blog o čemkoli, se tím něco učí, takže by to mohlo být i tady. Někdo by se mohl učit psát pravopisně. Výsledek je jaksi ''bezbřehý'', smím-li užít Pyprilescovo oblíbené slovo. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 5. 5. 2026, 14:43 (UTC)
:::A on se nikdo nemůže učit s Kychotem? Jistě že může, třeba hned. V momentě, kdyby Kychot zjistil, že mu stránku někdo edituje a že mu to vadí, tak si ji třeba přesune do užíváku. Ale já si myslím, že jemu to nevadí a počítá s tím. To že se s ním neučí zrovna někdo ve stejný okamžik, neznamená, že je to stránka jen pro něj. Tzn. na místo diskusí o existenci stránek v hlavním ns byste se měl Dane zaměřit na to jak tu stránku třeba vylepšit či organizovat. To se obvykle dělá v diskusi té stránky. [[Uživatel:Juandev|Juandev]] ([[Diskuse s uživatelem:Juandev|diskuse]]) 8. 5. 2026, 11:34 (UTC)
== Doplnění instalace Emacsu na Windows ==
Ohledně [https://cs.wikiversity.org/w/index.php?title=Emacs/instalace&diff=prev&oldid=148038 této vaší editace], kde se píše "(Doplní [[User:Dan Polansky]]": nepřijal jsem vás jako zadavatele úkolů toho, co mám kde doplnit a dopracovat. Nemám za morální ani jinou povinnost zachraňovat trapně špatnou stránku, kterou jste po sobě zanechal. Ostatně i ta sekce Linux, kterou jste tam zanechal, je podle mého posouzení/hodnocení ubohá. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 20. 5. 2026, 10:01 (UTC)
:Ubohý je ten, pane Dane Polanský, kdo dokáže pořád jen někoho kritizovat, ale sám neprokáže něco méně ubohého. Možná je stránka ubohá, ale uvedené tři příkazové řádky jsou k instalaci [[Emacs]]u zcela postačující. Sám bych nejraději přesunul svou stránku na [[Emacs/instalace/Linux]], v tom jste mi ale zabránil tím, že jste dal tuto stránku do DOSu a jak víte, přesouvání stránky v DOSu s sebou nese jisté komplikace. Pak byste měl volné ruce k založení vlastní stránky [[Emacs/instalace/Windows]], kterou byste si mohl editovat bez trapného pocitu, že zachraňujete nějakou trapně špatnou stránku. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 20. 5. 2026, 10:47 (UTC)
:: Vaše implicitní označení mé ''osoby'' jako ''ubohé'' je osobní útok. Já jsem za ubohou označil jistou stránku, nikoli vaši osobu.
:: Moje stránka [[Pojem/Dan Polansky]] podle mě ubohá není. Nejsem tedy pouze kritik nýbrž i tvůrce, např. spolutvůrce FreeMindu.
:: Jinak představa, že nesmím vůči stránce zvedat defekty/připomínky, a že místo toho ji mám jít opravovat, je podle mě scestná a praxe z dobře vedených organizací takovou představu nepodporuje. Je naopak typické, že jsou role autora a připomínkujícího odděleny.
:: I na stránce [[Emacs/instalace/Linux]] by současný text byl zoufale špatný, podle mého posouzení.
:: Já žádný zájem o založení stránky [[Emacs/instalace/Windows]] nemám; mám dojem, že online zdroje v angličtině jsou k tomu dostatečně dobré. Zájemci o Emacs nicméně mohou nahlédnout do mých poměrně osobních poznámek na stránce [[Uživatel:Dan Polansky/Emacs]], která vede i různé odkazy. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 20. 5. 2026, 10:55 (UTC)
:::Já jsem Vaši osobu, pane Dane Polanský, nijak neoznačil, já jsem Vás tímto jménem oslovil. Že jste si toto oslovení vyložil jako označení, to už je ale Váš osobní problém, pane Dane Polanský. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 20. 5. 2026, 11:24 (UTC)
:::: Vaše věta "Ubohý je ten, pane Dane Polanský, kdo dokáže pořád jen někoho kritizovat, ale sám neprokáže něco méně ubohého." poměrně nezakrytě (byť si patrně myslíte opak a podezříváte mě z naivity ohledně lingivstické pragmatiky) odkazuje na mě ve frázi/konstrukci "Ubohý je ten [...] kdo dokáže pořád jen někoho kritizovat". Samozřejmě můžete zkoušet klasickou výmluvu, že jste tím myslel někoho jiného, ale ta má velmi tenkou plauzibilitu, pakliže vůbec nějakou; pakliže jste myslel někoho jiného, pak by bylo ptořeba vysvětlit, jak se ten někdo dostal do tohoto komunikačního kontextu. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 20. 5. 2026, 11:54 (UTC)
== Nejproduktivnější hráč ==
Koukám tady do statistiky a jseš asi nejproduktivnější hráč. Z celkových 2163 stran, které si vytvořil máš za posledních 10 let '''1 059 364''' shlédnutí. Takže máš nejvíce vytvořených stran ze všech a největší impakt. Jen pro zajímavost, celá Wikiverzita má 10 885 049 návštěv. Tvoje top 10 jsou následující stránky:
* [[Subnotebooky]]: 24 653
* [[DokuWiki]]: 22 090
* [[Hebrejština/písmo]]: 14 602
* [[MediaWiki/Instalace]]: 14 221
* [[EKG vyšetření]]: 12 762
* [[Beton]]: 11 657
* [[Distanční výuka]]: 9 949
* [[Úloha: 10 l kapalného propanu/Kolik m3 zaujme po odpaření?/Kychot]]: 9 454
* [[Hebrejština/samostudium]]: 9 322
* [[Sny/Databáze]]: 9 308
Zajímaly mne také tvoje největší propadáky:
* [[Sny/Databáze/Kychot/2026-04-30]]: 10
* [[Caroso-Signal/HDMI]]: 12
* [[Odsávač pilin/Kychot/Scheppach DC 100]]: 15
* [[Debian-Med/Tille/med-doc.css]]: 17
* [[E-mailový klient/příklad 01]]: 19
* [[Protahovačka/metabo/DH 330]]: 19
* [[Domácí telefon/4 FP 211/Juandev]]: 21
* [[Kanalizace]]: 21
* [[Sonografie]]: 22
* [[Protahovačka/metabo]]: 22
Takže jak vidno všichni ten Linux chceme honit na Lenovu, nebo Dellu. Linux minibook nechme spát. [[Uživatel:Juandev|Juandev]] ([[Diskuse s uživatelem:Juandev|diskuse]]) 12. 6. 2026, 15:05 (UTC)
:A ještě doplním, že DokuWiki je celoprojektové top 3 za minulý rok. [[Uživatel:Juandev|Juandev]] ([[Diskuse s uživatelem:Juandev|diskuse]]) 12. 6. 2026, 16:05 (UTC)
p0123dfy1fy978ole7x5z6ze8lg5sqp
148534
148533
2026-06-12T17:41:16Z
V0lkanic
12333
info
148534
wikitext
text/x-wiki
{| align=center style="background: #eef; border: 1px solid #aaa; padding: .2em; margin-bottom: 3px; font-size: 95%; width: auto;"
| style="padding-right: 4px; padding-left: 4px;" | [[Image:Talk face.svg|50px|]]
| <big>'''Návod k použití''' / '''How to talk in here'''</big><br>
Pokud chcete něco sdělit '''vy''' '''mně''', napište mi '''sem''', odpovím vám '''tady'''.<br />
Pokud '''já''' chci něco '''vám''', napíšu vám na '''vaši''' diskusní stránku, odpovězte mi '''tam'''.<br />
<small>Píši to v množném čísle – můžete mi klidně tykat.</small>
If '''you''' want to tell '''me''' something, do so '''here''' and I will reply '''here.'''<br />
If '''I''' want to tell '''you''' something, I will do that on '''your''' talk page; please reply to me '''there'''.
|}
== Archiv ==
* [[betawikiversity:User_talk:Kychot]] od 2007-05-04
* [[/2008]]
* [[/2009]]
* [[/2010..2025]]
== Podstránky velkým písmenem ==
Mohu vás poprosit o vyjádření zde:
: [[Wikiverzita:Diskusní prostor#Podstránky velkým písmenem]]
Rád bych ty podstránky nechal přesunout na první velké písmeno (např. [[Emacs/instalace]] na [[Emacs/Instalace]]) a k tomu by byl ideální výslovný souhlas jejich zakladatele a tvůrce, což jste vy. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 21. 2. 2026, 06:55 (UTC)
== Březen 2026 ==
Založil jsem [[Wikiverzita:Diskusní prostor#Vyloučení odpovědnosti]], kde stížnosti se týkají i vaší osoby. Asi je fér vás na to upozornit i zde, byť je tam ping, proto tak činím. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 5. 3. 2026, 06:50 (UTC)
== Linux ==
Xubuntu je tvoje jediný distro, nebo znáš i jiný? [[Uživatel:Juandev|Juandev]] ([[Diskuse s uživatelem:Juandev|diskuse]]) 17. 3. 2026, 17:16 (UTC)
:Začínal jsem na Slackware, pak Debian, pak Ubuntu, zkoušel jsem Lubuntu a zůstal na Xubuntu. Mezitím Ultrix, to byl ale profi Unix od DEC. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 17. 3. 2026, 17:30 (UTC)
== You may be an eligible candidate for the U4C election ==
<div lang="en" dir="ltr" class="mw-content-ltr">
Greetings,
The [[m:Special:MyLanguage/Universal_Code_of_Conduct/Coordinating_Committee|Universal Code of Conduct Coordinating Committee (U4C)]] seeks candidates for the 2026 election. The U4C is the global committee responsible for overseeing enforcement of the [[foundation:Special:MyLanguage/Policy:Universal Code of Conduct|Universal Code of Conduct]]. Elections are held annually, if elected a committee member serves for two years.
This year the U4C requires candidates to hold administrator rights on at least one wiki, which is why you are being contacted as you appear to hold this right. There are other requirements, such as candidates must be at least 18 years old and may not be employed by the Wikimedia Foundation or other related chapters and affiliates. You can find more information in the [[m:Special:MyLanguage/Universal_Code_of_Conduct/Coordinating_Committee/Election/2026#Call_for_Candidates|call for candidates on Meta-wiki]]. Additionally, the committee's working language is English; some ability to communicate in English is required.
The election opens on 18 May, if you are eligible and interested you have until 10 May to submit your candidacy. There will week between for candidates to answer questions from the community. Voting takes place privately in [[m:Special:MyLanguage/SecurePoll|SecurePoll]], successful candidates must receive at least 60% support. More information is available on [[m:Special:MyLanguage/Universal_Code_of_Conduct/Coordinating_Committee/Election/2026|the 2026 Elections page]], including timelines and other candidacy information. If you read over the material and consider yourself qualified, please consider submitting your name to run for the committee. If you think someone else in your community might be interested and qualified, please encourage them to run.
In partnership with the U4C -- [[m:User:Keegan (WMF)|Keegan (WMF)]] ([[m:User_talk:Keegan (WMF)|talk]]) 28. 4. 2026, 18:30 (UTC) </div>
<!-- Zprávu zaslal Uživatel:Keegan (WMF)@metawiki pomocí seznamu na https://meta.wikimedia.org/w/index.php?title=User:Keegan_(WMF)/test&oldid=30471712 -->
== DOS - Emacs instalace ==
Pro vaši informaci: otevřel jsem DOS: [[Wikiverzita:Diskuse o smazání/Emacs/instalace]] pro [[Emacs/instalace]] (zal. 2021). --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 2. 5. 2026, 05:10 (UTC)
== Archivace uživatelské diskuzní stránky ==
Stránka má nyní přes 250 KB, což je docela hodně. Navrhuji či prosím, abyste stránku zarchivoval, řekněme s ponecháním nedávnějších diskuzí. Jednak se velikost projeví při editování této stránky jakýmsi cukáním či divnými pauzami a jednak každá další revize stránky se ukládá nediffově (co vím), takže i tento příspěvek do databáze MediaWiki uložil dalších 250 KB. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 2. 5. 2026, 05:24 (UTC)
== EMmotor ==
Přesunul jste stránku [[EMmotor]] sem: [[Balada o virtuální ojnici/EMmotor]], přitom je ta stránka dána v DOSu. Přijde mi nevhodné přesouvat někam stránky, kterou jsou v DOSu. Ani jste ten přesun nenavrhl někde k diskuzi. Žádám vás, abyste stránku přesunul zpět. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 2. 5. 2026, 05:45 (UTC)
:Přesměrování ukazuje na původní stránku, takže Vašemu DOSu nic nebrání. Naopak, stránky které jsou v DOSu, je vhodné upravit tak, aby vyhovovaly ustáleným zvykům, ještě před skončením DOSu. A aby bylo vidět, že jsou aktivní. Zpět nic přesouvat nebudu. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 2. 5. 2026, 05:50 (UTC)
:: Co má přesun společného s ustálenými zvyky? O kterých zvycích to mluvíte? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 2. 5. 2026, 05:58 (UTC)
Dále z čeho jste usoudil, že stránky splňují definiční znaky ''balady''? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 2. 5. 2026, 05:47 (UTC)
:Tak mě to napadlo. Nic Vám nebrání, abyste sbírku přejmenoval, pokud budete mít lepší nápad. Dosud je to v Hlavním prostoru. Až to bude v US, už do toho nebudeme moci hrabat. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 2. 5. 2026, 05:51 (UTC)
:: Já se vás neptám, co vás napadlo, já se vás ptám, na základě čeho jste entitu umístil pod hlavu. Rozumíte otázce? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 2. 5. 2026, 05:58 (UTC)
:::Ptal jste se, proč jsem tři diskutované stránky sjednotil do projektu [[Balada o virtuální ojnici]] a nelíbila se Vám balada. Nás ve škole učili, že např. [[w: Jiří Wolker]] ve své básnické sbírce ''Balady a romance'' hodně posunul dosud zaběhaný význam slova "balada". Vás to učili ještě také? A to už je více jak 100 let, takže jsem usoudil, že ten termín můžeme použít. Ovšem pokud se Vám víc zamlouvá výraz ''romance'', můžeme sbírku přejmenovat na ''Romance o virtuální ojnici''. A proč jsem vůbec ty tři stránky sjednotil pod společný projekt? Protože všechny tyto stránky, navrhované Vámi v DOSu, mají velmi mnoho společného. I včetně Vašich argumentů na přesun nebo smazání. Proto mi přijde zcela zbytečně redundantní diskutovat o nich odděleně, rozhodně konstruktivnější bylo by o nich diskutovat v jednom DOSu an bloc. Proto mi přijde, že to, co jsem udělal já, tj. že jsem tyto stránky sjednotil do jednoho logicky souvisejícího projektu, jste měl už předtím udělat Vy, a pak teprve vypsat DOS na celý projekt. Udělal jsem tím pádem logicky jen práci za Vás a zbytečně jsem si tím pádem přidělal práci. To, co stačilo udělat jednou, jsem kvůli Vám musel dělat třikrát. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:11 (UTC)
:::: K "jsem kvůli Vám musel dělat třikrát": vůbec ne. Vůbec jste ''nemusel'' zasahovat. Stačilo přijít do těch DOSů a podpořit smazání, byť by i třikrát. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:42 (UTC)
:: Ostatně polovulgárně "hrabat" do ničeho nebudeme; budeme, pokud něco, spisovně a neutrálně "zasahovat" a to nikoli do nějakého "US" nýbrž do "uživatelského prostoru", případně "uživáku". --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 2. 5. 2026, 06:03 (UTC)
:::Slovo ''uživák'' tady zavádíte Vy. Slyším ho od Vás poprvé v životě, tady na Wikiverzitě jsem se s ním ještě nikdy nesetkal. Je to takový slangový novotvar, který se mi vůbec nelíbí. A pokud se Vám nelíbí, že já používám všeobecně srozumitelnou zkratku US, tak zase Vy přestaňte používat ten Váš novotvar. Děkuji. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:16 (UTC)
:::: Slovo "uživák" je transparentně srozumitelné, po vzoru např. "hlavák" coby hlavní nádraží jako něco hlavního. Užívat ho nemusíte; můžete užít "uživatelský jmenný prostor". Zkratka "US" je netransparentní, vycházející z ''anglického'' "user space", čili pro nezasvěceného čtenáře hůře dešifrovatelná. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:26 (UTC)
A vzhledem k tomu, že jste správce (nebo nejste?): proč jste po přesunu ponechal přesměrování, když už tedy? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 2. 5. 2026, 06:01 (UTC)
Ještě jinak. Po vašem přesunu vznikl z DOSové cedulky ve stránce redlink, takže už se nejde přímočaře prokliknout na DOSí diskuzi samotnou. Znovu proto nabádám/prosím/co-už-vlastně na přesun zpět. Vylepšovat stránky k nápravě závad během DOSu jistě lze, ale ne přesouvat kolem, leda by snad pro to byl nějaký výjimečný, velmi dobrý důvod, který zde ale nevidím. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 2. 5. 2026, 07:26 (UTC)
:Dobrý důvod jsem Vám vysvětlil výše. Redlinky už jsem napravil, jde to prokliknout normálně.
:* [[Balada o virtuální ojnici/Virtuální Klika]]
:* [[Balada o virtuální ojnici/EIMK]]
:* [[Balada o virtuální ojnici/EMmotor]]
:* [[Balada o virtuální ojnici/Virtuální Klika]]
:Děkuji za upozornění. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 3. 5. 2026, 09:56 (UTC)
:: Důvod jste mi nevysvětlit, nebo necitujete srozumitelně místo, kde jste mi ho vysvětlil, protože "výše" není jednoznačná specifikace věty či sekvence vět.
:: Dále jste nepodal vysvětlení, proč tyto věci jsou "balady", ani není z ničeho patrné, že slovu "balada" vůbec rozumíte či v jakém ho užíváte smyslu; pro definice viz např. IJP[https://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=balada]. Podle mě ASCS 1 a ASCS 2 jsou dva významy, které se na stránky nevztahují, tedy jste snad musel slovo použít ve významu nepokryté v ASCS; ve kterém významu? Čili jakou definici slova "balada" jste použil? (Že Neruda něco popletl nás nemusí zajímat; užití slova v jiném významu jedním autorem ještě daný význam neustavuje jako jeden ze slovníkových.) --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:17 (UTC)
:::O Nerudovi jsem nepsal ani slovo. Pokud si pletete autory, tak už opravdu nemíním s Vámi diskutovat o sémantických pojmech. Děkuji za porozumění. Howgh. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:19 (UTC)
:::: {{W|Balady a romance}} uvádí jako autora Nerudu; můžete prosím odkázat na dílo téhož jména, jehož autorem je Wolker? Jinak sousloví "sémantický pojem" je tak nejspíš slovní salát než co jiného. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:22 (UTC)
:::: Ale nechme tangentu o Nerudovi či Walkerovi stranou. Čili jakou definici slova "balada" jste použil? (S čím si zatopím v tom kotli na biomasu?) --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:27 (UTC)
:::::Máte pravdu, ''Balady a romance'' jsou od Nerudy, popletlo se mi to, omylem jsem ji přiřkl Wolkerovi. Měl jsem zrovna na mysli ''Baladu o očích topičových'', ''Baladu o nenarozeném dítěti'' či ''Baladu o snu'' a to jsou básně z Wolkerovy sbírky [[s: Těžká hodina]]. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:37 (UTC)
:::::: Chyba se snadno stane. I proto považuji váš výrok za skandálně špatný a doporučuji ho výše proškrtnout: "Pokud si pletete autory, tak už opravdu nemíním s Vámi diskutovat o sémantických pojmech". Jakou definici slova "balada" (nebo "biomasa") jste použil? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:42 (UTC)
: Až teď jsem si všiml [[:Šablona:Diskuse o smazání]]:
:: "Stránku můžete dále upravovat, ale až do skončení diskuse ji nepřesouvejte, neodstraňujte její obsah a ani toto upozornění."
: Takže jste porušil pravidla, máme-li tak chápat text šablony. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 4. 5. 2026, 04:22 (UTC)
::No vidíte, člověk se furt učí. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 5. 5. 2026, 20:44 (UTC)
::: Nikoli "furt" (to je obecná čeština čili kolokviální nižší) nýbrž "pořád". Nejsem tady s vámi v hospodě mezi kamarády. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 6. 5. 2026, 04:34 (UTC)
== Kapitalizace ==
Na stránce [[Emacs/Perl]] nacházím následující problémy:
* "emacsu": Emacs se píše s velkým
* "debian": Debian se píše s velkým
* "ubuntu": Ubuntu se píše s velkým
Problémy se dost možná týkají celé sady podstránek stránky [[Emacs]]. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 2. 5. 2026, 07:05 (UTC)
:Díky za upozornění, provedeno: Emacs, Perl, Ubuntu: https://cs.wikiversity.org/w/index.php?title=Emacs/Perl&diff=prev&oldid=147693
:Jen u debianu si nejsem jistý, na svém oficiálním logu má na začátku malé d: "debian": [[c: File:Debian-OpenLogo.svg]]
:--[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 3. 5. 2026, 09:13 (UTC)
:: Děkuji. Pro zjištění odkazové/citační formy entity často užívám Wikidata, zde [[D:Q7715973]], odkud se čast odkazují knihovní autority, např. NK ČR AUT. Tam mají v labelu "Debian". Další zdroj je en:WP, kde píší např. "As of January 2026, the Debian community has over 1,400 active contributors [...]". A pak Debian samotný: https://www.debian.org/, mapř. "What makes Debian special". Facit: "Debian", nikoli "debian", vzdor matoucímu logu. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:12 (UTC)
:: Ovšem tedy ten kapitalizační zmatek správců Debianu je značný, např. "Debian is a complete Free Operating System!", což je kapitalizační karambol. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:20 (UTC)
:: Změnil jsem to na "Debian", dle zdůvodnění výše. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 6. 5. 2026, 04:38 (UTC)
== Chybná archivace ==
Zarchivoval jste do stránky [[Diskuse s uživatelem:Kychot/2010-01-24..2026-05-03]] i právě probíhající diskuze, což jistě není dobré. Navrhuji čerstvě probíhající diskuze z archivu vyjmout a vložit je sem. Problém je jistě i v názvu a koncepci toho archivu: běžné je archivovat po rocích a je to osvědčené a nikoli archiv definovat hraničními dny. Takže by více dávalo smysl např. "Diskuse s uživatelem:Kychot/Archiv/2010-2025" a rok 2026 už do toho nezahrnovat. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:46 (UTC)
:Nerad něco edituji metodou Copy&Paste. Čistější řešení je dle mého názoru celou stránku přejmenovat, jak stojí a leží. Ale O.K., udělal jsem to dle Vaší žádosti. A že jsem archivoval uprostřed <cite>právě probíhající diskuze</cite>, to jsem netušil – měl jsem za to, že už jsem zareagoval na ''všechny'' Vaše poznámky a připomínky, že dalšího již netřeba a že naše diskuse tím pro dnešek ''skončila''. Chtěl jsem to už mít za sebou, protože ta archivace byla jedním z Vašich prvních požadavků. A je neděle a já mám v plánu dělat i jiné věci, než si ji kazit podobnými nekonečnými diskusemi. Už jsem jednou napsal ''Howgh'', tak jsem předpokládal, že pochopíte. Děkuji. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:12 (UTC)
:: Však již dnes reagovat nemusíte a můžeme pokračovat zítra či pozítří. Pořád jste nevysvětlil vaši definici slova "balada". Kdybyste do věcí zbytečně neobratně nezasahoval, nebylo by potřeba nic diskutovat. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:31 (UTC)
Zároveň nechápu, proč jste přesunul např. tuto stránku: [[Diskuse s uživatelem:Kychot/70]] (a další /N kde N je přirozené číslo); ta snad mohla zůstat, kde bylo. Šlo jen o to vytvořit archiv a do něj ''zkopírovat'' archivovanou diskuzi. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:55 (UTC)
:Odpověděl jsem výše: Nerad něco ''kopíruju''. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:13 (UTC)
:: "Nerad" není racionální vysvětlení, pouze hedonické sebeodhalení. Kopírování je při takové archivaci osvědčené. A onen přesun, včetně podstránek, způsobil řadu nežádaných účinků, které jste si ještě neopravil. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:19 (UTC)
Děkuji. Můžete prosím ještě diskuze z roku 2026 přesunout z archivu [[Diskuse s uživatelem:Kychot/2010..2025]] sem? Můžu to i udělat za vás, když mi dáte svolení. (Drobnost: dvě tečky jako spojení dvou roků jsou poněkud nestandardní; standarní by bylo "-". Ale to už je vážně maličkost.) --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:07 (UTC)
:Samozřejmě jsem udělal, i když jsem se musel hodně moc přemáhat, jak jsem psal, Copy&Paste je ''krajní'' řešení. Dvě tečky za sebou jsou standardním označením intervalu snad ve většině programovacích jazyků. Hyphen "-" se používá u ISO označení data, takže kdybych napsal 2020-2025, tak by to na první pohled vypadalo, jako že tam to druhé hyphen chybí a měl být datum 2020-20-25, což je samozřejmě blbost, protože 20. měsíc nemáme. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:19 (UTC)
:: Ohledně "standardním označením intervalu snad ve většině programovacích jazyků": opravdu? Kromě Perlu kterých? A toto není programovací jazyk. Mínus je osvědčený a vaše námitky nepřesvědčivé; kdyžtak se dá ještě užít en-dash. Ale jak jsem řekl, toto je maličkost; horší jsou ty nadbytečné přesuny, které jste provedl též, včetně přesunu stránky [[Diskuse s uživatelem:Kychot/2008]]. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:22 (UTC)
:: Ne, že by na tom tak záleželo, ale nepletu-li se, tak ani jeden ze čtyř lídrů v TIOBE index neužívají takto ".." a sice C, C++, Java a Python. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:27 (UTC)
Můžete prosím přesunout [[Diskuse s uživatelem:Kychot/2010..2025/2008]] na [[Diskuse s uživatelem:Kychot/2008]], aby to dávalo větší smysl? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:16 (UTC)
:Přesunul jsem, ale je v tom ještě větší bordel: https://cs.wikiversity.org/w/index.php?title=Diskuse_s_u%C5%BEivatelem:Kychot/2010-01-24..2026-05-03/2008&redirect=no V neděli prostě nemám ve zvyku pracovat a navíc se mi tu podělá celý Internet, za chvíli už nebudu mít žádnou konektivitu, musím to celé doma překopat, jedu přes LTE a musím přemístit anténu na jiné místo a tím překonfigurovat všechny Wi-Fi a twist routery a Vy mě tu nutíte do takových hovadin, jsem nervozní a tlačí mě čas a pak nemyslím, a to mám ještě dnes dodělat nějaký experiment a abstrakt na konferenci, jinak z toho bude průšvih. Přijde mi, že Vy nemáte asi co jiného na práci, než se hrabat ve VW a tak si nedovedete ani představit, že další lidé řeší i jiné věci. To, co píšete, klidně počká ten týden nebo dva. '''HOWGH'''. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:37 (UTC)
:: Nepřesunul; stránka je pořád zde nepřesunutá: [[Diskuse s uživatelem:Kychot/2010..2025/2008]].
:: Za vaše rozhodnutí reagovat v neděli si odpovídáte sám. Vy určujete, který den se čemu budete věnovat. Můžete například v neděli Wikiverzitu směle ignorovat a přijít sem až v pondělí. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:47 (UTC)
: Zkusil jsem opravit přesun např. [[Diskuse s uživatelem:Kychot/cestovatel/Girona]], ale nějak mi to nezafungovalo; tvářilo se to, že to něco přesunulo či prohodilo, ale výsledek je neuspokojivý, a nyní už mi říká, že cíl přesunu existuje. Asi to budete muset později, až budete mít čas, udělat sám s využitím vašich správcovských práv (nebo to necháte rozbité). --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 6. 5. 2026, 05:11 (UTC)
== TP-LINK Archer C2 AC900 ==
Založil jste čerstvě stránku [[TP-LINK Archer C2 AC900]]. Třeba je stránka v pořádku, ale mě to přijde, že si z hlavního prostoru Wikiverzity děláte osobní web host, kam si ukládáte cokoli, co se vám právě hodí. Tomu ještě více než diskutovaná stránka odpovídá [[Emacs/instalace]], kterou jsem dal do DOSu, ale i diskutovaná stránka ve mě budí pochybnosti o tom, co že je vlastně její vzdělávací účel a zda tedy vzdělávacímu účelu vyhovuje vytvořit databázi technických specifikací různých zařízení. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 4. 5. 2026, 04:19 (UTC)
:Nedávám tam to, co se mi právě hodí, ale to, na čem právě pracuji a jaký problém řeším. To je smysl celé Wikiverzity, je to pracovní nástroj pro všechny, kteří řeší nějaké problémy a tím se učí, a nechají ostatní, aby se jim "dívali pod pokličku" a tím se také učili. Pokud máte nějaký nápad, jak mi v tom pomoci, Vaše pomoc bude vítána. Wikiverzita je především sebevzdělávacím projektem. V první řadě učíme sami sebe, abychom případně někdy mohli učit i jiné. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 5. 5. 2026, 13:48 (UTC)
:: Pakliže je to především sebevzdělávací, proč je to ve wiki a online, místo lokálního souboru? Aby to bylo ve wiki a online, mělo by to mít smysl pro čtenáře, přijde mi, a proto by to mělo mít minimální kvalitu a rozsah.
:: Stránka [[TP-LINK Archer C2 AC900]] mi přijde prima co do minimální kvality a rozsahu: není to takový odpadek, jakých je tu spousty. Jenom mi přijde, že to otevírá dveře k vytvoření databáze technických specifikací a k absenci mantinelů pro to, co tady vůbec může být.
:: Ještě jinak. Vždyť i ten, kdo by si psal nějaký blog o čemkoli, se tím něco učí, takže by to mohlo být i tady. Někdo by se mohl učit psát pravopisně. Výsledek je jaksi ''bezbřehý'', smím-li užít Pyprilescovo oblíbené slovo. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 5. 5. 2026, 14:43 (UTC)
:::A on se nikdo nemůže učit s Kychotem? Jistě že může, třeba hned. V momentě, kdyby Kychot zjistil, že mu stránku někdo edituje a že mu to vadí, tak si ji třeba přesune do užíváku. Ale já si myslím, že jemu to nevadí a počítá s tím. To že se s ním neučí zrovna někdo ve stejný okamžik, neznamená, že je to stránka jen pro něj. Tzn. na místo diskusí o existenci stránek v hlavním ns byste se měl Dane zaměřit na to jak tu stránku třeba vylepšit či organizovat. To se obvykle dělá v diskusi té stránky. [[Uživatel:Juandev|Juandev]] ([[Diskuse s uživatelem:Juandev|diskuse]]) 8. 5. 2026, 11:34 (UTC)
== Doplnění instalace Emacsu na Windows ==
Ohledně [https://cs.wikiversity.org/w/index.php?title=Emacs/instalace&diff=prev&oldid=148038 této vaší editace], kde se píše "(Doplní [[User:Dan Polansky]]": nepřijal jsem vás jako zadavatele úkolů toho, co mám kde doplnit a dopracovat. Nemám za morální ani jinou povinnost zachraňovat trapně špatnou stránku, kterou jste po sobě zanechal. Ostatně i ta sekce Linux, kterou jste tam zanechal, je podle mého posouzení/hodnocení ubohá. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 20. 5. 2026, 10:01 (UTC)
:Ubohý je ten, pane Dane Polanský, kdo dokáže pořád jen někoho kritizovat, ale sám neprokáže něco méně ubohého. Možná je stránka ubohá, ale uvedené tři příkazové řádky jsou k instalaci [[Emacs]]u zcela postačující. Sám bych nejraději přesunul svou stránku na [[Emacs/instalace/Linux]], v tom jste mi ale zabránil tím, že jste dal tuto stránku do DOSu a jak víte, přesouvání stránky v DOSu s sebou nese jisté komplikace. Pak byste měl volné ruce k založení vlastní stránky [[Emacs/instalace/Windows]], kterou byste si mohl editovat bez trapného pocitu, že zachraňujete nějakou trapně špatnou stránku. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 20. 5. 2026, 10:47 (UTC)
:: Vaše implicitní označení mé ''osoby'' jako ''ubohé'' je osobní útok. Já jsem za ubohou označil jistou stránku, nikoli vaši osobu.
:: Moje stránka [[Pojem/Dan Polansky]] podle mě ubohá není. Nejsem tedy pouze kritik nýbrž i tvůrce, např. spolutvůrce FreeMindu.
:: Jinak představa, že nesmím vůči stránce zvedat defekty/připomínky, a že místo toho ji mám jít opravovat, je podle mě scestná a praxe z dobře vedených organizací takovou představu nepodporuje. Je naopak typické, že jsou role autora a připomínkujícího odděleny.
:: I na stránce [[Emacs/instalace/Linux]] by současný text byl zoufale špatný, podle mého posouzení.
:: Já žádný zájem o založení stránky [[Emacs/instalace/Windows]] nemám; mám dojem, že online zdroje v angličtině jsou k tomu dostatečně dobré. Zájemci o Emacs nicméně mohou nahlédnout do mých poměrně osobních poznámek na stránce [[Uživatel:Dan Polansky/Emacs]], která vede i různé odkazy. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 20. 5. 2026, 10:55 (UTC)
:::Já jsem Vaši osobu, pane Dane Polanský, nijak neoznačil, já jsem Vás tímto jménem oslovil. Že jste si toto oslovení vyložil jako označení, to už je ale Váš osobní problém, pane Dane Polanský. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 20. 5. 2026, 11:24 (UTC)
:::: Vaše věta "Ubohý je ten, pane Dane Polanský, kdo dokáže pořád jen někoho kritizovat, ale sám neprokáže něco méně ubohého." poměrně nezakrytě (byť si patrně myslíte opak a podezříváte mě z naivity ohledně lingivstické pragmatiky) odkazuje na mě ve frázi/konstrukci "Ubohý je ten [...] kdo dokáže pořád jen někoho kritizovat". Samozřejmě můžete zkoušet klasickou výmluvu, že jste tím myslel někoho jiného, ale ta má velmi tenkou plauzibilitu, pakliže vůbec nějakou; pakliže jste myslel někoho jiného, pak by bylo ptořeba vysvětlit, jak se ten někdo dostal do tohoto komunikačního kontextu. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 20. 5. 2026, 11:54 (UTC)
== Nejproduktivnější hráč ==
Koukám tady do statistiky a jseš asi nejproduktivnější hráč. Z celkových 2163 stran, které si vytvořil máš za posledních 10 let '''1 059 364''' shlédnutí. Takže máš nejvíce vytvořených stran ze všech a největší impakt. Jen pro zajímavost, celá Wikiverzita má 10 885 049 návštěv. Tvoje top 10 jsou následující stránky:
* [[Subnotebooky]]: 24 653
* [[DokuWiki]]: 22 090
* [[Hebrejština/písmo]]: 14 602
* [[MediaWiki/Instalace]]: 14 221
* [[EKG vyšetření]]: 12 762
* [[Beton]]: 11 657
* [[Distanční výuka]]: 9 949
* [[Úloha: 10 l kapalného propanu/Kolik m3 zaujme po odpaření?/Kychot]]: 9 454
* [[Hebrejština/samostudium]]: 9 322
* [[Sny/Databáze]]: 9 308
Zajímaly mne také tvoje největší propadáky:
* [[Sny/Databáze/Kychot/2026-04-30]]: 10
* [[Caroso-Signal/HDMI]]: 12
* [[Odsávač pilin/Kychot/Scheppach DC 100]]: 15
* [[Debian-Med/Tille/med-doc.css]]: 17
* [[E-mailový klient/příklad 01]]: 19
* [[Protahovačka/metabo/DH 330]]: 19
* [[Domácí telefon/4 FP 211/Juandev]]: 21
* [[Kanalizace]]: 21
* [[Sonografie]]: 22
* [[Protahovačka/metabo]]: 22
Takže jak vidno všichni ten Linux chceme honit na Lenovu, nebo Dellu. Linux minibook nechme spát. [[Uživatel:Juandev|Juandev]] ([[Diskuse s uživatelem:Juandev|diskuse]]) 12. 6. 2026, 15:05 (UTC)
:A ještě doplním, že DokuWiki je celoprojektové top 3 za minulý rok. [[Uživatel:Juandev|Juandev]] ([[Diskuse s uživatelem:Juandev|diskuse]]) 12. 6. 2026, 16:05 (UTC)
== Správcovské akce ==
Dobrý den, dovoluji si Vás upozornit, že podle informací z [https://meta.toolforge.org/stewardry/cswikiversity?sysop=1 tohoto seznamu] jste od ledna 2022 neprovedl správcovskou akci. Vím, že seznam nezaznamenává všechny správcovské úkony (nicméně z mé zkušenosti velkou většinu ano), nicméně podle [[Wikiverzita:Pravidla_pro_správce_a_byrokraty#Odebrání_práv_v_případě_dlouhodobé_neaktivity|příslušného pravidla]] by Vám v takovém případě mohlo hrozit odebrání práv správce; přesněji tedy pokud je seznam v tomto smyslu pravdivý a žádné správcovské akce jste v posledních šesti měsících nevykonal, může o této skutečnosti kdokoliv informovat Stevardy na Meta Wiki, kteří by Vám mohli právo odebrat. Vzhledem k Vaší významné aktivitě na projektu tak pochopitelně činit nebudu, ale chci vás upozornit na toto riziko, protože čtyři a půl roku je v tomto seznamu opravdu hodně. S pozdravem --<font face="Trebuchet MS"><b>[[Uživatel:V0lkanic|<span style="color:#32CD32">V0lkanic</span>]] [[Diskuse_s_uživatelem:V0lkanic|<span style="color:#000000">(diskuse)</span>]]</b></font> 12. 6. 2026, 17:41 (UTC)
loviius6k5fjkcia96qks84c8013ja8
148535
148534
2026-06-12T17:42:23Z
V0lkanic
12333
/* Správcovské akce */
148535
wikitext
text/x-wiki
{| align=center style="background: #eef; border: 1px solid #aaa; padding: .2em; margin-bottom: 3px; font-size: 95%; width: auto;"
| style="padding-right: 4px; padding-left: 4px;" | [[Image:Talk face.svg|50px|]]
| <big>'''Návod k použití''' / '''How to talk in here'''</big><br>
Pokud chcete něco sdělit '''vy''' '''mně''', napište mi '''sem''', odpovím vám '''tady'''.<br />
Pokud '''já''' chci něco '''vám''', napíšu vám na '''vaši''' diskusní stránku, odpovězte mi '''tam'''.<br />
<small>Píši to v množném čísle – můžete mi klidně tykat.</small>
If '''you''' want to tell '''me''' something, do so '''here''' and I will reply '''here.'''<br />
If '''I''' want to tell '''you''' something, I will do that on '''your''' talk page; please reply to me '''there'''.
|}
== Archiv ==
* [[betawikiversity:User_talk:Kychot]] od 2007-05-04
* [[/2008]]
* [[/2009]]
* [[/2010..2025]]
== Podstránky velkým písmenem ==
Mohu vás poprosit o vyjádření zde:
: [[Wikiverzita:Diskusní prostor#Podstránky velkým písmenem]]
Rád bych ty podstránky nechal přesunout na první velké písmeno (např. [[Emacs/instalace]] na [[Emacs/Instalace]]) a k tomu by byl ideální výslovný souhlas jejich zakladatele a tvůrce, což jste vy. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 21. 2. 2026, 06:55 (UTC)
== Březen 2026 ==
Založil jsem [[Wikiverzita:Diskusní prostor#Vyloučení odpovědnosti]], kde stížnosti se týkají i vaší osoby. Asi je fér vás na to upozornit i zde, byť je tam ping, proto tak činím. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 5. 3. 2026, 06:50 (UTC)
== Linux ==
Xubuntu je tvoje jediný distro, nebo znáš i jiný? [[Uživatel:Juandev|Juandev]] ([[Diskuse s uživatelem:Juandev|diskuse]]) 17. 3. 2026, 17:16 (UTC)
:Začínal jsem na Slackware, pak Debian, pak Ubuntu, zkoušel jsem Lubuntu a zůstal na Xubuntu. Mezitím Ultrix, to byl ale profi Unix od DEC. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 17. 3. 2026, 17:30 (UTC)
== You may be an eligible candidate for the U4C election ==
<div lang="en" dir="ltr" class="mw-content-ltr">
Greetings,
The [[m:Special:MyLanguage/Universal_Code_of_Conduct/Coordinating_Committee|Universal Code of Conduct Coordinating Committee (U4C)]] seeks candidates for the 2026 election. The U4C is the global committee responsible for overseeing enforcement of the [[foundation:Special:MyLanguage/Policy:Universal Code of Conduct|Universal Code of Conduct]]. Elections are held annually, if elected a committee member serves for two years.
This year the U4C requires candidates to hold administrator rights on at least one wiki, which is why you are being contacted as you appear to hold this right. There are other requirements, such as candidates must be at least 18 years old and may not be employed by the Wikimedia Foundation or other related chapters and affiliates. You can find more information in the [[m:Special:MyLanguage/Universal_Code_of_Conduct/Coordinating_Committee/Election/2026#Call_for_Candidates|call for candidates on Meta-wiki]]. Additionally, the committee's working language is English; some ability to communicate in English is required.
The election opens on 18 May, if you are eligible and interested you have until 10 May to submit your candidacy. There will week between for candidates to answer questions from the community. Voting takes place privately in [[m:Special:MyLanguage/SecurePoll|SecurePoll]], successful candidates must receive at least 60% support. More information is available on [[m:Special:MyLanguage/Universal_Code_of_Conduct/Coordinating_Committee/Election/2026|the 2026 Elections page]], including timelines and other candidacy information. If you read over the material and consider yourself qualified, please consider submitting your name to run for the committee. If you think someone else in your community might be interested and qualified, please encourage them to run.
In partnership with the U4C -- [[m:User:Keegan (WMF)|Keegan (WMF)]] ([[m:User_talk:Keegan (WMF)|talk]]) 28. 4. 2026, 18:30 (UTC) </div>
<!-- Zprávu zaslal Uživatel:Keegan (WMF)@metawiki pomocí seznamu na https://meta.wikimedia.org/w/index.php?title=User:Keegan_(WMF)/test&oldid=30471712 -->
== DOS - Emacs instalace ==
Pro vaši informaci: otevřel jsem DOS: [[Wikiverzita:Diskuse o smazání/Emacs/instalace]] pro [[Emacs/instalace]] (zal. 2021). --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 2. 5. 2026, 05:10 (UTC)
== Archivace uživatelské diskuzní stránky ==
Stránka má nyní přes 250 KB, což je docela hodně. Navrhuji či prosím, abyste stránku zarchivoval, řekněme s ponecháním nedávnějších diskuzí. Jednak se velikost projeví při editování této stránky jakýmsi cukáním či divnými pauzami a jednak každá další revize stránky se ukládá nediffově (co vím), takže i tento příspěvek do databáze MediaWiki uložil dalších 250 KB. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 2. 5. 2026, 05:24 (UTC)
== EMmotor ==
Přesunul jste stránku [[EMmotor]] sem: [[Balada o virtuální ojnici/EMmotor]], přitom je ta stránka dána v DOSu. Přijde mi nevhodné přesouvat někam stránky, kterou jsou v DOSu. Ani jste ten přesun nenavrhl někde k diskuzi. Žádám vás, abyste stránku přesunul zpět. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 2. 5. 2026, 05:45 (UTC)
:Přesměrování ukazuje na původní stránku, takže Vašemu DOSu nic nebrání. Naopak, stránky které jsou v DOSu, je vhodné upravit tak, aby vyhovovaly ustáleným zvykům, ještě před skončením DOSu. A aby bylo vidět, že jsou aktivní. Zpět nic přesouvat nebudu. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 2. 5. 2026, 05:50 (UTC)
:: Co má přesun společného s ustálenými zvyky? O kterých zvycích to mluvíte? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 2. 5. 2026, 05:58 (UTC)
Dále z čeho jste usoudil, že stránky splňují definiční znaky ''balady''? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 2. 5. 2026, 05:47 (UTC)
:Tak mě to napadlo. Nic Vám nebrání, abyste sbírku přejmenoval, pokud budete mít lepší nápad. Dosud je to v Hlavním prostoru. Až to bude v US, už do toho nebudeme moci hrabat. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 2. 5. 2026, 05:51 (UTC)
:: Já se vás neptám, co vás napadlo, já se vás ptám, na základě čeho jste entitu umístil pod hlavu. Rozumíte otázce? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 2. 5. 2026, 05:58 (UTC)
:::Ptal jste se, proč jsem tři diskutované stránky sjednotil do projektu [[Balada o virtuální ojnici]] a nelíbila se Vám balada. Nás ve škole učili, že např. [[w: Jiří Wolker]] ve své básnické sbírce ''Balady a romance'' hodně posunul dosud zaběhaný význam slova "balada". Vás to učili ještě také? A to už je více jak 100 let, takže jsem usoudil, že ten termín můžeme použít. Ovšem pokud se Vám víc zamlouvá výraz ''romance'', můžeme sbírku přejmenovat na ''Romance o virtuální ojnici''. A proč jsem vůbec ty tři stránky sjednotil pod společný projekt? Protože všechny tyto stránky, navrhované Vámi v DOSu, mají velmi mnoho společného. I včetně Vašich argumentů na přesun nebo smazání. Proto mi přijde zcela zbytečně redundantní diskutovat o nich odděleně, rozhodně konstruktivnější bylo by o nich diskutovat v jednom DOSu an bloc. Proto mi přijde, že to, co jsem udělal já, tj. že jsem tyto stránky sjednotil do jednoho logicky souvisejícího projektu, jste měl už předtím udělat Vy, a pak teprve vypsat DOS na celý projekt. Udělal jsem tím pádem logicky jen práci za Vás a zbytečně jsem si tím pádem přidělal práci. To, co stačilo udělat jednou, jsem kvůli Vám musel dělat třikrát. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:11 (UTC)
:::: K "jsem kvůli Vám musel dělat třikrát": vůbec ne. Vůbec jste ''nemusel'' zasahovat. Stačilo přijít do těch DOSů a podpořit smazání, byť by i třikrát. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:42 (UTC)
:: Ostatně polovulgárně "hrabat" do ničeho nebudeme; budeme, pokud něco, spisovně a neutrálně "zasahovat" a to nikoli do nějakého "US" nýbrž do "uživatelského prostoru", případně "uživáku". --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 2. 5. 2026, 06:03 (UTC)
:::Slovo ''uživák'' tady zavádíte Vy. Slyším ho od Vás poprvé v životě, tady na Wikiverzitě jsem se s ním ještě nikdy nesetkal. Je to takový slangový novotvar, který se mi vůbec nelíbí. A pokud se Vám nelíbí, že já používám všeobecně srozumitelnou zkratku US, tak zase Vy přestaňte používat ten Váš novotvar. Děkuji. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:16 (UTC)
:::: Slovo "uživák" je transparentně srozumitelné, po vzoru např. "hlavák" coby hlavní nádraží jako něco hlavního. Užívat ho nemusíte; můžete užít "uživatelský jmenný prostor". Zkratka "US" je netransparentní, vycházející z ''anglického'' "user space", čili pro nezasvěceného čtenáře hůře dešifrovatelná. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:26 (UTC)
A vzhledem k tomu, že jste správce (nebo nejste?): proč jste po přesunu ponechal přesměrování, když už tedy? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 2. 5. 2026, 06:01 (UTC)
Ještě jinak. Po vašem přesunu vznikl z DOSové cedulky ve stránce redlink, takže už se nejde přímočaře prokliknout na DOSí diskuzi samotnou. Znovu proto nabádám/prosím/co-už-vlastně na přesun zpět. Vylepšovat stránky k nápravě závad během DOSu jistě lze, ale ne přesouvat kolem, leda by snad pro to byl nějaký výjimečný, velmi dobrý důvod, který zde ale nevidím. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 2. 5. 2026, 07:26 (UTC)
:Dobrý důvod jsem Vám vysvětlil výše. Redlinky už jsem napravil, jde to prokliknout normálně.
:* [[Balada o virtuální ojnici/Virtuální Klika]]
:* [[Balada o virtuální ojnici/EIMK]]
:* [[Balada o virtuální ojnici/EMmotor]]
:* [[Balada o virtuální ojnici/Virtuální Klika]]
:Děkuji za upozornění. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 3. 5. 2026, 09:56 (UTC)
:: Důvod jste mi nevysvětlit, nebo necitujete srozumitelně místo, kde jste mi ho vysvětlil, protože "výše" není jednoznačná specifikace věty či sekvence vět.
:: Dále jste nepodal vysvětlení, proč tyto věci jsou "balady", ani není z ničeho patrné, že slovu "balada" vůbec rozumíte či v jakém ho užíváte smyslu; pro definice viz např. IJP[https://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=balada]. Podle mě ASCS 1 a ASCS 2 jsou dva významy, které se na stránky nevztahují, tedy jste snad musel slovo použít ve významu nepokryté v ASCS; ve kterém významu? Čili jakou definici slova "balada" jste použil? (Že Neruda něco popletl nás nemusí zajímat; užití slova v jiném významu jedním autorem ještě daný význam neustavuje jako jeden ze slovníkových.) --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:17 (UTC)
:::O Nerudovi jsem nepsal ani slovo. Pokud si pletete autory, tak už opravdu nemíním s Vámi diskutovat o sémantických pojmech. Děkuji za porozumění. Howgh. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:19 (UTC)
:::: {{W|Balady a romance}} uvádí jako autora Nerudu; můžete prosím odkázat na dílo téhož jména, jehož autorem je Wolker? Jinak sousloví "sémantický pojem" je tak nejspíš slovní salát než co jiného. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:22 (UTC)
:::: Ale nechme tangentu o Nerudovi či Walkerovi stranou. Čili jakou definici slova "balada" jste použil? (S čím si zatopím v tom kotli na biomasu?) --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:27 (UTC)
:::::Máte pravdu, ''Balady a romance'' jsou od Nerudy, popletlo se mi to, omylem jsem ji přiřkl Wolkerovi. Měl jsem zrovna na mysli ''Baladu o očích topičových'', ''Baladu o nenarozeném dítěti'' či ''Baladu o snu'' a to jsou básně z Wolkerovy sbírky [[s: Těžká hodina]]. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:37 (UTC)
:::::: Chyba se snadno stane. I proto považuji váš výrok za skandálně špatný a doporučuji ho výše proškrtnout: "Pokud si pletete autory, tak už opravdu nemíním s Vámi diskutovat o sémantických pojmech". Jakou definici slova "balada" (nebo "biomasa") jste použil? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:42 (UTC)
: Až teď jsem si všiml [[:Šablona:Diskuse o smazání]]:
:: "Stránku můžete dále upravovat, ale až do skončení diskuse ji nepřesouvejte, neodstraňujte její obsah a ani toto upozornění."
: Takže jste porušil pravidla, máme-li tak chápat text šablony. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 4. 5. 2026, 04:22 (UTC)
::No vidíte, člověk se furt učí. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 5. 5. 2026, 20:44 (UTC)
::: Nikoli "furt" (to je obecná čeština čili kolokviální nižší) nýbrž "pořád". Nejsem tady s vámi v hospodě mezi kamarády. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 6. 5. 2026, 04:34 (UTC)
== Kapitalizace ==
Na stránce [[Emacs/Perl]] nacházím následující problémy:
* "emacsu": Emacs se píše s velkým
* "debian": Debian se píše s velkým
* "ubuntu": Ubuntu se píše s velkým
Problémy se dost možná týkají celé sady podstránek stránky [[Emacs]]. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 2. 5. 2026, 07:05 (UTC)
:Díky za upozornění, provedeno: Emacs, Perl, Ubuntu: https://cs.wikiversity.org/w/index.php?title=Emacs/Perl&diff=prev&oldid=147693
:Jen u debianu si nejsem jistý, na svém oficiálním logu má na začátku malé d: "debian": [[c: File:Debian-OpenLogo.svg]]
:--[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 3. 5. 2026, 09:13 (UTC)
:: Děkuji. Pro zjištění odkazové/citační formy entity často užívám Wikidata, zde [[D:Q7715973]], odkud se čast odkazují knihovní autority, např. NK ČR AUT. Tam mají v labelu "Debian". Další zdroj je en:WP, kde píší např. "As of January 2026, the Debian community has over 1,400 active contributors [...]". A pak Debian samotný: https://www.debian.org/, mapř. "What makes Debian special". Facit: "Debian", nikoli "debian", vzdor matoucímu logu. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:12 (UTC)
:: Ovšem tedy ten kapitalizační zmatek správců Debianu je značný, např. "Debian is a complete Free Operating System!", což je kapitalizační karambol. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:20 (UTC)
:: Změnil jsem to na "Debian", dle zdůvodnění výše. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 6. 5. 2026, 04:38 (UTC)
== Chybná archivace ==
Zarchivoval jste do stránky [[Diskuse s uživatelem:Kychot/2010-01-24..2026-05-03]] i právě probíhající diskuze, což jistě není dobré. Navrhuji čerstvě probíhající diskuze z archivu vyjmout a vložit je sem. Problém je jistě i v názvu a koncepci toho archivu: běžné je archivovat po rocích a je to osvědčené a nikoli archiv definovat hraničními dny. Takže by více dávalo smysl např. "Diskuse s uživatelem:Kychot/Archiv/2010-2025" a rok 2026 už do toho nezahrnovat. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:46 (UTC)
:Nerad něco edituji metodou Copy&Paste. Čistější řešení je dle mého názoru celou stránku přejmenovat, jak stojí a leží. Ale O.K., udělal jsem to dle Vaší žádosti. A že jsem archivoval uprostřed <cite>právě probíhající diskuze</cite>, to jsem netušil – měl jsem za to, že už jsem zareagoval na ''všechny'' Vaše poznámky a připomínky, že dalšího již netřeba a že naše diskuse tím pro dnešek ''skončila''. Chtěl jsem to už mít za sebou, protože ta archivace byla jedním z Vašich prvních požadavků. A je neděle a já mám v plánu dělat i jiné věci, než si ji kazit podobnými nekonečnými diskusemi. Už jsem jednou napsal ''Howgh'', tak jsem předpokládal, že pochopíte. Děkuji. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:12 (UTC)
:: Však již dnes reagovat nemusíte a můžeme pokračovat zítra či pozítří. Pořád jste nevysvětlil vaši definici slova "balada". Kdybyste do věcí zbytečně neobratně nezasahoval, nebylo by potřeba nic diskutovat. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:31 (UTC)
Zároveň nechápu, proč jste přesunul např. tuto stránku: [[Diskuse s uživatelem:Kychot/70]] (a další /N kde N je přirozené číslo); ta snad mohla zůstat, kde bylo. Šlo jen o to vytvořit archiv a do něj ''zkopírovat'' archivovanou diskuzi. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:55 (UTC)
:Odpověděl jsem výše: Nerad něco ''kopíruju''. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:13 (UTC)
:: "Nerad" není racionální vysvětlení, pouze hedonické sebeodhalení. Kopírování je při takové archivaci osvědčené. A onen přesun, včetně podstránek, způsobil řadu nežádaných účinků, které jste si ještě neopravil. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:19 (UTC)
Děkuji. Můžete prosím ještě diskuze z roku 2026 přesunout z archivu [[Diskuse s uživatelem:Kychot/2010..2025]] sem? Můžu to i udělat za vás, když mi dáte svolení. (Drobnost: dvě tečky jako spojení dvou roků jsou poněkud nestandardní; standarní by bylo "-". Ale to už je vážně maličkost.) --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:07 (UTC)
:Samozřejmě jsem udělal, i když jsem se musel hodně moc přemáhat, jak jsem psal, Copy&Paste je ''krajní'' řešení. Dvě tečky za sebou jsou standardním označením intervalu snad ve většině programovacích jazyků. Hyphen "-" se používá u ISO označení data, takže kdybych napsal 2020-2025, tak by to na první pohled vypadalo, jako že tam to druhé hyphen chybí a měl být datum 2020-20-25, což je samozřejmě blbost, protože 20. měsíc nemáme. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:19 (UTC)
:: Ohledně "standardním označením intervalu snad ve většině programovacích jazyků": opravdu? Kromě Perlu kterých? A toto není programovací jazyk. Mínus je osvědčený a vaše námitky nepřesvědčivé; kdyžtak se dá ještě užít en-dash. Ale jak jsem řekl, toto je maličkost; horší jsou ty nadbytečné přesuny, které jste provedl též, včetně přesunu stránky [[Diskuse s uživatelem:Kychot/2008]]. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:22 (UTC)
:: Ne, že by na tom tak záleželo, ale nepletu-li se, tak ani jeden ze čtyř lídrů v TIOBE index neužívají takto ".." a sice C, C++, Java a Python. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:27 (UTC)
Můžete prosím přesunout [[Diskuse s uživatelem:Kychot/2010..2025/2008]] na [[Diskuse s uživatelem:Kychot/2008]], aby to dávalo větší smysl? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:16 (UTC)
:Přesunul jsem, ale je v tom ještě větší bordel: https://cs.wikiversity.org/w/index.php?title=Diskuse_s_u%C5%BEivatelem:Kychot/2010-01-24..2026-05-03/2008&redirect=no V neděli prostě nemám ve zvyku pracovat a navíc se mi tu podělá celý Internet, za chvíli už nebudu mít žádnou konektivitu, musím to celé doma překopat, jedu přes LTE a musím přemístit anténu na jiné místo a tím překonfigurovat všechny Wi-Fi a twist routery a Vy mě tu nutíte do takových hovadin, jsem nervozní a tlačí mě čas a pak nemyslím, a to mám ještě dnes dodělat nějaký experiment a abstrakt na konferenci, jinak z toho bude průšvih. Přijde mi, že Vy nemáte asi co jiného na práci, než se hrabat ve VW a tak si nedovedete ani představit, že další lidé řeší i jiné věci. To, co píšete, klidně počká ten týden nebo dva. '''HOWGH'''. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:37 (UTC)
:: Nepřesunul; stránka je pořád zde nepřesunutá: [[Diskuse s uživatelem:Kychot/2010..2025/2008]].
:: Za vaše rozhodnutí reagovat v neděli si odpovídáte sám. Vy určujete, který den se čemu budete věnovat. Můžete například v neděli Wikiverzitu směle ignorovat a přijít sem až v pondělí. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:47 (UTC)
: Zkusil jsem opravit přesun např. [[Diskuse s uživatelem:Kychot/cestovatel/Girona]], ale nějak mi to nezafungovalo; tvářilo se to, že to něco přesunulo či prohodilo, ale výsledek je neuspokojivý, a nyní už mi říká, že cíl přesunu existuje. Asi to budete muset později, až budete mít čas, udělat sám s využitím vašich správcovských práv (nebo to necháte rozbité). --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 6. 5. 2026, 05:11 (UTC)
== TP-LINK Archer C2 AC900 ==
Založil jste čerstvě stránku [[TP-LINK Archer C2 AC900]]. Třeba je stránka v pořádku, ale mě to přijde, že si z hlavního prostoru Wikiverzity děláte osobní web host, kam si ukládáte cokoli, co se vám právě hodí. Tomu ještě více než diskutovaná stránka odpovídá [[Emacs/instalace]], kterou jsem dal do DOSu, ale i diskutovaná stránka ve mě budí pochybnosti o tom, co že je vlastně její vzdělávací účel a zda tedy vzdělávacímu účelu vyhovuje vytvořit databázi technických specifikací různých zařízení. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 4. 5. 2026, 04:19 (UTC)
:Nedávám tam to, co se mi právě hodí, ale to, na čem právě pracuji a jaký problém řeším. To je smysl celé Wikiverzity, je to pracovní nástroj pro všechny, kteří řeší nějaké problémy a tím se učí, a nechají ostatní, aby se jim "dívali pod pokličku" a tím se také učili. Pokud máte nějaký nápad, jak mi v tom pomoci, Vaše pomoc bude vítána. Wikiverzita je především sebevzdělávacím projektem. V první řadě učíme sami sebe, abychom případně někdy mohli učit i jiné. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 5. 5. 2026, 13:48 (UTC)
:: Pakliže je to především sebevzdělávací, proč je to ve wiki a online, místo lokálního souboru? Aby to bylo ve wiki a online, mělo by to mít smysl pro čtenáře, přijde mi, a proto by to mělo mít minimální kvalitu a rozsah.
:: Stránka [[TP-LINK Archer C2 AC900]] mi přijde prima co do minimální kvality a rozsahu: není to takový odpadek, jakých je tu spousty. Jenom mi přijde, že to otevírá dveře k vytvoření databáze technických specifikací a k absenci mantinelů pro to, co tady vůbec může být.
:: Ještě jinak. Vždyť i ten, kdo by si psal nějaký blog o čemkoli, se tím něco učí, takže by to mohlo být i tady. Někdo by se mohl učit psát pravopisně. Výsledek je jaksi ''bezbřehý'', smím-li užít Pyprilescovo oblíbené slovo. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 5. 5. 2026, 14:43 (UTC)
:::A on se nikdo nemůže učit s Kychotem? Jistě že může, třeba hned. V momentě, kdyby Kychot zjistil, že mu stránku někdo edituje a že mu to vadí, tak si ji třeba přesune do užíváku. Ale já si myslím, že jemu to nevadí a počítá s tím. To že se s ním neučí zrovna někdo ve stejný okamžik, neznamená, že je to stránka jen pro něj. Tzn. na místo diskusí o existenci stránek v hlavním ns byste se měl Dane zaměřit na to jak tu stránku třeba vylepšit či organizovat. To se obvykle dělá v diskusi té stránky. [[Uživatel:Juandev|Juandev]] ([[Diskuse s uživatelem:Juandev|diskuse]]) 8. 5. 2026, 11:34 (UTC)
== Doplnění instalace Emacsu na Windows ==
Ohledně [https://cs.wikiversity.org/w/index.php?title=Emacs/instalace&diff=prev&oldid=148038 této vaší editace], kde se píše "(Doplní [[User:Dan Polansky]]": nepřijal jsem vás jako zadavatele úkolů toho, co mám kde doplnit a dopracovat. Nemám za morální ani jinou povinnost zachraňovat trapně špatnou stránku, kterou jste po sobě zanechal. Ostatně i ta sekce Linux, kterou jste tam zanechal, je podle mého posouzení/hodnocení ubohá. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 20. 5. 2026, 10:01 (UTC)
:Ubohý je ten, pane Dane Polanský, kdo dokáže pořád jen někoho kritizovat, ale sám neprokáže něco méně ubohého. Možná je stránka ubohá, ale uvedené tři příkazové řádky jsou k instalaci [[Emacs]]u zcela postačující. Sám bych nejraději přesunul svou stránku na [[Emacs/instalace/Linux]], v tom jste mi ale zabránil tím, že jste dal tuto stránku do DOSu a jak víte, přesouvání stránky v DOSu s sebou nese jisté komplikace. Pak byste měl volné ruce k založení vlastní stránky [[Emacs/instalace/Windows]], kterou byste si mohl editovat bez trapného pocitu, že zachraňujete nějakou trapně špatnou stránku. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 20. 5. 2026, 10:47 (UTC)
:: Vaše implicitní označení mé ''osoby'' jako ''ubohé'' je osobní útok. Já jsem za ubohou označil jistou stránku, nikoli vaši osobu.
:: Moje stránka [[Pojem/Dan Polansky]] podle mě ubohá není. Nejsem tedy pouze kritik nýbrž i tvůrce, např. spolutvůrce FreeMindu.
:: Jinak představa, že nesmím vůči stránce zvedat defekty/připomínky, a že místo toho ji mám jít opravovat, je podle mě scestná a praxe z dobře vedených organizací takovou představu nepodporuje. Je naopak typické, že jsou role autora a připomínkujícího odděleny.
:: I na stránce [[Emacs/instalace/Linux]] by současný text byl zoufale špatný, podle mého posouzení.
:: Já žádný zájem o založení stránky [[Emacs/instalace/Windows]] nemám; mám dojem, že online zdroje v angličtině jsou k tomu dostatečně dobré. Zájemci o Emacs nicméně mohou nahlédnout do mých poměrně osobních poznámek na stránce [[Uživatel:Dan Polansky/Emacs]], která vede i různé odkazy. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 20. 5. 2026, 10:55 (UTC)
:::Já jsem Vaši osobu, pane Dane Polanský, nijak neoznačil, já jsem Vás tímto jménem oslovil. Že jste si toto oslovení vyložil jako označení, to už je ale Váš osobní problém, pane Dane Polanský. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 20. 5. 2026, 11:24 (UTC)
:::: Vaše věta "Ubohý je ten, pane Dane Polanský, kdo dokáže pořád jen někoho kritizovat, ale sám neprokáže něco méně ubohého." poměrně nezakrytě (byť si patrně myslíte opak a podezříváte mě z naivity ohledně lingivstické pragmatiky) odkazuje na mě ve frázi/konstrukci "Ubohý je ten [...] kdo dokáže pořád jen někoho kritizovat". Samozřejmě můžete zkoušet klasickou výmluvu, že jste tím myslel někoho jiného, ale ta má velmi tenkou plauzibilitu, pakliže vůbec nějakou; pakliže jste myslel někoho jiného, pak by bylo ptořeba vysvětlit, jak se ten někdo dostal do tohoto komunikačního kontextu. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 20. 5. 2026, 11:54 (UTC)
== Nejproduktivnější hráč ==
Koukám tady do statistiky a jseš asi nejproduktivnější hráč. Z celkových 2163 stran, které si vytvořil máš za posledních 10 let '''1 059 364''' shlédnutí. Takže máš nejvíce vytvořených stran ze všech a největší impakt. Jen pro zajímavost, celá Wikiverzita má 10 885 049 návštěv. Tvoje top 10 jsou následující stránky:
* [[Subnotebooky]]: 24 653
* [[DokuWiki]]: 22 090
* [[Hebrejština/písmo]]: 14 602
* [[MediaWiki/Instalace]]: 14 221
* [[EKG vyšetření]]: 12 762
* [[Beton]]: 11 657
* [[Distanční výuka]]: 9 949
* [[Úloha: 10 l kapalného propanu/Kolik m3 zaujme po odpaření?/Kychot]]: 9 454
* [[Hebrejština/samostudium]]: 9 322
* [[Sny/Databáze]]: 9 308
Zajímaly mne také tvoje největší propadáky:
* [[Sny/Databáze/Kychot/2026-04-30]]: 10
* [[Caroso-Signal/HDMI]]: 12
* [[Odsávač pilin/Kychot/Scheppach DC 100]]: 15
* [[Debian-Med/Tille/med-doc.css]]: 17
* [[E-mailový klient/příklad 01]]: 19
* [[Protahovačka/metabo/DH 330]]: 19
* [[Domácí telefon/4 FP 211/Juandev]]: 21
* [[Kanalizace]]: 21
* [[Sonografie]]: 22
* [[Protahovačka/metabo]]: 22
Takže jak vidno všichni ten Linux chceme honit na Lenovu, nebo Dellu. Linux minibook nechme spát. [[Uživatel:Juandev|Juandev]] ([[Diskuse s uživatelem:Juandev|diskuse]]) 12. 6. 2026, 15:05 (UTC)
:A ještě doplním, že DokuWiki je celoprojektové top 3 za minulý rok. [[Uživatel:Juandev|Juandev]] ([[Diskuse s uživatelem:Juandev|diskuse]]) 12. 6. 2026, 16:05 (UTC)
== Správcovské akce ==
Dobrý den, dovoluji si Vás upozornit, že podle informací z [https://meta.toolforge.org/stewardry/cswikiversity?sysop=1 tohoto seznamu] jste od ledna 2022 neprovedl správcovskou akci. Vím, že seznam nezaznamenává všechny správcovské úkony (nicméně z mé zkušenosti velkou většinu ano), nicméně podle [[Wikiverzita:Pravidla_pro_správce_a_byrokraty#Odebrání_práv_v_případě_dlouhodobé_neaktivity|příslušného pravidla]] by Vám v takovém případě mohlo hrozit odebrání práv správce; přesněji tedy pokud je seznam v tomto smyslu pravdivý a žádné správcovské akce jste v posledním roce nevykonal, může o této skutečnosti kdokoliv informovat Stevardy na Meta Wiki, kteří by Vám mohli právo odebrat. Vzhledem k Vaší významné aktivitě na projektu tak pochopitelně činit nebudu, ale chci vás upozornit na toto riziko, protože čtyři a půl roku je v tomto seznamu opravdu hodně. S pozdravem --<font face="Trebuchet MS"><b>[[Uživatel:V0lkanic|<span style="color:#32CD32">V0lkanic</span>]] [[Diskuse_s_uživatelem:V0lkanic|<span style="color:#000000">(diskuse)</span>]]</b></font> 12. 6. 2026, 17:41 (UTC)
pw8b8uafc0lvn2j1gcz7frd1xjb0h3p
148550
148535
2026-06-13T08:37:34Z
Juandev
29
/* Správcovské akce */ odpověď
148550
wikitext
text/x-wiki
{| align=center style="background: #eef; border: 1px solid #aaa; padding: .2em; margin-bottom: 3px; font-size: 95%; width: auto;"
| style="padding-right: 4px; padding-left: 4px;" | [[Image:Talk face.svg|50px|]]
| <big>'''Návod k použití''' / '''How to talk in here'''</big><br>
Pokud chcete něco sdělit '''vy''' '''mně''', napište mi '''sem''', odpovím vám '''tady'''.<br />
Pokud '''já''' chci něco '''vám''', napíšu vám na '''vaši''' diskusní stránku, odpovězte mi '''tam'''.<br />
<small>Píši to v množném čísle – můžete mi klidně tykat.</small>
If '''you''' want to tell '''me''' something, do so '''here''' and I will reply '''here.'''<br />
If '''I''' want to tell '''you''' something, I will do that on '''your''' talk page; please reply to me '''there'''.
|}
== Archiv ==
* [[betawikiversity:User_talk:Kychot]] od 2007-05-04
* [[/2008]]
* [[/2009]]
* [[/2010..2025]]
== Podstránky velkým písmenem ==
Mohu vás poprosit o vyjádření zde:
: [[Wikiverzita:Diskusní prostor#Podstránky velkým písmenem]]
Rád bych ty podstránky nechal přesunout na první velké písmeno (např. [[Emacs/instalace]] na [[Emacs/Instalace]]) a k tomu by byl ideální výslovný souhlas jejich zakladatele a tvůrce, což jste vy. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 21. 2. 2026, 06:55 (UTC)
== Březen 2026 ==
Založil jsem [[Wikiverzita:Diskusní prostor#Vyloučení odpovědnosti]], kde stížnosti se týkají i vaší osoby. Asi je fér vás na to upozornit i zde, byť je tam ping, proto tak činím. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 5. 3. 2026, 06:50 (UTC)
== Linux ==
Xubuntu je tvoje jediný distro, nebo znáš i jiný? [[Uživatel:Juandev|Juandev]] ([[Diskuse s uživatelem:Juandev|diskuse]]) 17. 3. 2026, 17:16 (UTC)
:Začínal jsem na Slackware, pak Debian, pak Ubuntu, zkoušel jsem Lubuntu a zůstal na Xubuntu. Mezitím Ultrix, to byl ale profi Unix od DEC. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 17. 3. 2026, 17:30 (UTC)
== You may be an eligible candidate for the U4C election ==
<div lang="en" dir="ltr" class="mw-content-ltr">
Greetings,
The [[m:Special:MyLanguage/Universal_Code_of_Conduct/Coordinating_Committee|Universal Code of Conduct Coordinating Committee (U4C)]] seeks candidates for the 2026 election. The U4C is the global committee responsible for overseeing enforcement of the [[foundation:Special:MyLanguage/Policy:Universal Code of Conduct|Universal Code of Conduct]]. Elections are held annually, if elected a committee member serves for two years.
This year the U4C requires candidates to hold administrator rights on at least one wiki, which is why you are being contacted as you appear to hold this right. There are other requirements, such as candidates must be at least 18 years old and may not be employed by the Wikimedia Foundation or other related chapters and affiliates. You can find more information in the [[m:Special:MyLanguage/Universal_Code_of_Conduct/Coordinating_Committee/Election/2026#Call_for_Candidates|call for candidates on Meta-wiki]]. Additionally, the committee's working language is English; some ability to communicate in English is required.
The election opens on 18 May, if you are eligible and interested you have until 10 May to submit your candidacy. There will week between for candidates to answer questions from the community. Voting takes place privately in [[m:Special:MyLanguage/SecurePoll|SecurePoll]], successful candidates must receive at least 60% support. More information is available on [[m:Special:MyLanguage/Universal_Code_of_Conduct/Coordinating_Committee/Election/2026|the 2026 Elections page]], including timelines and other candidacy information. If you read over the material and consider yourself qualified, please consider submitting your name to run for the committee. If you think someone else in your community might be interested and qualified, please encourage them to run.
In partnership with the U4C -- [[m:User:Keegan (WMF)|Keegan (WMF)]] ([[m:User_talk:Keegan (WMF)|talk]]) 28. 4. 2026, 18:30 (UTC) </div>
<!-- Zprávu zaslal Uživatel:Keegan (WMF)@metawiki pomocí seznamu na https://meta.wikimedia.org/w/index.php?title=User:Keegan_(WMF)/test&oldid=30471712 -->
== DOS - Emacs instalace ==
Pro vaši informaci: otevřel jsem DOS: [[Wikiverzita:Diskuse o smazání/Emacs/instalace]] pro [[Emacs/instalace]] (zal. 2021). --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 2. 5. 2026, 05:10 (UTC)
== Archivace uživatelské diskuzní stránky ==
Stránka má nyní přes 250 KB, což je docela hodně. Navrhuji či prosím, abyste stránku zarchivoval, řekněme s ponecháním nedávnějších diskuzí. Jednak se velikost projeví při editování této stránky jakýmsi cukáním či divnými pauzami a jednak každá další revize stránky se ukládá nediffově (co vím), takže i tento příspěvek do databáze MediaWiki uložil dalších 250 KB. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 2. 5. 2026, 05:24 (UTC)
== EMmotor ==
Přesunul jste stránku [[EMmotor]] sem: [[Balada o virtuální ojnici/EMmotor]], přitom je ta stránka dána v DOSu. Přijde mi nevhodné přesouvat někam stránky, kterou jsou v DOSu. Ani jste ten přesun nenavrhl někde k diskuzi. Žádám vás, abyste stránku přesunul zpět. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 2. 5. 2026, 05:45 (UTC)
:Přesměrování ukazuje na původní stránku, takže Vašemu DOSu nic nebrání. Naopak, stránky které jsou v DOSu, je vhodné upravit tak, aby vyhovovaly ustáleným zvykům, ještě před skončením DOSu. A aby bylo vidět, že jsou aktivní. Zpět nic přesouvat nebudu. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 2. 5. 2026, 05:50 (UTC)
:: Co má přesun společného s ustálenými zvyky? O kterých zvycích to mluvíte? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 2. 5. 2026, 05:58 (UTC)
Dále z čeho jste usoudil, že stránky splňují definiční znaky ''balady''? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 2. 5. 2026, 05:47 (UTC)
:Tak mě to napadlo. Nic Vám nebrání, abyste sbírku přejmenoval, pokud budete mít lepší nápad. Dosud je to v Hlavním prostoru. Až to bude v US, už do toho nebudeme moci hrabat. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 2. 5. 2026, 05:51 (UTC)
:: Já se vás neptám, co vás napadlo, já se vás ptám, na základě čeho jste entitu umístil pod hlavu. Rozumíte otázce? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 2. 5. 2026, 05:58 (UTC)
:::Ptal jste se, proč jsem tři diskutované stránky sjednotil do projektu [[Balada o virtuální ojnici]] a nelíbila se Vám balada. Nás ve škole učili, že např. [[w: Jiří Wolker]] ve své básnické sbírce ''Balady a romance'' hodně posunul dosud zaběhaný význam slova "balada". Vás to učili ještě také? A to už je více jak 100 let, takže jsem usoudil, že ten termín můžeme použít. Ovšem pokud se Vám víc zamlouvá výraz ''romance'', můžeme sbírku přejmenovat na ''Romance o virtuální ojnici''. A proč jsem vůbec ty tři stránky sjednotil pod společný projekt? Protože všechny tyto stránky, navrhované Vámi v DOSu, mají velmi mnoho společného. I včetně Vašich argumentů na přesun nebo smazání. Proto mi přijde zcela zbytečně redundantní diskutovat o nich odděleně, rozhodně konstruktivnější bylo by o nich diskutovat v jednom DOSu an bloc. Proto mi přijde, že to, co jsem udělal já, tj. že jsem tyto stránky sjednotil do jednoho logicky souvisejícího projektu, jste měl už předtím udělat Vy, a pak teprve vypsat DOS na celý projekt. Udělal jsem tím pádem logicky jen práci za Vás a zbytečně jsem si tím pádem přidělal práci. To, co stačilo udělat jednou, jsem kvůli Vám musel dělat třikrát. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:11 (UTC)
:::: K "jsem kvůli Vám musel dělat třikrát": vůbec ne. Vůbec jste ''nemusel'' zasahovat. Stačilo přijít do těch DOSů a podpořit smazání, byť by i třikrát. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:42 (UTC)
:: Ostatně polovulgárně "hrabat" do ničeho nebudeme; budeme, pokud něco, spisovně a neutrálně "zasahovat" a to nikoli do nějakého "US" nýbrž do "uživatelského prostoru", případně "uživáku". --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 2. 5. 2026, 06:03 (UTC)
:::Slovo ''uživák'' tady zavádíte Vy. Slyším ho od Vás poprvé v životě, tady na Wikiverzitě jsem se s ním ještě nikdy nesetkal. Je to takový slangový novotvar, který se mi vůbec nelíbí. A pokud se Vám nelíbí, že já používám všeobecně srozumitelnou zkratku US, tak zase Vy přestaňte používat ten Váš novotvar. Děkuji. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:16 (UTC)
:::: Slovo "uživák" je transparentně srozumitelné, po vzoru např. "hlavák" coby hlavní nádraží jako něco hlavního. Užívat ho nemusíte; můžete užít "uživatelský jmenný prostor". Zkratka "US" je netransparentní, vycházející z ''anglického'' "user space", čili pro nezasvěceného čtenáře hůře dešifrovatelná. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:26 (UTC)
A vzhledem k tomu, že jste správce (nebo nejste?): proč jste po přesunu ponechal přesměrování, když už tedy? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 2. 5. 2026, 06:01 (UTC)
Ještě jinak. Po vašem přesunu vznikl z DOSové cedulky ve stránce redlink, takže už se nejde přímočaře prokliknout na DOSí diskuzi samotnou. Znovu proto nabádám/prosím/co-už-vlastně na přesun zpět. Vylepšovat stránky k nápravě závad během DOSu jistě lze, ale ne přesouvat kolem, leda by snad pro to byl nějaký výjimečný, velmi dobrý důvod, který zde ale nevidím. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 2. 5. 2026, 07:26 (UTC)
:Dobrý důvod jsem Vám vysvětlil výše. Redlinky už jsem napravil, jde to prokliknout normálně.
:* [[Balada o virtuální ojnici/Virtuální Klika]]
:* [[Balada o virtuální ojnici/EIMK]]
:* [[Balada o virtuální ojnici/EMmotor]]
:* [[Balada o virtuální ojnici/Virtuální Klika]]
:Děkuji za upozornění. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 3. 5. 2026, 09:56 (UTC)
:: Důvod jste mi nevysvětlit, nebo necitujete srozumitelně místo, kde jste mi ho vysvětlil, protože "výše" není jednoznačná specifikace věty či sekvence vět.
:: Dále jste nepodal vysvětlení, proč tyto věci jsou "balady", ani není z ničeho patrné, že slovu "balada" vůbec rozumíte či v jakém ho užíváte smyslu; pro definice viz např. IJP[https://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=balada]. Podle mě ASCS 1 a ASCS 2 jsou dva významy, které se na stránky nevztahují, tedy jste snad musel slovo použít ve významu nepokryté v ASCS; ve kterém významu? Čili jakou definici slova "balada" jste použil? (Že Neruda něco popletl nás nemusí zajímat; užití slova v jiném významu jedním autorem ještě daný význam neustavuje jako jeden ze slovníkových.) --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:17 (UTC)
:::O Nerudovi jsem nepsal ani slovo. Pokud si pletete autory, tak už opravdu nemíním s Vámi diskutovat o sémantických pojmech. Děkuji za porozumění. Howgh. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:19 (UTC)
:::: {{W|Balady a romance}} uvádí jako autora Nerudu; můžete prosím odkázat na dílo téhož jména, jehož autorem je Wolker? Jinak sousloví "sémantický pojem" je tak nejspíš slovní salát než co jiného. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:22 (UTC)
:::: Ale nechme tangentu o Nerudovi či Walkerovi stranou. Čili jakou definici slova "balada" jste použil? (S čím si zatopím v tom kotli na biomasu?) --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:27 (UTC)
:::::Máte pravdu, ''Balady a romance'' jsou od Nerudy, popletlo se mi to, omylem jsem ji přiřkl Wolkerovi. Měl jsem zrovna na mysli ''Baladu o očích topičových'', ''Baladu o nenarozeném dítěti'' či ''Baladu o snu'' a to jsou básně z Wolkerovy sbírky [[s: Těžká hodina]]. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:37 (UTC)
:::::: Chyba se snadno stane. I proto považuji váš výrok za skandálně špatný a doporučuji ho výše proškrtnout: "Pokud si pletete autory, tak už opravdu nemíním s Vámi diskutovat o sémantických pojmech". Jakou definici slova "balada" (nebo "biomasa") jste použil? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:42 (UTC)
: Až teď jsem si všiml [[:Šablona:Diskuse o smazání]]:
:: "Stránku můžete dále upravovat, ale až do skončení diskuse ji nepřesouvejte, neodstraňujte její obsah a ani toto upozornění."
: Takže jste porušil pravidla, máme-li tak chápat text šablony. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 4. 5. 2026, 04:22 (UTC)
::No vidíte, člověk se furt učí. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 5. 5. 2026, 20:44 (UTC)
::: Nikoli "furt" (to je obecná čeština čili kolokviální nižší) nýbrž "pořád". Nejsem tady s vámi v hospodě mezi kamarády. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 6. 5. 2026, 04:34 (UTC)
== Kapitalizace ==
Na stránce [[Emacs/Perl]] nacházím následující problémy:
* "emacsu": Emacs se píše s velkým
* "debian": Debian se píše s velkým
* "ubuntu": Ubuntu se píše s velkým
Problémy se dost možná týkají celé sady podstránek stránky [[Emacs]]. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 2. 5. 2026, 07:05 (UTC)
:Díky za upozornění, provedeno: Emacs, Perl, Ubuntu: https://cs.wikiversity.org/w/index.php?title=Emacs/Perl&diff=prev&oldid=147693
:Jen u debianu si nejsem jistý, na svém oficiálním logu má na začátku malé d: "debian": [[c: File:Debian-OpenLogo.svg]]
:--[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 3. 5. 2026, 09:13 (UTC)
:: Děkuji. Pro zjištění odkazové/citační formy entity často užívám Wikidata, zde [[D:Q7715973]], odkud se čast odkazují knihovní autority, např. NK ČR AUT. Tam mají v labelu "Debian". Další zdroj je en:WP, kde píší např. "As of January 2026, the Debian community has over 1,400 active contributors [...]". A pak Debian samotný: https://www.debian.org/, mapř. "What makes Debian special". Facit: "Debian", nikoli "debian", vzdor matoucímu logu. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:12 (UTC)
:: Ovšem tedy ten kapitalizační zmatek správců Debianu je značný, např. "Debian is a complete Free Operating System!", což je kapitalizační karambol. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:20 (UTC)
:: Změnil jsem to na "Debian", dle zdůvodnění výše. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 6. 5. 2026, 04:38 (UTC)
== Chybná archivace ==
Zarchivoval jste do stránky [[Diskuse s uživatelem:Kychot/2010-01-24..2026-05-03]] i právě probíhající diskuze, což jistě není dobré. Navrhuji čerstvě probíhající diskuze z archivu vyjmout a vložit je sem. Problém je jistě i v názvu a koncepci toho archivu: běžné je archivovat po rocích a je to osvědčené a nikoli archiv definovat hraničními dny. Takže by více dávalo smysl např. "Diskuse s uživatelem:Kychot/Archiv/2010-2025" a rok 2026 už do toho nezahrnovat. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:46 (UTC)
:Nerad něco edituji metodou Copy&Paste. Čistější řešení je dle mého názoru celou stránku přejmenovat, jak stojí a leží. Ale O.K., udělal jsem to dle Vaší žádosti. A že jsem archivoval uprostřed <cite>právě probíhající diskuze</cite>, to jsem netušil – měl jsem za to, že už jsem zareagoval na ''všechny'' Vaše poznámky a připomínky, že dalšího již netřeba a že naše diskuse tím pro dnešek ''skončila''. Chtěl jsem to už mít za sebou, protože ta archivace byla jedním z Vašich prvních požadavků. A je neděle a já mám v plánu dělat i jiné věci, než si ji kazit podobnými nekonečnými diskusemi. Už jsem jednou napsal ''Howgh'', tak jsem předpokládal, že pochopíte. Děkuji. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:12 (UTC)
:: Však již dnes reagovat nemusíte a můžeme pokračovat zítra či pozítří. Pořád jste nevysvětlil vaši definici slova "balada". Kdybyste do věcí zbytečně neobratně nezasahoval, nebylo by potřeba nic diskutovat. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:31 (UTC)
Zároveň nechápu, proč jste přesunul např. tuto stránku: [[Diskuse s uživatelem:Kychot/70]] (a další /N kde N je přirozené číslo); ta snad mohla zůstat, kde bylo. Šlo jen o to vytvořit archiv a do něj ''zkopírovat'' archivovanou diskuzi. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:55 (UTC)
:Odpověděl jsem výše: Nerad něco ''kopíruju''. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:13 (UTC)
:: "Nerad" není racionální vysvětlení, pouze hedonické sebeodhalení. Kopírování je při takové archivaci osvědčené. A onen přesun, včetně podstránek, způsobil řadu nežádaných účinků, které jste si ještě neopravil. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:19 (UTC)
Děkuji. Můžete prosím ještě diskuze z roku 2026 přesunout z archivu [[Diskuse s uživatelem:Kychot/2010..2025]] sem? Můžu to i udělat za vás, když mi dáte svolení. (Drobnost: dvě tečky jako spojení dvou roků jsou poněkud nestandardní; standarní by bylo "-". Ale to už je vážně maličkost.) --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:07 (UTC)
:Samozřejmě jsem udělal, i když jsem se musel hodně moc přemáhat, jak jsem psal, Copy&Paste je ''krajní'' řešení. Dvě tečky za sebou jsou standardním označením intervalu snad ve většině programovacích jazyků. Hyphen "-" se používá u ISO označení data, takže kdybych napsal 2020-2025, tak by to na první pohled vypadalo, jako že tam to druhé hyphen chybí a měl být datum 2020-20-25, což je samozřejmě blbost, protože 20. měsíc nemáme. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:19 (UTC)
:: Ohledně "standardním označením intervalu snad ve většině programovacích jazyků": opravdu? Kromě Perlu kterých? A toto není programovací jazyk. Mínus je osvědčený a vaše námitky nepřesvědčivé; kdyžtak se dá ještě užít en-dash. Ale jak jsem řekl, toto je maličkost; horší jsou ty nadbytečné přesuny, které jste provedl též, včetně přesunu stránky [[Diskuse s uživatelem:Kychot/2008]]. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:22 (UTC)
:: Ne, že by na tom tak záleželo, ale nepletu-li se, tak ani jeden ze čtyř lídrů v TIOBE index neužívají takto ".." a sice C, C++, Java a Python. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:27 (UTC)
Můžete prosím přesunout [[Diskuse s uživatelem:Kychot/2010..2025/2008]] na [[Diskuse s uživatelem:Kychot/2008]], aby to dávalo větší smysl? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:16 (UTC)
:Přesunul jsem, ale je v tom ještě větší bordel: https://cs.wikiversity.org/w/index.php?title=Diskuse_s_u%C5%BEivatelem:Kychot/2010-01-24..2026-05-03/2008&redirect=no V neděli prostě nemám ve zvyku pracovat a navíc se mi tu podělá celý Internet, za chvíli už nebudu mít žádnou konektivitu, musím to celé doma překopat, jedu přes LTE a musím přemístit anténu na jiné místo a tím překonfigurovat všechny Wi-Fi a twist routery a Vy mě tu nutíte do takových hovadin, jsem nervozní a tlačí mě čas a pak nemyslím, a to mám ještě dnes dodělat nějaký experiment a abstrakt na konferenci, jinak z toho bude průšvih. Přijde mi, že Vy nemáte asi co jiného na práci, než se hrabat ve VW a tak si nedovedete ani představit, že další lidé řeší i jiné věci. To, co píšete, klidně počká ten týden nebo dva. '''HOWGH'''. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:37 (UTC)
:: Nepřesunul; stránka je pořád zde nepřesunutá: [[Diskuse s uživatelem:Kychot/2010..2025/2008]].
:: Za vaše rozhodnutí reagovat v neděli si odpovídáte sám. Vy určujete, který den se čemu budete věnovat. Můžete například v neděli Wikiverzitu směle ignorovat a přijít sem až v pondělí. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:47 (UTC)
: Zkusil jsem opravit přesun např. [[Diskuse s uživatelem:Kychot/cestovatel/Girona]], ale nějak mi to nezafungovalo; tvářilo se to, že to něco přesunulo či prohodilo, ale výsledek je neuspokojivý, a nyní už mi říká, že cíl přesunu existuje. Asi to budete muset později, až budete mít čas, udělat sám s využitím vašich správcovských práv (nebo to necháte rozbité). --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 6. 5. 2026, 05:11 (UTC)
== TP-LINK Archer C2 AC900 ==
Založil jste čerstvě stránku [[TP-LINK Archer C2 AC900]]. Třeba je stránka v pořádku, ale mě to přijde, že si z hlavního prostoru Wikiverzity děláte osobní web host, kam si ukládáte cokoli, co se vám právě hodí. Tomu ještě více než diskutovaná stránka odpovídá [[Emacs/instalace]], kterou jsem dal do DOSu, ale i diskutovaná stránka ve mě budí pochybnosti o tom, co že je vlastně její vzdělávací účel a zda tedy vzdělávacímu účelu vyhovuje vytvořit databázi technických specifikací různých zařízení. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 4. 5. 2026, 04:19 (UTC)
:Nedávám tam to, co se mi právě hodí, ale to, na čem právě pracuji a jaký problém řeším. To je smysl celé Wikiverzity, je to pracovní nástroj pro všechny, kteří řeší nějaké problémy a tím se učí, a nechají ostatní, aby se jim "dívali pod pokličku" a tím se také učili. Pokud máte nějaký nápad, jak mi v tom pomoci, Vaše pomoc bude vítána. Wikiverzita je především sebevzdělávacím projektem. V první řadě učíme sami sebe, abychom případně někdy mohli učit i jiné. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 5. 5. 2026, 13:48 (UTC)
:: Pakliže je to především sebevzdělávací, proč je to ve wiki a online, místo lokálního souboru? Aby to bylo ve wiki a online, mělo by to mít smysl pro čtenáře, přijde mi, a proto by to mělo mít minimální kvalitu a rozsah.
:: Stránka [[TP-LINK Archer C2 AC900]] mi přijde prima co do minimální kvality a rozsahu: není to takový odpadek, jakých je tu spousty. Jenom mi přijde, že to otevírá dveře k vytvoření databáze technických specifikací a k absenci mantinelů pro to, co tady vůbec může být.
:: Ještě jinak. Vždyť i ten, kdo by si psal nějaký blog o čemkoli, se tím něco učí, takže by to mohlo být i tady. Někdo by se mohl učit psát pravopisně. Výsledek je jaksi ''bezbřehý'', smím-li užít Pyprilescovo oblíbené slovo. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 5. 5. 2026, 14:43 (UTC)
:::A on se nikdo nemůže učit s Kychotem? Jistě že může, třeba hned. V momentě, kdyby Kychot zjistil, že mu stránku někdo edituje a že mu to vadí, tak si ji třeba přesune do užíváku. Ale já si myslím, že jemu to nevadí a počítá s tím. To že se s ním neučí zrovna někdo ve stejný okamžik, neznamená, že je to stránka jen pro něj. Tzn. na místo diskusí o existenci stránek v hlavním ns byste se měl Dane zaměřit na to jak tu stránku třeba vylepšit či organizovat. To se obvykle dělá v diskusi té stránky. [[Uživatel:Juandev|Juandev]] ([[Diskuse s uživatelem:Juandev|diskuse]]) 8. 5. 2026, 11:34 (UTC)
== Doplnění instalace Emacsu na Windows ==
Ohledně [https://cs.wikiversity.org/w/index.php?title=Emacs/instalace&diff=prev&oldid=148038 této vaší editace], kde se píše "(Doplní [[User:Dan Polansky]]": nepřijal jsem vás jako zadavatele úkolů toho, co mám kde doplnit a dopracovat. Nemám za morální ani jinou povinnost zachraňovat trapně špatnou stránku, kterou jste po sobě zanechal. Ostatně i ta sekce Linux, kterou jste tam zanechal, je podle mého posouzení/hodnocení ubohá. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 20. 5. 2026, 10:01 (UTC)
:Ubohý je ten, pane Dane Polanský, kdo dokáže pořád jen někoho kritizovat, ale sám neprokáže něco méně ubohého. Možná je stránka ubohá, ale uvedené tři příkazové řádky jsou k instalaci [[Emacs]]u zcela postačující. Sám bych nejraději přesunul svou stránku na [[Emacs/instalace/Linux]], v tom jste mi ale zabránil tím, že jste dal tuto stránku do DOSu a jak víte, přesouvání stránky v DOSu s sebou nese jisté komplikace. Pak byste měl volné ruce k založení vlastní stránky [[Emacs/instalace/Windows]], kterou byste si mohl editovat bez trapného pocitu, že zachraňujete nějakou trapně špatnou stránku. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 20. 5. 2026, 10:47 (UTC)
:: Vaše implicitní označení mé ''osoby'' jako ''ubohé'' je osobní útok. Já jsem za ubohou označil jistou stránku, nikoli vaši osobu.
:: Moje stránka [[Pojem/Dan Polansky]] podle mě ubohá není. Nejsem tedy pouze kritik nýbrž i tvůrce, např. spolutvůrce FreeMindu.
:: Jinak představa, že nesmím vůči stránce zvedat defekty/připomínky, a že místo toho ji mám jít opravovat, je podle mě scestná a praxe z dobře vedených organizací takovou představu nepodporuje. Je naopak typické, že jsou role autora a připomínkujícího odděleny.
:: I na stránce [[Emacs/instalace/Linux]] by současný text byl zoufale špatný, podle mého posouzení.
:: Já žádný zájem o založení stránky [[Emacs/instalace/Windows]] nemám; mám dojem, že online zdroje v angličtině jsou k tomu dostatečně dobré. Zájemci o Emacs nicméně mohou nahlédnout do mých poměrně osobních poznámek na stránce [[Uživatel:Dan Polansky/Emacs]], která vede i různé odkazy. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 20. 5. 2026, 10:55 (UTC)
:::Já jsem Vaši osobu, pane Dane Polanský, nijak neoznačil, já jsem Vás tímto jménem oslovil. Že jste si toto oslovení vyložil jako označení, to už je ale Váš osobní problém, pane Dane Polanský. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 20. 5. 2026, 11:24 (UTC)
:::: Vaše věta "Ubohý je ten, pane Dane Polanský, kdo dokáže pořád jen někoho kritizovat, ale sám neprokáže něco méně ubohého." poměrně nezakrytě (byť si patrně myslíte opak a podezříváte mě z naivity ohledně lingivstické pragmatiky) odkazuje na mě ve frázi/konstrukci "Ubohý je ten [...] kdo dokáže pořád jen někoho kritizovat". Samozřejmě můžete zkoušet klasickou výmluvu, že jste tím myslel někoho jiného, ale ta má velmi tenkou plauzibilitu, pakliže vůbec nějakou; pakliže jste myslel někoho jiného, pak by bylo ptořeba vysvětlit, jak se ten někdo dostal do tohoto komunikačního kontextu. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 20. 5. 2026, 11:54 (UTC)
== Nejproduktivnější hráč ==
Koukám tady do statistiky a jseš asi nejproduktivnější hráč. Z celkových 2163 stran, které si vytvořil máš za posledních 10 let '''1 059 364''' shlédnutí. Takže máš nejvíce vytvořených stran ze všech a největší impakt. Jen pro zajímavost, celá Wikiverzita má 10 885 049 návštěv. Tvoje top 10 jsou následující stránky:
* [[Subnotebooky]]: 24 653
* [[DokuWiki]]: 22 090
* [[Hebrejština/písmo]]: 14 602
* [[MediaWiki/Instalace]]: 14 221
* [[EKG vyšetření]]: 12 762
* [[Beton]]: 11 657
* [[Distanční výuka]]: 9 949
* [[Úloha: 10 l kapalného propanu/Kolik m3 zaujme po odpaření?/Kychot]]: 9 454
* [[Hebrejština/samostudium]]: 9 322
* [[Sny/Databáze]]: 9 308
Zajímaly mne také tvoje největší propadáky:
* [[Sny/Databáze/Kychot/2026-04-30]]: 10
* [[Caroso-Signal/HDMI]]: 12
* [[Odsávač pilin/Kychot/Scheppach DC 100]]: 15
* [[Debian-Med/Tille/med-doc.css]]: 17
* [[E-mailový klient/příklad 01]]: 19
* [[Protahovačka/metabo/DH 330]]: 19
* [[Domácí telefon/4 FP 211/Juandev]]: 21
* [[Kanalizace]]: 21
* [[Sonografie]]: 22
* [[Protahovačka/metabo]]: 22
Takže jak vidno všichni ten Linux chceme honit na Lenovu, nebo Dellu. Linux minibook nechme spát. [[Uživatel:Juandev|Juandev]] ([[Diskuse s uživatelem:Juandev|diskuse]]) 12. 6. 2026, 15:05 (UTC)
:A ještě doplním, že DokuWiki je celoprojektové top 3 za minulý rok. [[Uživatel:Juandev|Juandev]] ([[Diskuse s uživatelem:Juandev|diskuse]]) 12. 6. 2026, 16:05 (UTC)
== Správcovské akce ==
Dobrý den, dovoluji si Vás upozornit, že podle informací z [https://meta.toolforge.org/stewardry/cswikiversity?sysop=1 tohoto seznamu] jste od ledna 2022 neprovedl správcovskou akci. Vím, že seznam nezaznamenává všechny správcovské úkony (nicméně z mé zkušenosti velkou většinu ano), nicméně podle [[Wikiverzita:Pravidla_pro_správce_a_byrokraty#Odebrání_práv_v_případě_dlouhodobé_neaktivity|příslušného pravidla]] by Vám v takovém případě mohlo hrozit odebrání práv správce; přesněji tedy pokud je seznam v tomto smyslu pravdivý a žádné správcovské akce jste v posledním roce nevykonal, může o této skutečnosti kdokoliv informovat Stevardy na Meta Wiki, kteří by Vám mohli právo odebrat. Vzhledem k Vaší významné aktivitě na projektu tak pochopitelně činit nebudu, ale chci vás upozornit na toto riziko, protože čtyři a půl roku je v tomto seznamu opravdu hodně. S pozdravem --<font face="Trebuchet MS"><b>[[Uživatel:V0lkanic|<span style="color:#32CD32">V0lkanic</span>]] [[Diskuse_s_uživatelem:V0lkanic|<span style="color:#000000">(diskuse)</span>]]</b></font> 12. 6. 2026, 17:41 (UTC)
:Tak to abych si požádal o práva, když nám tady kolego @[[Uživatel:V0lkanic|V0lkanic]] desysopsnete celý správcovský tým. [[Uživatel:Juandev|Juandev]] ([[Diskuse s uživatelem:Juandev|diskuse]]) 13. 6. 2026, 08:37 (UTC)
2v5z39rtpqn2h4phy730x4ehnxvsj65
148551
148550
2026-06-13T09:10:10Z
V0lkanic
12333
/* Správcovské akce */ re
148551
wikitext
text/x-wiki
{| align=center style="background: #eef; border: 1px solid #aaa; padding: .2em; margin-bottom: 3px; font-size: 95%; width: auto;"
| style="padding-right: 4px; padding-left: 4px;" | [[Image:Talk face.svg|50px|]]
| <big>'''Návod k použití''' / '''How to talk in here'''</big><br>
Pokud chcete něco sdělit '''vy''' '''mně''', napište mi '''sem''', odpovím vám '''tady'''.<br />
Pokud '''já''' chci něco '''vám''', napíšu vám na '''vaši''' diskusní stránku, odpovězte mi '''tam'''.<br />
<small>Píši to v množném čísle – můžete mi klidně tykat.</small>
If '''you''' want to tell '''me''' something, do so '''here''' and I will reply '''here.'''<br />
If '''I''' want to tell '''you''' something, I will do that on '''your''' talk page; please reply to me '''there'''.
|}
== Archiv ==
* [[betawikiversity:User_talk:Kychot]] od 2007-05-04
* [[/2008]]
* [[/2009]]
* [[/2010..2025]]
== Podstránky velkým písmenem ==
Mohu vás poprosit o vyjádření zde:
: [[Wikiverzita:Diskusní prostor#Podstránky velkým písmenem]]
Rád bych ty podstránky nechal přesunout na první velké písmeno (např. [[Emacs/instalace]] na [[Emacs/Instalace]]) a k tomu by byl ideální výslovný souhlas jejich zakladatele a tvůrce, což jste vy. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 21. 2. 2026, 06:55 (UTC)
== Březen 2026 ==
Založil jsem [[Wikiverzita:Diskusní prostor#Vyloučení odpovědnosti]], kde stížnosti se týkají i vaší osoby. Asi je fér vás na to upozornit i zde, byť je tam ping, proto tak činím. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 5. 3. 2026, 06:50 (UTC)
== Linux ==
Xubuntu je tvoje jediný distro, nebo znáš i jiný? [[Uživatel:Juandev|Juandev]] ([[Diskuse s uživatelem:Juandev|diskuse]]) 17. 3. 2026, 17:16 (UTC)
:Začínal jsem na Slackware, pak Debian, pak Ubuntu, zkoušel jsem Lubuntu a zůstal na Xubuntu. Mezitím Ultrix, to byl ale profi Unix od DEC. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 17. 3. 2026, 17:30 (UTC)
== You may be an eligible candidate for the U4C election ==
<div lang="en" dir="ltr" class="mw-content-ltr">
Greetings,
The [[m:Special:MyLanguage/Universal_Code_of_Conduct/Coordinating_Committee|Universal Code of Conduct Coordinating Committee (U4C)]] seeks candidates for the 2026 election. The U4C is the global committee responsible for overseeing enforcement of the [[foundation:Special:MyLanguage/Policy:Universal Code of Conduct|Universal Code of Conduct]]. Elections are held annually, if elected a committee member serves for two years.
This year the U4C requires candidates to hold administrator rights on at least one wiki, which is why you are being contacted as you appear to hold this right. There are other requirements, such as candidates must be at least 18 years old and may not be employed by the Wikimedia Foundation or other related chapters and affiliates. You can find more information in the [[m:Special:MyLanguage/Universal_Code_of_Conduct/Coordinating_Committee/Election/2026#Call_for_Candidates|call for candidates on Meta-wiki]]. Additionally, the committee's working language is English; some ability to communicate in English is required.
The election opens on 18 May, if you are eligible and interested you have until 10 May to submit your candidacy. There will week between for candidates to answer questions from the community. Voting takes place privately in [[m:Special:MyLanguage/SecurePoll|SecurePoll]], successful candidates must receive at least 60% support. More information is available on [[m:Special:MyLanguage/Universal_Code_of_Conduct/Coordinating_Committee/Election/2026|the 2026 Elections page]], including timelines and other candidacy information. If you read over the material and consider yourself qualified, please consider submitting your name to run for the committee. If you think someone else in your community might be interested and qualified, please encourage them to run.
In partnership with the U4C -- [[m:User:Keegan (WMF)|Keegan (WMF)]] ([[m:User_talk:Keegan (WMF)|talk]]) 28. 4. 2026, 18:30 (UTC) </div>
<!-- Zprávu zaslal Uživatel:Keegan (WMF)@metawiki pomocí seznamu na https://meta.wikimedia.org/w/index.php?title=User:Keegan_(WMF)/test&oldid=30471712 -->
== DOS - Emacs instalace ==
Pro vaši informaci: otevřel jsem DOS: [[Wikiverzita:Diskuse o smazání/Emacs/instalace]] pro [[Emacs/instalace]] (zal. 2021). --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 2. 5. 2026, 05:10 (UTC)
== Archivace uživatelské diskuzní stránky ==
Stránka má nyní přes 250 KB, což je docela hodně. Navrhuji či prosím, abyste stránku zarchivoval, řekněme s ponecháním nedávnějších diskuzí. Jednak se velikost projeví při editování této stránky jakýmsi cukáním či divnými pauzami a jednak každá další revize stránky se ukládá nediffově (co vím), takže i tento příspěvek do databáze MediaWiki uložil dalších 250 KB. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 2. 5. 2026, 05:24 (UTC)
== EMmotor ==
Přesunul jste stránku [[EMmotor]] sem: [[Balada o virtuální ojnici/EMmotor]], přitom je ta stránka dána v DOSu. Přijde mi nevhodné přesouvat někam stránky, kterou jsou v DOSu. Ani jste ten přesun nenavrhl někde k diskuzi. Žádám vás, abyste stránku přesunul zpět. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 2. 5. 2026, 05:45 (UTC)
:Přesměrování ukazuje na původní stránku, takže Vašemu DOSu nic nebrání. Naopak, stránky které jsou v DOSu, je vhodné upravit tak, aby vyhovovaly ustáleným zvykům, ještě před skončením DOSu. A aby bylo vidět, že jsou aktivní. Zpět nic přesouvat nebudu. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 2. 5. 2026, 05:50 (UTC)
:: Co má přesun společného s ustálenými zvyky? O kterých zvycích to mluvíte? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 2. 5. 2026, 05:58 (UTC)
Dále z čeho jste usoudil, že stránky splňují definiční znaky ''balady''? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 2. 5. 2026, 05:47 (UTC)
:Tak mě to napadlo. Nic Vám nebrání, abyste sbírku přejmenoval, pokud budete mít lepší nápad. Dosud je to v Hlavním prostoru. Až to bude v US, už do toho nebudeme moci hrabat. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 2. 5. 2026, 05:51 (UTC)
:: Já se vás neptám, co vás napadlo, já se vás ptám, na základě čeho jste entitu umístil pod hlavu. Rozumíte otázce? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 2. 5. 2026, 05:58 (UTC)
:::Ptal jste se, proč jsem tři diskutované stránky sjednotil do projektu [[Balada o virtuální ojnici]] a nelíbila se Vám balada. Nás ve škole učili, že např. [[w: Jiří Wolker]] ve své básnické sbírce ''Balady a romance'' hodně posunul dosud zaběhaný význam slova "balada". Vás to učili ještě také? A to už je více jak 100 let, takže jsem usoudil, že ten termín můžeme použít. Ovšem pokud se Vám víc zamlouvá výraz ''romance'', můžeme sbírku přejmenovat na ''Romance o virtuální ojnici''. A proč jsem vůbec ty tři stránky sjednotil pod společný projekt? Protože všechny tyto stránky, navrhované Vámi v DOSu, mají velmi mnoho společného. I včetně Vašich argumentů na přesun nebo smazání. Proto mi přijde zcela zbytečně redundantní diskutovat o nich odděleně, rozhodně konstruktivnější bylo by o nich diskutovat v jednom DOSu an bloc. Proto mi přijde, že to, co jsem udělal já, tj. že jsem tyto stránky sjednotil do jednoho logicky souvisejícího projektu, jste měl už předtím udělat Vy, a pak teprve vypsat DOS na celý projekt. Udělal jsem tím pádem logicky jen práci za Vás a zbytečně jsem si tím pádem přidělal práci. To, co stačilo udělat jednou, jsem kvůli Vám musel dělat třikrát. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:11 (UTC)
:::: K "jsem kvůli Vám musel dělat třikrát": vůbec ne. Vůbec jste ''nemusel'' zasahovat. Stačilo přijít do těch DOSů a podpořit smazání, byť by i třikrát. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:42 (UTC)
:: Ostatně polovulgárně "hrabat" do ničeho nebudeme; budeme, pokud něco, spisovně a neutrálně "zasahovat" a to nikoli do nějakého "US" nýbrž do "uživatelského prostoru", případně "uživáku". --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 2. 5. 2026, 06:03 (UTC)
:::Slovo ''uživák'' tady zavádíte Vy. Slyším ho od Vás poprvé v životě, tady na Wikiverzitě jsem se s ním ještě nikdy nesetkal. Je to takový slangový novotvar, který se mi vůbec nelíbí. A pokud se Vám nelíbí, že já používám všeobecně srozumitelnou zkratku US, tak zase Vy přestaňte používat ten Váš novotvar. Děkuji. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:16 (UTC)
:::: Slovo "uživák" je transparentně srozumitelné, po vzoru např. "hlavák" coby hlavní nádraží jako něco hlavního. Užívat ho nemusíte; můžete užít "uživatelský jmenný prostor". Zkratka "US" je netransparentní, vycházející z ''anglického'' "user space", čili pro nezasvěceného čtenáře hůře dešifrovatelná. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:26 (UTC)
A vzhledem k tomu, že jste správce (nebo nejste?): proč jste po přesunu ponechal přesměrování, když už tedy? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 2. 5. 2026, 06:01 (UTC)
Ještě jinak. Po vašem přesunu vznikl z DOSové cedulky ve stránce redlink, takže už se nejde přímočaře prokliknout na DOSí diskuzi samotnou. Znovu proto nabádám/prosím/co-už-vlastně na přesun zpět. Vylepšovat stránky k nápravě závad během DOSu jistě lze, ale ne přesouvat kolem, leda by snad pro to byl nějaký výjimečný, velmi dobrý důvod, který zde ale nevidím. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 2. 5. 2026, 07:26 (UTC)
:Dobrý důvod jsem Vám vysvětlil výše. Redlinky už jsem napravil, jde to prokliknout normálně.
:* [[Balada o virtuální ojnici/Virtuální Klika]]
:* [[Balada o virtuální ojnici/EIMK]]
:* [[Balada o virtuální ojnici/EMmotor]]
:* [[Balada o virtuální ojnici/Virtuální Klika]]
:Děkuji za upozornění. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 3. 5. 2026, 09:56 (UTC)
:: Důvod jste mi nevysvětlit, nebo necitujete srozumitelně místo, kde jste mi ho vysvětlil, protože "výše" není jednoznačná specifikace věty či sekvence vět.
:: Dále jste nepodal vysvětlení, proč tyto věci jsou "balady", ani není z ničeho patrné, že slovu "balada" vůbec rozumíte či v jakém ho užíváte smyslu; pro definice viz např. IJP[https://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=balada]. Podle mě ASCS 1 a ASCS 2 jsou dva významy, které se na stránky nevztahují, tedy jste snad musel slovo použít ve významu nepokryté v ASCS; ve kterém významu? Čili jakou definici slova "balada" jste použil? (Že Neruda něco popletl nás nemusí zajímat; užití slova v jiném významu jedním autorem ještě daný význam neustavuje jako jeden ze slovníkových.) --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:17 (UTC)
:::O Nerudovi jsem nepsal ani slovo. Pokud si pletete autory, tak už opravdu nemíním s Vámi diskutovat o sémantických pojmech. Děkuji za porozumění. Howgh. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:19 (UTC)
:::: {{W|Balady a romance}} uvádí jako autora Nerudu; můžete prosím odkázat na dílo téhož jména, jehož autorem je Wolker? Jinak sousloví "sémantický pojem" je tak nejspíš slovní salát než co jiného. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:22 (UTC)
:::: Ale nechme tangentu o Nerudovi či Walkerovi stranou. Čili jakou definici slova "balada" jste použil? (S čím si zatopím v tom kotli na biomasu?) --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:27 (UTC)
:::::Máte pravdu, ''Balady a romance'' jsou od Nerudy, popletlo se mi to, omylem jsem ji přiřkl Wolkerovi. Měl jsem zrovna na mysli ''Baladu o očích topičových'', ''Baladu o nenarozeném dítěti'' či ''Baladu o snu'' a to jsou básně z Wolkerovy sbírky [[s: Těžká hodina]]. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:37 (UTC)
:::::: Chyba se snadno stane. I proto považuji váš výrok za skandálně špatný a doporučuji ho výše proškrtnout: "Pokud si pletete autory, tak už opravdu nemíním s Vámi diskutovat o sémantických pojmech". Jakou definici slova "balada" (nebo "biomasa") jste použil? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:42 (UTC)
: Až teď jsem si všiml [[:Šablona:Diskuse o smazání]]:
:: "Stránku můžete dále upravovat, ale až do skončení diskuse ji nepřesouvejte, neodstraňujte její obsah a ani toto upozornění."
: Takže jste porušil pravidla, máme-li tak chápat text šablony. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 4. 5. 2026, 04:22 (UTC)
::No vidíte, člověk se furt učí. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 5. 5. 2026, 20:44 (UTC)
::: Nikoli "furt" (to je obecná čeština čili kolokviální nižší) nýbrž "pořád". Nejsem tady s vámi v hospodě mezi kamarády. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 6. 5. 2026, 04:34 (UTC)
== Kapitalizace ==
Na stránce [[Emacs/Perl]] nacházím následující problémy:
* "emacsu": Emacs se píše s velkým
* "debian": Debian se píše s velkým
* "ubuntu": Ubuntu se píše s velkým
Problémy se dost možná týkají celé sady podstránek stránky [[Emacs]]. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 2. 5. 2026, 07:05 (UTC)
:Díky za upozornění, provedeno: Emacs, Perl, Ubuntu: https://cs.wikiversity.org/w/index.php?title=Emacs/Perl&diff=prev&oldid=147693
:Jen u debianu si nejsem jistý, na svém oficiálním logu má na začátku malé d: "debian": [[c: File:Debian-OpenLogo.svg]]
:--[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 3. 5. 2026, 09:13 (UTC)
:: Děkuji. Pro zjištění odkazové/citační formy entity často užívám Wikidata, zde [[D:Q7715973]], odkud se čast odkazují knihovní autority, např. NK ČR AUT. Tam mají v labelu "Debian". Další zdroj je en:WP, kde píší např. "As of January 2026, the Debian community has over 1,400 active contributors [...]". A pak Debian samotný: https://www.debian.org/, mapř. "What makes Debian special". Facit: "Debian", nikoli "debian", vzdor matoucímu logu. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:12 (UTC)
:: Ovšem tedy ten kapitalizační zmatek správců Debianu je značný, např. "Debian is a complete Free Operating System!", což je kapitalizační karambol. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:20 (UTC)
:: Změnil jsem to na "Debian", dle zdůvodnění výše. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 6. 5. 2026, 04:38 (UTC)
== Chybná archivace ==
Zarchivoval jste do stránky [[Diskuse s uživatelem:Kychot/2010-01-24..2026-05-03]] i právě probíhající diskuze, což jistě není dobré. Navrhuji čerstvě probíhající diskuze z archivu vyjmout a vložit je sem. Problém je jistě i v názvu a koncepci toho archivu: běžné je archivovat po rocích a je to osvědčené a nikoli archiv definovat hraničními dny. Takže by více dávalo smysl např. "Diskuse s uživatelem:Kychot/Archiv/2010-2025" a rok 2026 už do toho nezahrnovat. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:46 (UTC)
:Nerad něco edituji metodou Copy&Paste. Čistější řešení je dle mého názoru celou stránku přejmenovat, jak stojí a leží. Ale O.K., udělal jsem to dle Vaší žádosti. A že jsem archivoval uprostřed <cite>právě probíhající diskuze</cite>, to jsem netušil – měl jsem za to, že už jsem zareagoval na ''všechny'' Vaše poznámky a připomínky, že dalšího již netřeba a že naše diskuse tím pro dnešek ''skončila''. Chtěl jsem to už mít za sebou, protože ta archivace byla jedním z Vašich prvních požadavků. A je neděle a já mám v plánu dělat i jiné věci, než si ji kazit podobnými nekonečnými diskusemi. Už jsem jednou napsal ''Howgh'', tak jsem předpokládal, že pochopíte. Děkuji. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:12 (UTC)
:: Však již dnes reagovat nemusíte a můžeme pokračovat zítra či pozítří. Pořád jste nevysvětlil vaši definici slova "balada". Kdybyste do věcí zbytečně neobratně nezasahoval, nebylo by potřeba nic diskutovat. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:31 (UTC)
Zároveň nechápu, proč jste přesunul např. tuto stránku: [[Diskuse s uživatelem:Kychot/70]] (a další /N kde N je přirozené číslo); ta snad mohla zůstat, kde bylo. Šlo jen o to vytvořit archiv a do něj ''zkopírovat'' archivovanou diskuzi. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:55 (UTC)
:Odpověděl jsem výše: Nerad něco ''kopíruju''. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:13 (UTC)
:: "Nerad" není racionální vysvětlení, pouze hedonické sebeodhalení. Kopírování je při takové archivaci osvědčené. A onen přesun, včetně podstránek, způsobil řadu nežádaných účinků, které jste si ještě neopravil. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:19 (UTC)
Děkuji. Můžete prosím ještě diskuze z roku 2026 přesunout z archivu [[Diskuse s uživatelem:Kychot/2010..2025]] sem? Můžu to i udělat za vás, když mi dáte svolení. (Drobnost: dvě tečky jako spojení dvou roků jsou poněkud nestandardní; standarní by bylo "-". Ale to už je vážně maličkost.) --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:07 (UTC)
:Samozřejmě jsem udělal, i když jsem se musel hodně moc přemáhat, jak jsem psal, Copy&Paste je ''krajní'' řešení. Dvě tečky za sebou jsou standardním označením intervalu snad ve většině programovacích jazyků. Hyphen "-" se používá u ISO označení data, takže kdybych napsal 2020-2025, tak by to na první pohled vypadalo, jako že tam to druhé hyphen chybí a měl být datum 2020-20-25, což je samozřejmě blbost, protože 20. měsíc nemáme. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:19 (UTC)
:: Ohledně "standardním označením intervalu snad ve většině programovacích jazyků": opravdu? Kromě Perlu kterých? A toto není programovací jazyk. Mínus je osvědčený a vaše námitky nepřesvědčivé; kdyžtak se dá ještě užít en-dash. Ale jak jsem řekl, toto je maličkost; horší jsou ty nadbytečné přesuny, které jste provedl též, včetně přesunu stránky [[Diskuse s uživatelem:Kychot/2008]]. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:22 (UTC)
:: Ne, že by na tom tak záleželo, ale nepletu-li se, tak ani jeden ze čtyř lídrů v TIOBE index neužívají takto ".." a sice C, C++, Java a Python. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:27 (UTC)
Můžete prosím přesunout [[Diskuse s uživatelem:Kychot/2010..2025/2008]] na [[Diskuse s uživatelem:Kychot/2008]], aby to dávalo větší smysl? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:16 (UTC)
:Přesunul jsem, ale je v tom ještě větší bordel: https://cs.wikiversity.org/w/index.php?title=Diskuse_s_u%C5%BEivatelem:Kychot/2010-01-24..2026-05-03/2008&redirect=no V neděli prostě nemám ve zvyku pracovat a navíc se mi tu podělá celý Internet, za chvíli už nebudu mít žádnou konektivitu, musím to celé doma překopat, jedu přes LTE a musím přemístit anténu na jiné místo a tím překonfigurovat všechny Wi-Fi a twist routery a Vy mě tu nutíte do takových hovadin, jsem nervozní a tlačí mě čas a pak nemyslím, a to mám ještě dnes dodělat nějaký experiment a abstrakt na konferenci, jinak z toho bude průšvih. Přijde mi, že Vy nemáte asi co jiného na práci, než se hrabat ve VW a tak si nedovedete ani představit, že další lidé řeší i jiné věci. To, co píšete, klidně počká ten týden nebo dva. '''HOWGH'''. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:37 (UTC)
:: Nepřesunul; stránka je pořád zde nepřesunutá: [[Diskuse s uživatelem:Kychot/2010..2025/2008]].
:: Za vaše rozhodnutí reagovat v neděli si odpovídáte sám. Vy určujete, který den se čemu budete věnovat. Můžete například v neděli Wikiverzitu směle ignorovat a přijít sem až v pondělí. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:47 (UTC)
: Zkusil jsem opravit přesun např. [[Diskuse s uživatelem:Kychot/cestovatel/Girona]], ale nějak mi to nezafungovalo; tvářilo se to, že to něco přesunulo či prohodilo, ale výsledek je neuspokojivý, a nyní už mi říká, že cíl přesunu existuje. Asi to budete muset později, až budete mít čas, udělat sám s využitím vašich správcovských práv (nebo to necháte rozbité). --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 6. 5. 2026, 05:11 (UTC)
== TP-LINK Archer C2 AC900 ==
Založil jste čerstvě stránku [[TP-LINK Archer C2 AC900]]. Třeba je stránka v pořádku, ale mě to přijde, že si z hlavního prostoru Wikiverzity děláte osobní web host, kam si ukládáte cokoli, co se vám právě hodí. Tomu ještě více než diskutovaná stránka odpovídá [[Emacs/instalace]], kterou jsem dal do DOSu, ale i diskutovaná stránka ve mě budí pochybnosti o tom, co že je vlastně její vzdělávací účel a zda tedy vzdělávacímu účelu vyhovuje vytvořit databázi technických specifikací různých zařízení. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 4. 5. 2026, 04:19 (UTC)
:Nedávám tam to, co se mi právě hodí, ale to, na čem právě pracuji a jaký problém řeším. To je smysl celé Wikiverzity, je to pracovní nástroj pro všechny, kteří řeší nějaké problémy a tím se učí, a nechají ostatní, aby se jim "dívali pod pokličku" a tím se také učili. Pokud máte nějaký nápad, jak mi v tom pomoci, Vaše pomoc bude vítána. Wikiverzita je především sebevzdělávacím projektem. V první řadě učíme sami sebe, abychom případně někdy mohli učit i jiné. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 5. 5. 2026, 13:48 (UTC)
:: Pakliže je to především sebevzdělávací, proč je to ve wiki a online, místo lokálního souboru? Aby to bylo ve wiki a online, mělo by to mít smysl pro čtenáře, přijde mi, a proto by to mělo mít minimální kvalitu a rozsah.
:: Stránka [[TP-LINK Archer C2 AC900]] mi přijde prima co do minimální kvality a rozsahu: není to takový odpadek, jakých je tu spousty. Jenom mi přijde, že to otevírá dveře k vytvoření databáze technických specifikací a k absenci mantinelů pro to, co tady vůbec může být.
:: Ještě jinak. Vždyť i ten, kdo by si psal nějaký blog o čemkoli, se tím něco učí, takže by to mohlo být i tady. Někdo by se mohl učit psát pravopisně. Výsledek je jaksi ''bezbřehý'', smím-li užít Pyprilescovo oblíbené slovo. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 5. 5. 2026, 14:43 (UTC)
:::A on se nikdo nemůže učit s Kychotem? Jistě že může, třeba hned. V momentě, kdyby Kychot zjistil, že mu stránku někdo edituje a že mu to vadí, tak si ji třeba přesune do užíváku. Ale já si myslím, že jemu to nevadí a počítá s tím. To že se s ním neučí zrovna někdo ve stejný okamžik, neznamená, že je to stránka jen pro něj. Tzn. na místo diskusí o existenci stránek v hlavním ns byste se měl Dane zaměřit na to jak tu stránku třeba vylepšit či organizovat. To se obvykle dělá v diskusi té stránky. [[Uživatel:Juandev|Juandev]] ([[Diskuse s uživatelem:Juandev|diskuse]]) 8. 5. 2026, 11:34 (UTC)
== Doplnění instalace Emacsu na Windows ==
Ohledně [https://cs.wikiversity.org/w/index.php?title=Emacs/instalace&diff=prev&oldid=148038 této vaší editace], kde se píše "(Doplní [[User:Dan Polansky]]": nepřijal jsem vás jako zadavatele úkolů toho, co mám kde doplnit a dopracovat. Nemám za morální ani jinou povinnost zachraňovat trapně špatnou stránku, kterou jste po sobě zanechal. Ostatně i ta sekce Linux, kterou jste tam zanechal, je podle mého posouzení/hodnocení ubohá. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 20. 5. 2026, 10:01 (UTC)
:Ubohý je ten, pane Dane Polanský, kdo dokáže pořád jen někoho kritizovat, ale sám neprokáže něco méně ubohého. Možná je stránka ubohá, ale uvedené tři příkazové řádky jsou k instalaci [[Emacs]]u zcela postačující. Sám bych nejraději přesunul svou stránku na [[Emacs/instalace/Linux]], v tom jste mi ale zabránil tím, že jste dal tuto stránku do DOSu a jak víte, přesouvání stránky v DOSu s sebou nese jisté komplikace. Pak byste měl volné ruce k založení vlastní stránky [[Emacs/instalace/Windows]], kterou byste si mohl editovat bez trapného pocitu, že zachraňujete nějakou trapně špatnou stránku. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 20. 5. 2026, 10:47 (UTC)
:: Vaše implicitní označení mé ''osoby'' jako ''ubohé'' je osobní útok. Já jsem za ubohou označil jistou stránku, nikoli vaši osobu.
:: Moje stránka [[Pojem/Dan Polansky]] podle mě ubohá není. Nejsem tedy pouze kritik nýbrž i tvůrce, např. spolutvůrce FreeMindu.
:: Jinak představa, že nesmím vůči stránce zvedat defekty/připomínky, a že místo toho ji mám jít opravovat, je podle mě scestná a praxe z dobře vedených organizací takovou představu nepodporuje. Je naopak typické, že jsou role autora a připomínkujícího odděleny.
:: I na stránce [[Emacs/instalace/Linux]] by současný text byl zoufale špatný, podle mého posouzení.
:: Já žádný zájem o založení stránky [[Emacs/instalace/Windows]] nemám; mám dojem, že online zdroje v angličtině jsou k tomu dostatečně dobré. Zájemci o Emacs nicméně mohou nahlédnout do mých poměrně osobních poznámek na stránce [[Uživatel:Dan Polansky/Emacs]], která vede i různé odkazy. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 20. 5. 2026, 10:55 (UTC)
:::Já jsem Vaši osobu, pane Dane Polanský, nijak neoznačil, já jsem Vás tímto jménem oslovil. Že jste si toto oslovení vyložil jako označení, to už je ale Váš osobní problém, pane Dane Polanský. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 20. 5. 2026, 11:24 (UTC)
:::: Vaše věta "Ubohý je ten, pane Dane Polanský, kdo dokáže pořád jen někoho kritizovat, ale sám neprokáže něco méně ubohého." poměrně nezakrytě (byť si patrně myslíte opak a podezříváte mě z naivity ohledně lingivstické pragmatiky) odkazuje na mě ve frázi/konstrukci "Ubohý je ten [...] kdo dokáže pořád jen někoho kritizovat". Samozřejmě můžete zkoušet klasickou výmluvu, že jste tím myslel někoho jiného, ale ta má velmi tenkou plauzibilitu, pakliže vůbec nějakou; pakliže jste myslel někoho jiného, pak by bylo ptořeba vysvětlit, jak se ten někdo dostal do tohoto komunikačního kontextu. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 20. 5. 2026, 11:54 (UTC)
== Nejproduktivnější hráč ==
Koukám tady do statistiky a jseš asi nejproduktivnější hráč. Z celkových 2163 stran, které si vytvořil máš za posledních 10 let '''1 059 364''' shlédnutí. Takže máš nejvíce vytvořených stran ze všech a největší impakt. Jen pro zajímavost, celá Wikiverzita má 10 885 049 návštěv. Tvoje top 10 jsou následující stránky:
* [[Subnotebooky]]: 24 653
* [[DokuWiki]]: 22 090
* [[Hebrejština/písmo]]: 14 602
* [[MediaWiki/Instalace]]: 14 221
* [[EKG vyšetření]]: 12 762
* [[Beton]]: 11 657
* [[Distanční výuka]]: 9 949
* [[Úloha: 10 l kapalného propanu/Kolik m3 zaujme po odpaření?/Kychot]]: 9 454
* [[Hebrejština/samostudium]]: 9 322
* [[Sny/Databáze]]: 9 308
Zajímaly mne také tvoje největší propadáky:
* [[Sny/Databáze/Kychot/2026-04-30]]: 10
* [[Caroso-Signal/HDMI]]: 12
* [[Odsávač pilin/Kychot/Scheppach DC 100]]: 15
* [[Debian-Med/Tille/med-doc.css]]: 17
* [[E-mailový klient/příklad 01]]: 19
* [[Protahovačka/metabo/DH 330]]: 19
* [[Domácí telefon/4 FP 211/Juandev]]: 21
* [[Kanalizace]]: 21
* [[Sonografie]]: 22
* [[Protahovačka/metabo]]: 22
Takže jak vidno všichni ten Linux chceme honit na Lenovu, nebo Dellu. Linux minibook nechme spát. [[Uživatel:Juandev|Juandev]] ([[Diskuse s uživatelem:Juandev|diskuse]]) 12. 6. 2026, 15:05 (UTC)
:A ještě doplním, že DokuWiki je celoprojektové top 3 za minulý rok. [[Uživatel:Juandev|Juandev]] ([[Diskuse s uživatelem:Juandev|diskuse]]) 12. 6. 2026, 16:05 (UTC)
== Správcovské akce ==
Dobrý den, dovoluji si Vás upozornit, že podle informací z [https://meta.toolforge.org/stewardry/cswikiversity?sysop=1 tohoto seznamu] jste od ledna 2022 neprovedl správcovskou akci. Vím, že seznam nezaznamenává všechny správcovské úkony (nicméně z mé zkušenosti velkou většinu ano), nicméně podle [[Wikiverzita:Pravidla_pro_správce_a_byrokraty#Odebrání_práv_v_případě_dlouhodobé_neaktivity|příslušného pravidla]] by Vám v takovém případě mohlo hrozit odebrání práv správce; přesněji tedy pokud je seznam v tomto smyslu pravdivý a žádné správcovské akce jste v posledním roce nevykonal, může o této skutečnosti kdokoliv informovat Stevardy na Meta Wiki, kteří by Vám mohli právo odebrat. Vzhledem k Vaší významné aktivitě na projektu tak pochopitelně činit nebudu, ale chci vás upozornit na toto riziko, protože čtyři a půl roku je v tomto seznamu opravdu hodně. S pozdravem --<font face="Trebuchet MS"><b>[[Uživatel:V0lkanic|<span style="color:#32CD32">V0lkanic</span>]] [[Diskuse_s_uživatelem:V0lkanic|<span style="color:#000000">(diskuse)</span>]]</b></font> 12. 6. 2026, 17:41 (UTC)
:Tak to abych si požádal o práva, když nám tady kolego @[[Uživatel:V0lkanic|V0lkanic]] desysopsnete celý správcovský tým. [[Uživatel:Juandev|Juandev]] ([[Diskuse s uživatelem:Juandev|diskuse]]) 13. 6. 2026, 08:37 (UTC)
::Kolegu desysopovat opravdu nehodlám, právě naopak korektně upozorňuju aktivního kolegu na to, že tak zřejmě může kdokoliv učinit. --<font face="Trebuchet MS"><b>[[Uživatel:V0lkanic|<span style="color:#32CD32">V0lkanic</span>]] [[Diskuse_s_uživatelem:V0lkanic|<span style="color:#000000">(diskuse)</span>]]</b></font> 13. 6. 2026, 09:10 (UTC)
iqyegioswc1elhbyhx1a08nixg765ip
148552
148551
2026-06-13T10:20:00Z
Mmh
873
/* Správcovské akce */ prosba na Kychota o pomoc s mazáním
148552
wikitext
text/x-wiki
{| align=center style="background: #eef; border: 1px solid #aaa; padding: .2em; margin-bottom: 3px; font-size: 95%; width: auto;"
| style="padding-right: 4px; padding-left: 4px;" | [[Image:Talk face.svg|50px|]]
| <big>'''Návod k použití''' / '''How to talk in here'''</big><br>
Pokud chcete něco sdělit '''vy''' '''mně''', napište mi '''sem''', odpovím vám '''tady'''.<br />
Pokud '''já''' chci něco '''vám''', napíšu vám na '''vaši''' diskusní stránku, odpovězte mi '''tam'''.<br />
<small>Píši to v množném čísle – můžete mi klidně tykat.</small>
If '''you''' want to tell '''me''' something, do so '''here''' and I will reply '''here.'''<br />
If '''I''' want to tell '''you''' something, I will do that on '''your''' talk page; please reply to me '''there'''.
|}
== Archiv ==
* [[betawikiversity:User_talk:Kychot]] od 2007-05-04
* [[/2008]]
* [[/2009]]
* [[/2010..2025]]
== Podstránky velkým písmenem ==
Mohu vás poprosit o vyjádření zde:
: [[Wikiverzita:Diskusní prostor#Podstránky velkým písmenem]]
Rád bych ty podstránky nechal přesunout na první velké písmeno (např. [[Emacs/instalace]] na [[Emacs/Instalace]]) a k tomu by byl ideální výslovný souhlas jejich zakladatele a tvůrce, což jste vy. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 21. 2. 2026, 06:55 (UTC)
== Březen 2026 ==
Založil jsem [[Wikiverzita:Diskusní prostor#Vyloučení odpovědnosti]], kde stížnosti se týkají i vaší osoby. Asi je fér vás na to upozornit i zde, byť je tam ping, proto tak činím. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 5. 3. 2026, 06:50 (UTC)
== Linux ==
Xubuntu je tvoje jediný distro, nebo znáš i jiný? [[Uživatel:Juandev|Juandev]] ([[Diskuse s uživatelem:Juandev|diskuse]]) 17. 3. 2026, 17:16 (UTC)
:Začínal jsem na Slackware, pak Debian, pak Ubuntu, zkoušel jsem Lubuntu a zůstal na Xubuntu. Mezitím Ultrix, to byl ale profi Unix od DEC. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 17. 3. 2026, 17:30 (UTC)
== You may be an eligible candidate for the U4C election ==
<div lang="en" dir="ltr" class="mw-content-ltr">
Greetings,
The [[m:Special:MyLanguage/Universal_Code_of_Conduct/Coordinating_Committee|Universal Code of Conduct Coordinating Committee (U4C)]] seeks candidates for the 2026 election. The U4C is the global committee responsible for overseeing enforcement of the [[foundation:Special:MyLanguage/Policy:Universal Code of Conduct|Universal Code of Conduct]]. Elections are held annually, if elected a committee member serves for two years.
This year the U4C requires candidates to hold administrator rights on at least one wiki, which is why you are being contacted as you appear to hold this right. There are other requirements, such as candidates must be at least 18 years old and may not be employed by the Wikimedia Foundation or other related chapters and affiliates. You can find more information in the [[m:Special:MyLanguage/Universal_Code_of_Conduct/Coordinating_Committee/Election/2026#Call_for_Candidates|call for candidates on Meta-wiki]]. Additionally, the committee's working language is English; some ability to communicate in English is required.
The election opens on 18 May, if you are eligible and interested you have until 10 May to submit your candidacy. There will week between for candidates to answer questions from the community. Voting takes place privately in [[m:Special:MyLanguage/SecurePoll|SecurePoll]], successful candidates must receive at least 60% support. More information is available on [[m:Special:MyLanguage/Universal_Code_of_Conduct/Coordinating_Committee/Election/2026|the 2026 Elections page]], including timelines and other candidacy information. If you read over the material and consider yourself qualified, please consider submitting your name to run for the committee. If you think someone else in your community might be interested and qualified, please encourage them to run.
In partnership with the U4C -- [[m:User:Keegan (WMF)|Keegan (WMF)]] ([[m:User_talk:Keegan (WMF)|talk]]) 28. 4. 2026, 18:30 (UTC) </div>
<!-- Zprávu zaslal Uživatel:Keegan (WMF)@metawiki pomocí seznamu na https://meta.wikimedia.org/w/index.php?title=User:Keegan_(WMF)/test&oldid=30471712 -->
== DOS - Emacs instalace ==
Pro vaši informaci: otevřel jsem DOS: [[Wikiverzita:Diskuse o smazání/Emacs/instalace]] pro [[Emacs/instalace]] (zal. 2021). --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 2. 5. 2026, 05:10 (UTC)
== Archivace uživatelské diskuzní stránky ==
Stránka má nyní přes 250 KB, což je docela hodně. Navrhuji či prosím, abyste stránku zarchivoval, řekněme s ponecháním nedávnějších diskuzí. Jednak se velikost projeví při editování této stránky jakýmsi cukáním či divnými pauzami a jednak každá další revize stránky se ukládá nediffově (co vím), takže i tento příspěvek do databáze MediaWiki uložil dalších 250 KB. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 2. 5. 2026, 05:24 (UTC)
== EMmotor ==
Přesunul jste stránku [[EMmotor]] sem: [[Balada o virtuální ojnici/EMmotor]], přitom je ta stránka dána v DOSu. Přijde mi nevhodné přesouvat někam stránky, kterou jsou v DOSu. Ani jste ten přesun nenavrhl někde k diskuzi. Žádám vás, abyste stránku přesunul zpět. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 2. 5. 2026, 05:45 (UTC)
:Přesměrování ukazuje na původní stránku, takže Vašemu DOSu nic nebrání. Naopak, stránky které jsou v DOSu, je vhodné upravit tak, aby vyhovovaly ustáleným zvykům, ještě před skončením DOSu. A aby bylo vidět, že jsou aktivní. Zpět nic přesouvat nebudu. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 2. 5. 2026, 05:50 (UTC)
:: Co má přesun společného s ustálenými zvyky? O kterých zvycích to mluvíte? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 2. 5. 2026, 05:58 (UTC)
Dále z čeho jste usoudil, že stránky splňují definiční znaky ''balady''? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 2. 5. 2026, 05:47 (UTC)
:Tak mě to napadlo. Nic Vám nebrání, abyste sbírku přejmenoval, pokud budete mít lepší nápad. Dosud je to v Hlavním prostoru. Až to bude v US, už do toho nebudeme moci hrabat. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 2. 5. 2026, 05:51 (UTC)
:: Já se vás neptám, co vás napadlo, já se vás ptám, na základě čeho jste entitu umístil pod hlavu. Rozumíte otázce? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 2. 5. 2026, 05:58 (UTC)
:::Ptal jste se, proč jsem tři diskutované stránky sjednotil do projektu [[Balada o virtuální ojnici]] a nelíbila se Vám balada. Nás ve škole učili, že např. [[w: Jiří Wolker]] ve své básnické sbírce ''Balady a romance'' hodně posunul dosud zaběhaný význam slova "balada". Vás to učili ještě také? A to už je více jak 100 let, takže jsem usoudil, že ten termín můžeme použít. Ovšem pokud se Vám víc zamlouvá výraz ''romance'', můžeme sbírku přejmenovat na ''Romance o virtuální ojnici''. A proč jsem vůbec ty tři stránky sjednotil pod společný projekt? Protože všechny tyto stránky, navrhované Vámi v DOSu, mají velmi mnoho společného. I včetně Vašich argumentů na přesun nebo smazání. Proto mi přijde zcela zbytečně redundantní diskutovat o nich odděleně, rozhodně konstruktivnější bylo by o nich diskutovat v jednom DOSu an bloc. Proto mi přijde, že to, co jsem udělal já, tj. že jsem tyto stránky sjednotil do jednoho logicky souvisejícího projektu, jste měl už předtím udělat Vy, a pak teprve vypsat DOS na celý projekt. Udělal jsem tím pádem logicky jen práci za Vás a zbytečně jsem si tím pádem přidělal práci. To, co stačilo udělat jednou, jsem kvůli Vám musel dělat třikrát. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:11 (UTC)
:::: K "jsem kvůli Vám musel dělat třikrát": vůbec ne. Vůbec jste ''nemusel'' zasahovat. Stačilo přijít do těch DOSů a podpořit smazání, byť by i třikrát. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:42 (UTC)
:: Ostatně polovulgárně "hrabat" do ničeho nebudeme; budeme, pokud něco, spisovně a neutrálně "zasahovat" a to nikoli do nějakého "US" nýbrž do "uživatelského prostoru", případně "uživáku". --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 2. 5. 2026, 06:03 (UTC)
:::Slovo ''uživák'' tady zavádíte Vy. Slyším ho od Vás poprvé v životě, tady na Wikiverzitě jsem se s ním ještě nikdy nesetkal. Je to takový slangový novotvar, který se mi vůbec nelíbí. A pokud se Vám nelíbí, že já používám všeobecně srozumitelnou zkratku US, tak zase Vy přestaňte používat ten Váš novotvar. Děkuji. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:16 (UTC)
:::: Slovo "uživák" je transparentně srozumitelné, po vzoru např. "hlavák" coby hlavní nádraží jako něco hlavního. Užívat ho nemusíte; můžete užít "uživatelský jmenný prostor". Zkratka "US" je netransparentní, vycházející z ''anglického'' "user space", čili pro nezasvěceného čtenáře hůře dešifrovatelná. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:26 (UTC)
A vzhledem k tomu, že jste správce (nebo nejste?): proč jste po přesunu ponechal přesměrování, když už tedy? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 2. 5. 2026, 06:01 (UTC)
Ještě jinak. Po vašem přesunu vznikl z DOSové cedulky ve stránce redlink, takže už se nejde přímočaře prokliknout na DOSí diskuzi samotnou. Znovu proto nabádám/prosím/co-už-vlastně na přesun zpět. Vylepšovat stránky k nápravě závad během DOSu jistě lze, ale ne přesouvat kolem, leda by snad pro to byl nějaký výjimečný, velmi dobrý důvod, který zde ale nevidím. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 2. 5. 2026, 07:26 (UTC)
:Dobrý důvod jsem Vám vysvětlil výše. Redlinky už jsem napravil, jde to prokliknout normálně.
:* [[Balada o virtuální ojnici/Virtuální Klika]]
:* [[Balada o virtuální ojnici/EIMK]]
:* [[Balada o virtuální ojnici/EMmotor]]
:* [[Balada o virtuální ojnici/Virtuální Klika]]
:Děkuji za upozornění. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 3. 5. 2026, 09:56 (UTC)
:: Důvod jste mi nevysvětlit, nebo necitujete srozumitelně místo, kde jste mi ho vysvětlil, protože "výše" není jednoznačná specifikace věty či sekvence vět.
:: Dále jste nepodal vysvětlení, proč tyto věci jsou "balady", ani není z ničeho patrné, že slovu "balada" vůbec rozumíte či v jakém ho užíváte smyslu; pro definice viz např. IJP[https://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=balada]. Podle mě ASCS 1 a ASCS 2 jsou dva významy, které se na stránky nevztahují, tedy jste snad musel slovo použít ve významu nepokryté v ASCS; ve kterém významu? Čili jakou definici slova "balada" jste použil? (Že Neruda něco popletl nás nemusí zajímat; užití slova v jiném významu jedním autorem ještě daný význam neustavuje jako jeden ze slovníkových.) --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:17 (UTC)
:::O Nerudovi jsem nepsal ani slovo. Pokud si pletete autory, tak už opravdu nemíním s Vámi diskutovat o sémantických pojmech. Děkuji za porozumění. Howgh. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:19 (UTC)
:::: {{W|Balady a romance}} uvádí jako autora Nerudu; můžete prosím odkázat na dílo téhož jména, jehož autorem je Wolker? Jinak sousloví "sémantický pojem" je tak nejspíš slovní salát než co jiného. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:22 (UTC)
:::: Ale nechme tangentu o Nerudovi či Walkerovi stranou. Čili jakou definici slova "balada" jste použil? (S čím si zatopím v tom kotli na biomasu?) --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:27 (UTC)
:::::Máte pravdu, ''Balady a romance'' jsou od Nerudy, popletlo se mi to, omylem jsem ji přiřkl Wolkerovi. Měl jsem zrovna na mysli ''Baladu o očích topičových'', ''Baladu o nenarozeném dítěti'' či ''Baladu o snu'' a to jsou básně z Wolkerovy sbírky [[s: Těžká hodina]]. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:37 (UTC)
:::::: Chyba se snadno stane. I proto považuji váš výrok za skandálně špatný a doporučuji ho výše proškrtnout: "Pokud si pletete autory, tak už opravdu nemíním s Vámi diskutovat o sémantických pojmech". Jakou definici slova "balada" (nebo "biomasa") jste použil? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:42 (UTC)
: Až teď jsem si všiml [[:Šablona:Diskuse o smazání]]:
:: "Stránku můžete dále upravovat, ale až do skončení diskuse ji nepřesouvejte, neodstraňujte její obsah a ani toto upozornění."
: Takže jste porušil pravidla, máme-li tak chápat text šablony. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 4. 5. 2026, 04:22 (UTC)
::No vidíte, člověk se furt učí. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 5. 5. 2026, 20:44 (UTC)
::: Nikoli "furt" (to je obecná čeština čili kolokviální nižší) nýbrž "pořád". Nejsem tady s vámi v hospodě mezi kamarády. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 6. 5. 2026, 04:34 (UTC)
== Kapitalizace ==
Na stránce [[Emacs/Perl]] nacházím následující problémy:
* "emacsu": Emacs se píše s velkým
* "debian": Debian se píše s velkým
* "ubuntu": Ubuntu se píše s velkým
Problémy se dost možná týkají celé sady podstránek stránky [[Emacs]]. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 2. 5. 2026, 07:05 (UTC)
:Díky za upozornění, provedeno: Emacs, Perl, Ubuntu: https://cs.wikiversity.org/w/index.php?title=Emacs/Perl&diff=prev&oldid=147693
:Jen u debianu si nejsem jistý, na svém oficiálním logu má na začátku malé d: "debian": [[c: File:Debian-OpenLogo.svg]]
:--[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 3. 5. 2026, 09:13 (UTC)
:: Děkuji. Pro zjištění odkazové/citační formy entity často užívám Wikidata, zde [[D:Q7715973]], odkud se čast odkazují knihovní autority, např. NK ČR AUT. Tam mají v labelu "Debian". Další zdroj je en:WP, kde píší např. "As of January 2026, the Debian community has over 1,400 active contributors [...]". A pak Debian samotný: https://www.debian.org/, mapř. "What makes Debian special". Facit: "Debian", nikoli "debian", vzdor matoucímu logu. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:12 (UTC)
:: Ovšem tedy ten kapitalizační zmatek správců Debianu je značný, např. "Debian is a complete Free Operating System!", což je kapitalizační karambol. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:20 (UTC)
:: Změnil jsem to na "Debian", dle zdůvodnění výše. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 6. 5. 2026, 04:38 (UTC)
== Chybná archivace ==
Zarchivoval jste do stránky [[Diskuse s uživatelem:Kychot/2010-01-24..2026-05-03]] i právě probíhající diskuze, což jistě není dobré. Navrhuji čerstvě probíhající diskuze z archivu vyjmout a vložit je sem. Problém je jistě i v názvu a koncepci toho archivu: běžné je archivovat po rocích a je to osvědčené a nikoli archiv definovat hraničními dny. Takže by více dávalo smysl např. "Diskuse s uživatelem:Kychot/Archiv/2010-2025" a rok 2026 už do toho nezahrnovat. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:46 (UTC)
:Nerad něco edituji metodou Copy&Paste. Čistější řešení je dle mého názoru celou stránku přejmenovat, jak stojí a leží. Ale O.K., udělal jsem to dle Vaší žádosti. A že jsem archivoval uprostřed <cite>právě probíhající diskuze</cite>, to jsem netušil – měl jsem za to, že už jsem zareagoval na ''všechny'' Vaše poznámky a připomínky, že dalšího již netřeba a že naše diskuse tím pro dnešek ''skončila''. Chtěl jsem to už mít za sebou, protože ta archivace byla jedním z Vašich prvních požadavků. A je neděle a já mám v plánu dělat i jiné věci, než si ji kazit podobnými nekonečnými diskusemi. Už jsem jednou napsal ''Howgh'', tak jsem předpokládal, že pochopíte. Děkuji. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:12 (UTC)
:: Však již dnes reagovat nemusíte a můžeme pokračovat zítra či pozítří. Pořád jste nevysvětlil vaši definici slova "balada". Kdybyste do věcí zbytečně neobratně nezasahoval, nebylo by potřeba nic diskutovat. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:31 (UTC)
Zároveň nechápu, proč jste přesunul např. tuto stránku: [[Diskuse s uživatelem:Kychot/70]] (a další /N kde N je přirozené číslo); ta snad mohla zůstat, kde bylo. Šlo jen o to vytvořit archiv a do něj ''zkopírovat'' archivovanou diskuzi. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 10:55 (UTC)
:Odpověděl jsem výše: Nerad něco ''kopíruju''. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:13 (UTC)
:: "Nerad" není racionální vysvětlení, pouze hedonické sebeodhalení. Kopírování je při takové archivaci osvědčené. A onen přesun, včetně podstránek, způsobil řadu nežádaných účinků, které jste si ještě neopravil. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:19 (UTC)
Děkuji. Můžete prosím ještě diskuze z roku 2026 přesunout z archivu [[Diskuse s uživatelem:Kychot/2010..2025]] sem? Můžu to i udělat za vás, když mi dáte svolení. (Drobnost: dvě tečky jako spojení dvou roků jsou poněkud nestandardní; standarní by bylo "-". Ale to už je vážně maličkost.) --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:07 (UTC)
:Samozřejmě jsem udělal, i když jsem se musel hodně moc přemáhat, jak jsem psal, Copy&Paste je ''krajní'' řešení. Dvě tečky za sebou jsou standardním označením intervalu snad ve většině programovacích jazyků. Hyphen "-" se používá u ISO označení data, takže kdybych napsal 2020-2025, tak by to na první pohled vypadalo, jako že tam to druhé hyphen chybí a měl být datum 2020-20-25, což je samozřejmě blbost, protože 20. měsíc nemáme. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:19 (UTC)
:: Ohledně "standardním označením intervalu snad ve většině programovacích jazyků": opravdu? Kromě Perlu kterých? A toto není programovací jazyk. Mínus je osvědčený a vaše námitky nepřesvědčivé; kdyžtak se dá ještě užít en-dash. Ale jak jsem řekl, toto je maličkost; horší jsou ty nadbytečné přesuny, které jste provedl též, včetně přesunu stránky [[Diskuse s uživatelem:Kychot/2008]]. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:22 (UTC)
:: Ne, že by na tom tak záleželo, ale nepletu-li se, tak ani jeden ze čtyř lídrů v TIOBE index neužívají takto ".." a sice C, C++, Java a Python. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:27 (UTC)
Můžete prosím přesunout [[Diskuse s uživatelem:Kychot/2010..2025/2008]] na [[Diskuse s uživatelem:Kychot/2008]], aby to dávalo větší smysl? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:16 (UTC)
:Přesunul jsem, ale je v tom ještě větší bordel: https://cs.wikiversity.org/w/index.php?title=Diskuse_s_u%C5%BEivatelem:Kychot/2010-01-24..2026-05-03/2008&redirect=no V neděli prostě nemám ve zvyku pracovat a navíc se mi tu podělá celý Internet, za chvíli už nebudu mít žádnou konektivitu, musím to celé doma překopat, jedu přes LTE a musím přemístit anténu na jiné místo a tím překonfigurovat všechny Wi-Fi a twist routery a Vy mě tu nutíte do takových hovadin, jsem nervozní a tlačí mě čas a pak nemyslím, a to mám ještě dnes dodělat nějaký experiment a abstrakt na konferenci, jinak z toho bude průšvih. Přijde mi, že Vy nemáte asi co jiného na práci, než se hrabat ve VW a tak si nedovedete ani představit, že další lidé řeší i jiné věci. To, co píšete, klidně počká ten týden nebo dva. '''HOWGH'''. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:37 (UTC)
:: Nepřesunul; stránka je pořád zde nepřesunutá: [[Diskuse s uživatelem:Kychot/2010..2025/2008]].
:: Za vaše rozhodnutí reagovat v neděli si odpovídáte sám. Vy určujete, který den se čemu budete věnovat. Můžete například v neděli Wikiverzitu směle ignorovat a přijít sem až v pondělí. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2026, 11:47 (UTC)
: Zkusil jsem opravit přesun např. [[Diskuse s uživatelem:Kychot/cestovatel/Girona]], ale nějak mi to nezafungovalo; tvářilo se to, že to něco přesunulo či prohodilo, ale výsledek je neuspokojivý, a nyní už mi říká, že cíl přesunu existuje. Asi to budete muset později, až budete mít čas, udělat sám s využitím vašich správcovských práv (nebo to necháte rozbité). --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 6. 5. 2026, 05:11 (UTC)
== TP-LINK Archer C2 AC900 ==
Založil jste čerstvě stránku [[TP-LINK Archer C2 AC900]]. Třeba je stránka v pořádku, ale mě to přijde, že si z hlavního prostoru Wikiverzity děláte osobní web host, kam si ukládáte cokoli, co se vám právě hodí. Tomu ještě více než diskutovaná stránka odpovídá [[Emacs/instalace]], kterou jsem dal do DOSu, ale i diskutovaná stránka ve mě budí pochybnosti o tom, co že je vlastně její vzdělávací účel a zda tedy vzdělávacímu účelu vyhovuje vytvořit databázi technických specifikací různých zařízení. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 4. 5. 2026, 04:19 (UTC)
:Nedávám tam to, co se mi právě hodí, ale to, na čem právě pracuji a jaký problém řeším. To je smysl celé Wikiverzity, je to pracovní nástroj pro všechny, kteří řeší nějaké problémy a tím se učí, a nechají ostatní, aby se jim "dívali pod pokličku" a tím se také učili. Pokud máte nějaký nápad, jak mi v tom pomoci, Vaše pomoc bude vítána. Wikiverzita je především sebevzdělávacím projektem. V první řadě učíme sami sebe, abychom případně někdy mohli učit i jiné. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 5. 5. 2026, 13:48 (UTC)
:: Pakliže je to především sebevzdělávací, proč je to ve wiki a online, místo lokálního souboru? Aby to bylo ve wiki a online, mělo by to mít smysl pro čtenáře, přijde mi, a proto by to mělo mít minimální kvalitu a rozsah.
:: Stránka [[TP-LINK Archer C2 AC900]] mi přijde prima co do minimální kvality a rozsahu: není to takový odpadek, jakých je tu spousty. Jenom mi přijde, že to otevírá dveře k vytvoření databáze technických specifikací a k absenci mantinelů pro to, co tady vůbec může být.
:: Ještě jinak. Vždyť i ten, kdo by si psal nějaký blog o čemkoli, se tím něco učí, takže by to mohlo být i tady. Někdo by se mohl učit psát pravopisně. Výsledek je jaksi ''bezbřehý'', smím-li užít Pyprilescovo oblíbené slovo. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 5. 5. 2026, 14:43 (UTC)
:::A on se nikdo nemůže učit s Kychotem? Jistě že může, třeba hned. V momentě, kdyby Kychot zjistil, že mu stránku někdo edituje a že mu to vadí, tak si ji třeba přesune do užíváku. Ale já si myslím, že jemu to nevadí a počítá s tím. To že se s ním neučí zrovna někdo ve stejný okamžik, neznamená, že je to stránka jen pro něj. Tzn. na místo diskusí o existenci stránek v hlavním ns byste se měl Dane zaměřit na to jak tu stránku třeba vylepšit či organizovat. To se obvykle dělá v diskusi té stránky. [[Uživatel:Juandev|Juandev]] ([[Diskuse s uživatelem:Juandev|diskuse]]) 8. 5. 2026, 11:34 (UTC)
== Doplnění instalace Emacsu na Windows ==
Ohledně [https://cs.wikiversity.org/w/index.php?title=Emacs/instalace&diff=prev&oldid=148038 této vaší editace], kde se píše "(Doplní [[User:Dan Polansky]]": nepřijal jsem vás jako zadavatele úkolů toho, co mám kde doplnit a dopracovat. Nemám za morální ani jinou povinnost zachraňovat trapně špatnou stránku, kterou jste po sobě zanechal. Ostatně i ta sekce Linux, kterou jste tam zanechal, je podle mého posouzení/hodnocení ubohá. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 20. 5. 2026, 10:01 (UTC)
:Ubohý je ten, pane Dane Polanský, kdo dokáže pořád jen někoho kritizovat, ale sám neprokáže něco méně ubohého. Možná je stránka ubohá, ale uvedené tři příkazové řádky jsou k instalaci [[Emacs]]u zcela postačující. Sám bych nejraději přesunul svou stránku na [[Emacs/instalace/Linux]], v tom jste mi ale zabránil tím, že jste dal tuto stránku do DOSu a jak víte, přesouvání stránky v DOSu s sebou nese jisté komplikace. Pak byste měl volné ruce k založení vlastní stránky [[Emacs/instalace/Windows]], kterou byste si mohl editovat bez trapného pocitu, že zachraňujete nějakou trapně špatnou stránku. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 20. 5. 2026, 10:47 (UTC)
:: Vaše implicitní označení mé ''osoby'' jako ''ubohé'' je osobní útok. Já jsem za ubohou označil jistou stránku, nikoli vaši osobu.
:: Moje stránka [[Pojem/Dan Polansky]] podle mě ubohá není. Nejsem tedy pouze kritik nýbrž i tvůrce, např. spolutvůrce FreeMindu.
:: Jinak představa, že nesmím vůči stránce zvedat defekty/připomínky, a že místo toho ji mám jít opravovat, je podle mě scestná a praxe z dobře vedených organizací takovou představu nepodporuje. Je naopak typické, že jsou role autora a připomínkujícího odděleny.
:: I na stránce [[Emacs/instalace/Linux]] by současný text byl zoufale špatný, podle mého posouzení.
:: Já žádný zájem o založení stránky [[Emacs/instalace/Windows]] nemám; mám dojem, že online zdroje v angličtině jsou k tomu dostatečně dobré. Zájemci o Emacs nicméně mohou nahlédnout do mých poměrně osobních poznámek na stránce [[Uživatel:Dan Polansky/Emacs]], která vede i různé odkazy. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 20. 5. 2026, 10:55 (UTC)
:::Já jsem Vaši osobu, pane Dane Polanský, nijak neoznačil, já jsem Vás tímto jménem oslovil. Že jste si toto oslovení vyložil jako označení, to už je ale Váš osobní problém, pane Dane Polanský. --[[Uživatel:Kychot|Kychot]] ([[Diskuse s uživatelem:Kychot|diskuse]]) 20. 5. 2026, 11:24 (UTC)
:::: Vaše věta "Ubohý je ten, pane Dane Polanský, kdo dokáže pořád jen někoho kritizovat, ale sám neprokáže něco méně ubohého." poměrně nezakrytě (byť si patrně myslíte opak a podezříváte mě z naivity ohledně lingivstické pragmatiky) odkazuje na mě ve frázi/konstrukci "Ubohý je ten [...] kdo dokáže pořád jen někoho kritizovat". Samozřejmě můžete zkoušet klasickou výmluvu, že jste tím myslel někoho jiného, ale ta má velmi tenkou plauzibilitu, pakliže vůbec nějakou; pakliže jste myslel někoho jiného, pak by bylo ptořeba vysvětlit, jak se ten někdo dostal do tohoto komunikačního kontextu. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 20. 5. 2026, 11:54 (UTC)
== Nejproduktivnější hráč ==
Koukám tady do statistiky a jseš asi nejproduktivnější hráč. Z celkových 2163 stran, které si vytvořil máš za posledních 10 let '''1 059 364''' shlédnutí. Takže máš nejvíce vytvořených stran ze všech a největší impakt. Jen pro zajímavost, celá Wikiverzita má 10 885 049 návštěv. Tvoje top 10 jsou následující stránky:
* [[Subnotebooky]]: 24 653
* [[DokuWiki]]: 22 090
* [[Hebrejština/písmo]]: 14 602
* [[MediaWiki/Instalace]]: 14 221
* [[EKG vyšetření]]: 12 762
* [[Beton]]: 11 657
* [[Distanční výuka]]: 9 949
* [[Úloha: 10 l kapalného propanu/Kolik m3 zaujme po odpaření?/Kychot]]: 9 454
* [[Hebrejština/samostudium]]: 9 322
* [[Sny/Databáze]]: 9 308
Zajímaly mne také tvoje největší propadáky:
* [[Sny/Databáze/Kychot/2026-04-30]]: 10
* [[Caroso-Signal/HDMI]]: 12
* [[Odsávač pilin/Kychot/Scheppach DC 100]]: 15
* [[Debian-Med/Tille/med-doc.css]]: 17
* [[E-mailový klient/příklad 01]]: 19
* [[Protahovačka/metabo/DH 330]]: 19
* [[Domácí telefon/4 FP 211/Juandev]]: 21
* [[Kanalizace]]: 21
* [[Sonografie]]: 22
* [[Protahovačka/metabo]]: 22
Takže jak vidno všichni ten Linux chceme honit na Lenovu, nebo Dellu. Linux minibook nechme spát. [[Uživatel:Juandev|Juandev]] ([[Diskuse s uživatelem:Juandev|diskuse]]) 12. 6. 2026, 15:05 (UTC)
:A ještě doplním, že DokuWiki je celoprojektové top 3 za minulý rok. [[Uživatel:Juandev|Juandev]] ([[Diskuse s uživatelem:Juandev|diskuse]]) 12. 6. 2026, 16:05 (UTC)
== Správcovské akce ==
Dobrý den, dovoluji si Vás upozornit, že podle informací z [https://meta.toolforge.org/stewardry/cswikiversity?sysop=1 tohoto seznamu] jste od ledna 2022 neprovedl správcovskou akci. Vím, že seznam nezaznamenává všechny správcovské úkony (nicméně z mé zkušenosti velkou většinu ano), nicméně podle [[Wikiverzita:Pravidla_pro_správce_a_byrokraty#Odebrání_práv_v_případě_dlouhodobé_neaktivity|příslušného pravidla]] by Vám v takovém případě mohlo hrozit odebrání práv správce; přesněji tedy pokud je seznam v tomto smyslu pravdivý a žádné správcovské akce jste v posledním roce nevykonal, může o této skutečnosti kdokoliv informovat Stevardy na Meta Wiki, kteří by Vám mohli právo odebrat. Vzhledem k Vaší významné aktivitě na projektu tak pochopitelně činit nebudu, ale chci vás upozornit na toto riziko, protože čtyři a půl roku je v tomto seznamu opravdu hodně. S pozdravem --<font face="Trebuchet MS"><b>[[Uživatel:V0lkanic|<span style="color:#32CD32">V0lkanic</span>]] [[Diskuse_s_uživatelem:V0lkanic|<span style="color:#000000">(diskuse)</span>]]</b></font> 12. 6. 2026, 17:41 (UTC)
:Tak to abych si požádal o práva, když nám tady kolego @[[Uživatel:V0lkanic|V0lkanic]] desysopsnete celý správcovský tým. [[Uživatel:Juandev|Juandev]] ([[Diskuse s uživatelem:Juandev|diskuse]]) 13. 6. 2026, 08:37 (UTC)
::Kolegu desysopovat opravdu nehodlám, právě naopak korektně upozorňuju aktivního kolegu na to, že tak zřejmě může kdokoliv učinit. --<font face="Trebuchet MS"><b>[[Uživatel:V0lkanic|<span style="color:#32CD32">V0lkanic</span>]] [[Diskuse_s_uživatelem:V0lkanic|<span style="color:#000000">(diskuse)</span>]]</b></font> 13. 6. 2026, 09:10 (UTC)
Zrovna se nám vyrojilo tolik [[:Kategorie:Stránky určené ke smazání|stránek k rychlému smazání]], že nám s Kusurijou bude trvat asi ještě nějakou dobu, než se tím probereme a všechno to smažeme. Takže prosím, Kychote, nějaké taky smaž, a to by se Ti mělo zaznamenat do správcovských úkonů. --[[Uživatel:Mmh|Mmh]] ([[Diskuse s uživatelem:Mmh|diskuse]]) 13. 6. 2026, 10:19 (UTC)
pj4tb72rixm8zhiovjvmxxk0o5p6n30
Počítačová síť/Kychot
0
20735
148529
148523
2026-06-12T12:09:48Z
Kychot
95
/* 2026-06-12 pátek Client */
148529
wikitext
text/x-wiki
{{Pracuje se}}
{{Info
| typ = projekt
| typ2 =
| kategorie = Počítačová síť
| kategorie2 =
| stránka =
| jazyk =
| jazyk2 =
| jazyk3 =
| úroveň =
| úroveň2 =
| úroveň3 =
| příslušnost =
}}
'''Počítačová síť/Kychot''' – [[User:Kychot]] zde svépomocně řeší svou domácí počítačovou síť v rámci projektu [[Počítačová síť]].
== Úkol ==
Pokrýt Wi-Fi signálem s internetovou konektivitou pozemek o rozloze cca 60 × 20 m a zasíťovat dva na něm nacházející se objekty, nacházející se cca 45 m od sebe.
* maringotka o rozměrech cca 2 × 6 m; nevýhodou je, že se jedná o bývalou pouťovou střelnici, která má ve vnitřních stěnách zabudované ocelové plechy proti diabolkám a brokům, které působí jako účinné stínění proti Wi-Fi signálu. V tuto chvíli je v ní modem O2 s venkovní anténou pro příjem LTE.
* dřevostavba o půdorysu cca 10 × 12 m se suterénem, přízemím, podkrovím.
Postup řešení:
== 2026-05-07 čtvrtek ==
Máme k disposici tyto již dříve používané síťové prvky:
* [[ZXHN H267A]] – modem+router dodaný O2 pro LTE připojení,
* [[TP-LINK Archer C2 AC900]] – tp-link: Dual-Band (2.4GHz 450Mbps + 5 GHz 433Mbps) WiFi router
* [[TL-WR741ND]] – [https://www.tp-link.com/cz/ tp-link]: [https://www.tp-link.com/cz/home-networking/wifi-router/tl-wr741nd/ Bezdrátový N router 150 Mbit/s].
** Napájecí zdroj T090060-2C1, 9 V, 0.6 A
* [[DI-524]] – [https://www.dlink.com/cz/cs/ D-Link]: [https://www.dlink.com/cz/cs/products/di-524-high-speed-2-4ghz-802-11g-wireless-router 802.11g Wireless Broadband Router]. Napájecí zdroje D-Link:
** AM-0751500V 7.5 V, 1500 mA, 11.25 VA, + uprostřed. Ten je zřejmě správný, DI-524 žere 1.5 A
** AM-0751000V 7.5 V, 1000 mA, 7.5 VA, + uprostřed. Tenhle je zřejmě od nějakého jiného routeru.
* Bohužel mám jen jednu šroubovací anténu pro ''TL-WR741ND'' anebo ''DI-524''.
* <strike>[[EX3700]] [https://www.netgear.com/ NETGEAR] [https://www.netgear.com/ie/home/wifi/range-extenders/ex3700/ AC750 Dual-band WiFi Range Extender - 750Mbps, Wall-plug] </strike> – vyhořel v důsledku přepětí
'''Postup:'''
=== Co co dělá ===
* ''ZXHN H267A'' běží normálně, zajišťuje konektivitu přes O2 LTE, vysílá na:
** 1. kanálu/2.5 GHz
* Zapnu ''Archer C2 AC900'' napájení. Svítí jen <span style="color:#009900">⏻</span> Cca po 1 minutě začne vysílat na:
** 11. kanálu (9–13)/2.4 GHz, ve vzdálenosti cca 2 m síla -40 dBm, SSID "hermanet partyroom"
** 42. (34–50) kanálu/5 GHz, síla -37 dBm, SSID "hermanet partyroom 5G", takže je zřejmě nakonfigurován jako běžný Wi-Fi router
* Zapnu ''WR741ND'', svítí <span style="color:#009900">⏻ wireless 🛜 🔒</span>nevysílá nic, zřejmě je nastaven na příjem (jako client).
* Zapnu ''DI-524'', svítí ''Power'', pravidelně bliká ''Status'', nepravidelně bliká ''WLAN''. Vysílá na:
** 6. kanálu (4–8)/2.4 GHz, SSID "dlink", síla cca -50 dBm
=== [[TL-WR741ND]] ===
* Před několika lety byl použit jako přijímač Wi-Fi signálu ve dřevostavbě a tak se ho pro tento účel pokusím využít opět.
* Propojím patch kabelem s netbookem [[Mivvy m310]], protože to je jediný použitelný, který má RJ-45
* Otázka je, který LAN konektor použít. Tuším, že pro nastavování jsem používal LAN4
* ''Mivvy'' hlásí: ''Připojeno přes drátovou síť s IP 192.168.1.144''
* <code>arp -a</code>
** <tt>DD-WRT 192.168.1.1</tt>
* Pokusím se spojit s 192.168.1.1: dd-wrt.com control panel. Hurá, jsem tam!
* Mode: ''client'' – můj předpoklad byl tedy správný
* Na vše ostatní to chce ovšem login. Naštěstí jsem si trochu vzpomněl a zkusil.
* Bohužel už jsem za těch pár let zapomněl, jak to nakonfigurovat. Kde v mode ''client'' nastavit síť a síťové heslo, které má přijímat?
* Google: [https://www.google.com/search?q=client+mode+site%3Aopenwrt.org%2Fdocs%2F client mode site:openwrt.org/docs/]
* [https://openwrt.org/docs/guide-user/network/wifi/connect_client_wifi Connect to client Wi-Fi network] – nikde v nastavení nemůžu najít to, co se tu píše: <cite>go in the wireless networks page, and click on Scan button</cite>
* Konečně: Status | Wireless
** Dole tlačítko [Site Survey]
** Vidím tam seznam všech dostupných sítí
** U té naší … kliknu na [Join]
** <tt>Successfully joined the following network as a client: …</tt> [Continue]
** Nikde se mě to neptalo na heslo. Divné.
** Asi bude platit to heslo, nastavené na [Wireless] | [Wireless security] ? To jsem původně myslel, že platí pro vysílání, ale možná, že pro oba módy.
** Security mám na WPA2 Personal/TKIP+AES
* Mám tušení, že někdy se musel patch kabel strkat do WAN a někdy do LAN. Zkouším se tedy připojit někam ven, např. na www.seznam.cz 77.75.77.222 Ale furt nic...
* Zeptám se tedy Google AI: [https://www.google.com/search?q=Jak+m%C3%A1m+nastavit+OpenWrt+jako+WiFi+klienta%3F Jak mám nastavit OpenWrt jako WiFi klienta?]
** https://openwrt.org/docs/guide-user/network/wifi/connect_client_wifi
** Bohužel tyhle printscreens jsou jiné, než jaké vidím u sebe. Možná mám zastaralou verzi firmware, která už neodpovídá tomu popisu na webu? Mám:
** DD-WRT v24-sp2 (08/19/12)sp, tedy už 6 let starou
** Bohužel se současnou verzí OpenWrt si tedy na svém TL-WR741ND už neškrtnu: https://openwrt.org/toh/tp-link/tl-wr741nd
*** This device is NOT RECOMMENDED for future use with OpenWrt due to low flash/ram. OpenWrt support for this device has ended in 2022. 19.07.10 was the last official build for 4/32 devices.
*** Takže nechám si tu tady tu starou verzi a musím bloudit, kde co jak nastavit.
*** Ptám se ještě AI: Říká, že pro staré verze je nejlepší Wiki. Jenže tu právě používám. Zkusím tedy hledat v historii:
*** https://wiki.dd-wrt.com/wiki/index.php/Tutorials
=== [[ZXHN H267A]] ===
* IP: http://10.0.0.138/ O2
* Koukám na routovací tabulku: Místní síť | Routing
{|class="wikitable"
|+ Routing Tabulka
! Network adresa !! Subnet Mask !! Brána !! Rozhraní
|-
| 0.0.0.0 || 0.0.0.0 || 192.168.1.1 ||Ethernet_data_DHCP
|-
| 10.0.0.0 || 255.255.255.0 || 0.0.0.0 || LAN
|-
| 192.168.1.0 || 255.255.255.0 || 0.0.0.0 || Ethernet_data_DHCP
|}
* Takže to by mohl být ten problém: Zatímco vnitřní síť LAN je A: 10.0.0.0, tak vnější síť WAN je C: 192.168.1.0, což by mohlo kolidovat s tím nastavením LAN u ''TL-WR741ND'' na stejnou síť 192.168.1.0. Takže zkusím to přenastavit v tom ''TL-WR741ND'' na 192.168.2.0, aby mi to tam routovalo.
* Ještě zkontroluji zabezpečení: Místní síť | WLAN | WLAN Basic: WPA/WPA2-PSK-TKIP/AES
=== [[TL-WR741ND]] ===
* Změním tedy LAN:
** [Setup]|[Basic Setup]
*** Router IP:
**** Local IP Address: 192.168.2.1
**** Subnet Mask: 255.255.255.0
**** Gateway: 0.0.0.0
**** Local DNS: 0.0.0.0
* Ejhle problém: Nemůžu se tam teď už dostat :-(
* Aha, musím se odpojit od drátu a pak znova připojit, abych dostal tu novou IP
* A už tam zase jsem
* Ale pořád se nedostanu ven, ani na ten 10.0.0.138
* Zkusím se tedy novu připojit přes [Status] | [Wireless] | [Site Survey]
* Tak já fakt nevím co ještě :-( Znovu tedy přes wiki:
* https://wiki.dd-wrt.com/wiki/index.php/Tutorials
* Bridge:
** Wiki Path: DD-WRT Wiki Main / Tutorials / Linking Routers https://wiki.dd-wrt.com/wiki/index.php/Linking_Routers
** https://wiki.dd-wrt.com/wiki/index.php/Client_Bridge (Broadcom – Station Bridge)
** https://wiki.dd-wrt.com/wiki/index.php/Client_Bridged (Routed)(Non-Broadcom)
** https://wiki.dd-wrt.com/wiki/index.php/Repeater_Bridge
== 2026-05-20 středa ==
* Znovu si pročítám výše zmíněný tutorial https://wiki.dd-wrt.com/wiki/index.php/Linking_Routers
* [https://wiki.dd-wrt.com/wiki/Station_Bridge_(Routed) Station Bridge (Routed)] je zřejmě synonymum pro ''Client Bridged'': Jeho použití se obecně nedoporučuje – pouze v krajních případech, kdy to zrovna jinak nejde. Je to spíše obezlička. Může být nestabilní. Jeho výhoda je v tom, že se konfiguruje snáze než Repeater Bridge (viz níže), takže je možné si na něm tu konfiguraci nacvičit (větší část konfigurace je shodná).
* [https://wiki.dd-wrt.com/wiki/Repeater_Bridge Repeater Bridge] ('''RB'''): Transparentně propojuje počítače na různých místech, pokud tato místa nemohou být propojena kabelem. Umožňuje připojit se drátovým i bezdrátovým klientům. ([https://wiki.dd-wrt.com/wiki/images/9/9b/Repeater_Bridge.jpg Obrázek Repeater Bridge.jpg]) '''RB''' může být připojen jen na jednom pásmu.
Takže O.K., zkusím to nejdřív se ''Station Bridge (Routed)'' neboli ''Client Bridged'' a když se mi to podaří nakonfigurovat a spojit se, tak pak to nakonfiguruju jako ''Repeater Bridge''.
=== Station Bridge (Routed) ===
* Postupuji dle výše uvedeného návodu: [https://wiki.dd-wrt.com/wiki/Repeater_Bridge Repeater Bridge]:
* Propojím [[Mivvy m310]] drátem s [[TL-WR741ND]]
* Spojení zahlásí odpovídající IP: 192.168.2.144, 192.168.2.1
* [[Firefox]]em se spojím s 192.168.2.1 a jsem na dd-wrt.com Control Panel
* Udělám Hard reset. Jak teda? google: [https://www.google.com/search?client=ubuntu&channel=fs&q=TL-WR741ND+Hard+reset TL-WR741ND Hard reset]
** Power on the router.
** Find the small Reset pinhole on the back panel.
** Insert a paperclip or a similar pointed object into the hole and press down.
** Hold the button for about 10–15 seconds until the SYS or Power LED starts flashing or blinks rapidly.
** Release the button and wait for the router to completely reboot and the lights to stabilize.
* Nevím co je SYS LED. Power LED chápu, že je <span style="color:#009900">⏻</span>
* Držel jsem snad 30 sekund, ale nic blikat nezačalo. Naposledy bliklo ozubené kolečko <span style="color:#009900">⚙</span> hned vedle <span style="color:#009900">⏻</span>
* Teď už svítí jen <span style="color:#009900">⏻</span> a ''wireless'' (ten symbol se mi tu nezobrazuje).
* Zkouším se znovu spojit s 192.168.2.1 – Unable to connect
* Koukám na spojení – hlásí 192.168.1.144, 192.168.1.1
* [[Firefox]]em se tedy spojím s 192.168.1.1
* Výborně, jsem tam! Nastavím si username + password.
== 2026-06-11 čtvrtek ==
Jedu (omylem) dle návodu: [https://wiki.dd-wrt.com/wiki/Repeater_Bridge Repeater Bridge]
==== Setup -> Basic Setup ====
'''WAN setup'''
*WAN Connection Type: Disabled
*Router Name: DD-WRT
'''Network Setup'''
*IP Address: 192.168.1.2
*Mask: 255.255.255.0
*Gateway: 192.168.1.1
*Local DNS: 192.168.1.1
*Assign WAN Port to Switch: ✓ (tj. use WAN port as another LAN port – also allows access after a reset)
*DHCP Server: Disable
*Time Zone UTC +01:00
*DST: last Sun Mar - last Sun Oct
*Save (do not Apply Setting!)
==== Wireless -> Basic Settings ====
'''Wireless physical interface ath0 [2.4 GHz]'''
* Wireless Mode: Client bridge
** (Měl bych nastavit: Repeater Bridge. Ale bohužel tu mám jen volbu: Client bridge. Jak jsem četl minule, je to zřejmě synonymum pro ''Station Bridge'')
Aha, tak já si říkal, že nejdřív zkusím ''Station Bridge (Routed)'' neboli ''Client Bridged'' a teprve potom to nakonfiguruji jako ''Repeater Bridge'', ale omylem jsem jel dle návodu [https://wiki.dd-wrt.com/wiki/Repeater_Bridge Repeater Bridge].
Ale teď vidím, že v té staré verzi firmware takovou volbu ''Repeater Bridge'' vůbec nemám, tak se asi budu muset spokojit s volbou ''Client bridge''.
=== Client Bridge ===
Tak tedy znova, přepnu na návod [https://wiki.dd-wrt.com/wiki/Station_Bridge_(Routed) Station Bridge (Routed)]
To nastavení mi ale přijde hrozně složité.
== Client ==
Teď mi teprve docvaklo, že já vlastně nemusím ten dd-wrt konfigurovat jako nějaký bridge nebo router.
Vždyť mi docela stačí, když ho nakonfiguruju jednoduše jako client, který bude přijímat Wi-Fi a posílat ho do jednoho LAN portu, kterým ho prak spojím s ''Archer C2 AC900'', který pak bude fungovat jako skutečný WiFi router. Tak jsem to vlaqstně měl už dávno před mnoha lety a tak mi to tenkrát i fungovalo a nebyl problém.
==== Wireless > Basic Settings ====
Návod: [https://wiki.dd-wrt.com/wiki/Basic_Wireless_Settings Basic Wireless Settings]
* Wireless Mode: Client
* Wireless Network Mode: NG-Mixed (2.4 GHz) (defaultně bylo Mixed)
* Channel width: Full (20 MHz)
* Wireless channel: Auto (anebo skutečný kanál, pokud se nemění)
* Wireless Network Name (SSID): Jméno hlavní sítě (pokud to dobře chápu)
* Advanced Settings: ✓
* Regulatory Domain: CZECH REPUBLIC
* Network Configuration: Unbridged/Bridged – nevím co znamená, ponechávám defaultní Bridged
* Save (do not Apply Setting!)
==== Wireless > Wireless Security ====
Configure the settings (Security Mode, WPA Algorithms, WPA Shared Key) to exactly match your main router:
* Security Mode: Enabled
* Security Mode: WPA2 Personal (hlavní router má WPA/WPA2-Personal)
* WPA Algorithms: AES
* Save (do not Apply Setting!)
==== Setup > Basic Setup ====
Network & IP Settings
'''Wireless Setup'''
* WAN Connection Type: Automatic Configuration - DHCP.
'''Network Setup'''
Change the Local IP Address to a different subnet than your primary router (e.g., if your main router is 192.168.1.1, set this one to 192.168.2.1).
*IP Address: 192.168.1.1
*Mask: 255.255.255.0
*Gateway: 192.168.1.1
*Local DNS: 192.168.1.1
*Assign WAN Port to Switch: ✓ (tj. use WAN port as another LAN port – also allows access after a reset)
*DHCP Type: Forwarder
*DHCP Server: Disable
*Time Zone UTC +01:00
*DST: last Sun Mar - last Sun Oct
*Save (do not Apply Setting!)
==== Setup > Advanced Routing ====
* Operating Mode: Gateway
* Save
* Apply Setting
Your router will reboot and connect to your main Wi-Fi network. You can now plug wired devices into the LAN ports of your DD-WRT router for internet access.
==== Výsledek ====
Moc nefunguje.
Už se ani nedopingnu přes eth ani na ten WR741ND.
Nemám totiž přidělenu ani žádnou IP.
Nastavil jsem DHCP forward a zřejmě nemá spojení, tak ani žádnou IP neforwarduje.
Zkusím se k němu dostat z druhé strany přes to WiFi
Scanuji síť:
ip -br link
wlp59s0 UP e0:9d:31:dc:72:10 <BROADCAST,MULTICAST,UP,LOWER_UP>
ip -br addr
wlp59s0 UP 10.0.0.50/24 fe80::82f6:48df:ca7b:de8/64
nmap -sn 10.0.0.50/24
<pre>
Starting Nmap 7.80 ( https://nmap.org ) at 2026-06-11 23:55 CEST
Nmap scan report for 10.0.0.4 (10.0.0.4)
Host is up (0.063s latency).
Nmap scan report for 10.0.0.50 (10.0.0.50)
Host is up (0.00012s latency).
Nmap scan report for csp3.zte.com.cn (10.0.0.138)
Host is up (0.0030s latency).
Nmap done: 256 IP addresses (3 hosts up) scanned in 11.44 seconds
</pre>
50 je ntb, 4 je mobil?, 138 je O2 router
Porty:
sudo nmap -F 10.0.0.50/24
== 2026-06-12 pátek ==
Tak si tedy nastavím IP natvrdo do té sítě toho Clienta, abych se k němu zase dostal.
dd-wrt:
* IP Address: 192.168.1.10
* Mask: 255.255.255.0
* Gateway: 192.168.1.1
* DNS: 10.0.0.138
Nepomohlo. Nezbývá asi nic jiného než tvrdý reset.
[[Kategorie: Počítačová síť]]
2y44lpc7frajev7ah8h0dc2vmno0p10
148536
148529
2026-06-12T20:41:07Z
Kychot
95
/* 2026-06-12 pátek Client Bridge */
148536
wikitext
text/x-wiki
{{Pracuje se}}
{{Info
| typ = projekt
| typ2 =
| kategorie = Počítačová síť
| kategorie2 =
| stránka =
| jazyk =
| jazyk2 =
| jazyk3 =
| úroveň =
| úroveň2 =
| úroveň3 =
| příslušnost =
}}
'''Počítačová síť/Kychot''' – [[User:Kychot]] zde svépomocně řeší svou domácí počítačovou síť v rámci projektu [[Počítačová síť]].
== Úkol ==
Pokrýt Wi-Fi signálem s internetovou konektivitou pozemek o rozloze cca 60 × 20 m a zasíťovat dva na něm nacházející se objekty, nacházející se cca 45 m od sebe.
* maringotka o rozměrech cca 2 × 6 m; nevýhodou je, že se jedná o bývalou pouťovou střelnici, která má ve vnitřních stěnách zabudované ocelové plechy proti diabolkám a brokům, které působí jako účinné stínění proti Wi-Fi signálu. V tuto chvíli je v ní modem O2 s venkovní anténou pro příjem LTE.
* dřevostavba o půdorysu cca 10 × 12 m se suterénem, přízemím, podkrovím.
Postup řešení:
== 2026-05-07 čtvrtek ==
Máme k disposici tyto již dříve používané síťové prvky:
* [[ZXHN H267A]] – modem+router dodaný O2 pro LTE připojení,
* [[TP-LINK Archer C2 AC900]] – tp-link: Dual-Band (2.4GHz 450Mbps + 5 GHz 433Mbps) WiFi router
* [[TL-WR741ND]] – [https://www.tp-link.com/cz/ tp-link]: [https://www.tp-link.com/cz/home-networking/wifi-router/tl-wr741nd/ Bezdrátový N router 150 Mbit/s].
** Napájecí zdroj T090060-2C1, 9 V, 0.6 A
* [[DI-524]] – [https://www.dlink.com/cz/cs/ D-Link]: [https://www.dlink.com/cz/cs/products/di-524-high-speed-2-4ghz-802-11g-wireless-router 802.11g Wireless Broadband Router]. Napájecí zdroje D-Link:
** AM-0751500V 7.5 V, 1500 mA, 11.25 VA, + uprostřed. Ten je zřejmě správný, DI-524 žere 1.5 A
** AM-0751000V 7.5 V, 1000 mA, 7.5 VA, + uprostřed. Tenhle je zřejmě od nějakého jiného routeru.
* Bohužel mám jen jednu šroubovací anténu pro ''TL-WR741ND'' anebo ''DI-524''.
* <strike>[[EX3700]] [https://www.netgear.com/ NETGEAR] [https://www.netgear.com/ie/home/wifi/range-extenders/ex3700/ AC750 Dual-band WiFi Range Extender - 750Mbps, Wall-plug] </strike> – vyhořel v důsledku přepětí
'''Postup:'''
=== Co co dělá ===
* ''ZXHN H267A'' běží normálně, zajišťuje konektivitu přes O2 LTE, vysílá na:
** 1. kanálu/2.5 GHz
* Zapnu ''Archer C2 AC900'' napájení. Svítí jen <span style="color:#009900">⏻</span> Cca po 1 minutě začne vysílat na:
** 11. kanálu (9–13)/2.4 GHz, ve vzdálenosti cca 2 m síla -40 dBm, SSID "hermanet partyroom"
** 42. (34–50) kanálu/5 GHz, síla -37 dBm, SSID "hermanet partyroom 5G", takže je zřejmě nakonfigurován jako běžný Wi-Fi router
* Zapnu ''WR741ND'', svítí <span style="color:#009900">⏻ wireless 🛜 🔒</span>nevysílá nic, zřejmě je nastaven na příjem (jako client).
* Zapnu ''DI-524'', svítí ''Power'', pravidelně bliká ''Status'', nepravidelně bliká ''WLAN''. Vysílá na:
** 6. kanálu (4–8)/2.4 GHz, SSID "dlink", síla cca -50 dBm
=== [[TL-WR741ND]] ===
* Před několika lety byl použit jako přijímač Wi-Fi signálu ve dřevostavbě a tak se ho pro tento účel pokusím využít opět.
* Propojím patch kabelem s netbookem [[Mivvy m310]], protože to je jediný použitelný, který má RJ-45
* Otázka je, který LAN konektor použít. Tuším, že pro nastavování jsem používal LAN4
* ''Mivvy'' hlásí: ''Připojeno přes drátovou síť s IP 192.168.1.144''
* <code>arp -a</code>
** <tt>DD-WRT 192.168.1.1</tt>
* Pokusím se spojit s 192.168.1.1: dd-wrt.com control panel. Hurá, jsem tam!
* Mode: ''client'' – můj předpoklad byl tedy správný
* Na vše ostatní to chce ovšem login. Naštěstí jsem si trochu vzpomněl a zkusil.
* Bohužel už jsem za těch pár let zapomněl, jak to nakonfigurovat. Kde v mode ''client'' nastavit síť a síťové heslo, které má přijímat?
* Google: [https://www.google.com/search?q=client+mode+site%3Aopenwrt.org%2Fdocs%2F client mode site:openwrt.org/docs/]
* [https://openwrt.org/docs/guide-user/network/wifi/connect_client_wifi Connect to client Wi-Fi network] – nikde v nastavení nemůžu najít to, co se tu píše: <cite>go in the wireless networks page, and click on Scan button</cite>
* Konečně: Status | Wireless
** Dole tlačítko [Site Survey]
** Vidím tam seznam všech dostupných sítí
** U té naší … kliknu na [Join]
** <tt>Successfully joined the following network as a client: …</tt> [Continue]
** Nikde se mě to neptalo na heslo. Divné.
** Asi bude platit to heslo, nastavené na [Wireless] | [Wireless security] ? To jsem původně myslel, že platí pro vysílání, ale možná, že pro oba módy.
** Security mám na WPA2 Personal/TKIP+AES
* Mám tušení, že někdy se musel patch kabel strkat do WAN a někdy do LAN. Zkouším se tedy připojit někam ven, např. na www.seznam.cz 77.75.77.222 Ale furt nic...
* Zeptám se tedy Google AI: [https://www.google.com/search?q=Jak+m%C3%A1m+nastavit+OpenWrt+jako+WiFi+klienta%3F Jak mám nastavit OpenWrt jako WiFi klienta?]
** https://openwrt.org/docs/guide-user/network/wifi/connect_client_wifi
** Bohužel tyhle printscreens jsou jiné, než jaké vidím u sebe. Možná mám zastaralou verzi firmware, která už neodpovídá tomu popisu na webu? Mám:
** DD-WRT v24-sp2 (08/19/12)sp, tedy už 6 let starou
** Bohužel se současnou verzí OpenWrt si tedy na svém TL-WR741ND už neškrtnu: https://openwrt.org/toh/tp-link/tl-wr741nd
*** This device is NOT RECOMMENDED for future use with OpenWrt due to low flash/ram. OpenWrt support for this device has ended in 2022. 19.07.10 was the last official build for 4/32 devices.
*** Takže nechám si tu tady tu starou verzi a musím bloudit, kde co jak nastavit.
*** Ptám se ještě AI: Říká, že pro staré verze je nejlepší Wiki. Jenže tu právě používám. Zkusím tedy hledat v historii:
*** https://wiki.dd-wrt.com/wiki/index.php/Tutorials
=== [[ZXHN H267A]] ===
* IP: http://10.0.0.138/ O2
* Koukám na routovací tabulku: Místní síť | Routing
{|class="wikitable"
|+ Routing Tabulka
! Network adresa !! Subnet Mask !! Brána !! Rozhraní
|-
| 0.0.0.0 || 0.0.0.0 || 192.168.1.1 ||Ethernet_data_DHCP
|-
| 10.0.0.0 || 255.255.255.0 || 0.0.0.0 || LAN
|-
| 192.168.1.0 || 255.255.255.0 || 0.0.0.0 || Ethernet_data_DHCP
|}
* Takže to by mohl být ten problém: Zatímco vnitřní síť LAN je A: 10.0.0.0, tak vnější síť WAN je C: 192.168.1.0, což by mohlo kolidovat s tím nastavením LAN u ''TL-WR741ND'' na stejnou síť 192.168.1.0. Takže zkusím to přenastavit v tom ''TL-WR741ND'' na 192.168.2.0, aby mi to tam routovalo.
* Ještě zkontroluji zabezpečení: Místní síť | WLAN | WLAN Basic: WPA/WPA2-PSK-TKIP/AES
=== [[TL-WR741ND]] ===
* Změním tedy LAN:
** [Setup]|[Basic Setup]
*** Router IP:
**** Local IP Address: 192.168.2.1
**** Subnet Mask: 255.255.255.0
**** Gateway: 0.0.0.0
**** Local DNS: 0.0.0.0
* Ejhle problém: Nemůžu se tam teď už dostat :-(
* Aha, musím se odpojit od drátu a pak znova připojit, abych dostal tu novou IP
* A už tam zase jsem
* Ale pořád se nedostanu ven, ani na ten 10.0.0.138
* Zkusím se tedy novu připojit přes [Status] | [Wireless] | [Site Survey]
* Tak já fakt nevím co ještě :-( Znovu tedy přes wiki:
* https://wiki.dd-wrt.com/wiki/index.php/Tutorials
* Bridge:
** Wiki Path: DD-WRT Wiki Main / Tutorials / Linking Routers https://wiki.dd-wrt.com/wiki/index.php/Linking_Routers
** https://wiki.dd-wrt.com/wiki/index.php/Client_Bridge (Broadcom – Station Bridge)
** https://wiki.dd-wrt.com/wiki/index.php/Client_Bridged (Routed)(Non-Broadcom)
** https://wiki.dd-wrt.com/wiki/index.php/Repeater_Bridge
== 2026-05-20 středa ==
* Znovu si pročítám výše zmíněný tutorial https://wiki.dd-wrt.com/wiki/index.php/Linking_Routers
* [https://wiki.dd-wrt.com/wiki/Station_Bridge_(Routed) Station Bridge (Routed)] je zřejmě synonymum pro ''Client Bridged'': Jeho použití se obecně nedoporučuje – pouze v krajních případech, kdy to zrovna jinak nejde. Je to spíše obezlička. Může být nestabilní. Jeho výhoda je v tom, že se konfiguruje snáze než Repeater Bridge (viz níže), takže je možné si na něm tu konfiguraci nacvičit (větší část konfigurace je shodná).
* [https://wiki.dd-wrt.com/wiki/Repeater_Bridge Repeater Bridge] ('''RB'''): Transparentně propojuje počítače na různých místech, pokud tato místa nemohou být propojena kabelem. Umožňuje připojit se drátovým i bezdrátovým klientům. ([https://wiki.dd-wrt.com/wiki/images/9/9b/Repeater_Bridge.jpg Obrázek Repeater Bridge.jpg]) '''RB''' může být připojen jen na jednom pásmu.
Takže O.K., zkusím to nejdřív se ''Station Bridge (Routed)'' neboli ''Client Bridged'' a když se mi to podaří nakonfigurovat a spojit se, tak pak to nakonfiguruju jako ''Repeater Bridge''.
=== Station Bridge (Routed) ===
* Postupuji dle výše uvedeného návodu: [https://wiki.dd-wrt.com/wiki/Repeater_Bridge Repeater Bridge]:
* Propojím [[Mivvy m310]] drátem s [[TL-WR741ND]]
* Spojení zahlásí odpovídající IP: 192.168.2.144, 192.168.2.1
* [[Firefox]]em se spojím s 192.168.2.1 a jsem na dd-wrt.com Control Panel
* Udělám Hard reset. Jak teda? google: [https://www.google.com/search?client=ubuntu&channel=fs&q=TL-WR741ND+Hard+reset TL-WR741ND Hard reset]
** Power on the router.
** Find the small Reset pinhole on the back panel.
** Insert a paperclip or a similar pointed object into the hole and press down.
** Hold the button for about 10–15 seconds until the SYS or Power LED starts flashing or blinks rapidly.
** Release the button and wait for the router to completely reboot and the lights to stabilize.
* Nevím co je SYS LED. Power LED chápu, že je <span style="color:#009900">⏻</span>
* Držel jsem snad 30 sekund, ale nic blikat nezačalo. Naposledy bliklo ozubené kolečko <span style="color:#009900">⚙</span> hned vedle <span style="color:#009900">⏻</span>
* Teď už svítí jen <span style="color:#009900">⏻</span> a ''wireless'' (ten symbol se mi tu nezobrazuje).
* Zkouším se znovu spojit s 192.168.2.1 – Unable to connect
* Koukám na spojení – hlásí 192.168.1.144, 192.168.1.1
* [[Firefox]]em se tedy spojím s 192.168.1.1
* Výborně, jsem tam! Nastavím si username + password.
== 2026-06-11 čtvrtek ==
Jedu (omylem) dle návodu: [https://wiki.dd-wrt.com/wiki/Repeater_Bridge Repeater Bridge]
==== Setup -> Basic Setup ====
'''WAN setup'''
*WAN Connection Type: Disabled
*Router Name: DD-WRT
'''Network Setup'''
*IP Address: 192.168.1.2
*Mask: 255.255.255.0
*Gateway: 192.168.1.1
*Local DNS: 192.168.1.1
*Assign WAN Port to Switch: ✓ (tj. use WAN port as another LAN port – also allows access after a reset)
*DHCP Server: Disable
*Time Zone UTC +01:00
*DST: last Sun Mar - last Sun Oct
*Save (do not Apply Setting!)
==== Wireless -> Basic Settings ====
'''Wireless physical interface ath0 [2.4 GHz]'''
* Wireless Mode: Client bridge
** (Měl bych nastavit: Repeater Bridge. Ale bohužel tu mám jen volbu: Client bridge. Jak jsem četl minule, je to zřejmě synonymum pro ''Station Bridge'')
Aha, tak já si říkal, že nejdřív zkusím ''Station Bridge (Routed)'' neboli ''Client Bridged'' a teprve potom to nakonfiguruji jako ''Repeater Bridge'', ale omylem jsem jel dle návodu [https://wiki.dd-wrt.com/wiki/Repeater_Bridge Repeater Bridge].
Ale teď vidím, že v té staré verzi firmware takovou volbu ''Repeater Bridge'' vůbec nemám, tak se asi budu muset spokojit s volbou ''Client bridge''.
=== Client Bridge ===
Tak tedy znova, přepnu na návod [https://wiki.dd-wrt.com/wiki/Station_Bridge_(Routed) Station Bridge (Routed)]
To nastavení mi ale přijde hrozně složité.
== Client ==
Teď mi teprve docvaklo, že já vlastně nemusím ten dd-wrt konfigurovat jako nějaký bridge nebo router.
Vždyť mi docela stačí, když ho nakonfiguruju jednoduše jako client, který bude přijímat Wi-Fi a posílat ho do jednoho LAN portu, kterým ho prak spojím s ''Archer C2 AC900'', který pak bude fungovat jako skutečný WiFi router. Tak jsem to vlaqstně měl už dávno před mnoha lety a tak mi to tenkrát i fungovalo a nebyl problém.
==== Wireless > Basic Settings ====
Návod: [https://wiki.dd-wrt.com/wiki/Basic_Wireless_Settings Basic Wireless Settings]
* Wireless Mode: Client
* Wireless Network Mode: NG-Mixed (2.4 GHz) (defaultně bylo Mixed)
* Channel width: Full (20 MHz)
* Wireless channel: Auto (anebo skutečný kanál, pokud se nemění)
* Wireless Network Name (SSID): Jméno hlavní sítě (pokud to dobře chápu)
* Advanced Settings: ✓
* Regulatory Domain: CZECH REPUBLIC
* Network Configuration: Unbridged/Bridged – nevím co znamená, ponechávám defaultní Bridged
* Save (do not Apply Setting!)
==== Wireless > Wireless Security ====
Configure the settings (Security Mode, WPA Algorithms, WPA Shared Key) to exactly match your main router:
* Security Mode: Enabled
* Security Mode: WPA2 Personal (hlavní router má WPA/WPA2-Personal)
* WPA Algorithms: AES
* Save (do not Apply Setting!)
==== Setup > Basic Setup ====
Network & IP Settings
'''Wireless Setup'''
* WAN Connection Type: Automatic Configuration - DHCP.
'''Network Setup'''
Change the Local IP Address to a different subnet than your primary router (e.g., if your main router is 192.168.1.1, set this one to 192.168.2.1).
*IP Address: 192.168.1.1
*Mask: 255.255.255.0
*Gateway: 192.168.1.1
*Local DNS: 192.168.1.1
*Assign WAN Port to Switch: ✓ (tj. use WAN port as another LAN port – also allows access after a reset)
*DHCP Type: Forwarder
*DHCP Server: Disable
*Time Zone UTC +01:00
*DST: last Sun Mar - last Sun Oct
*Save (do not Apply Setting!)
==== Setup > Advanced Routing ====
* Operating Mode: Gateway
* Save
* Apply Setting
Your router will reboot and connect to your main Wi-Fi network. You can now plug wired devices into the LAN ports of your DD-WRT router for internet access.
==== Výsledek ====
Moc nefunguje.
Už se ani nedopingnu přes eth ani na ten WR741ND.
Nemám totiž přidělenu ani žádnou IP.
Nastavil jsem DHCP forward a zřejmě nemá spojení, tak ani žádnou IP neforwarduje.
Zkusím se k němu dostat z druhé strany přes to WiFi
Scanuji síť:
ip -br link
wlp59s0 UP e0:9d:31:dc:72:10 <BROADCAST,MULTICAST,UP,LOWER_UP>
ip -br addr
wlp59s0 UP 10.0.0.50/24 fe80::82f6:48df:ca7b:de8/64
nmap -sn 10.0.0.50/24
<pre>
Starting Nmap 7.80 ( https://nmap.org ) at 2026-06-11 23:55 CEST
Nmap scan report for 10.0.0.4 (10.0.0.4)
Host is up (0.063s latency).
Nmap scan report for 10.0.0.50 (10.0.0.50)
Host is up (0.00012s latency).
Nmap scan report for csp3.zte.com.cn (10.0.0.138)
Host is up (0.0030s latency).
Nmap done: 256 IP addresses (3 hosts up) scanned in 11.44 seconds
</pre>
50 je ntb, 4 je mobil?, 138 je O2 router
Porty:
sudo nmap -F 10.0.0.50/24
== 2026-06-12 pátek ==
Tak si tedy nastavím IP natvrdo do té sítě toho Clienta, abych se k němu zase dostal.
dd-wrt:
* IP Address: 192.168.1.10
* Mask: 255.255.255.0
* Gateway: 192.168.1.1
* DNS: 10.0.0.138
Nepomohlo. Nezbývá asi nic jiného než tvrdý reset.
=== Station Bridge (Routed) ===
Mělo by to být synonymum pro '''Client Bridge'''
[https://wiki.dd-wrt.com/wiki/Station_Bridge_(Routed) Station Bridge (Routed)]
* mám verzi v24-sp2 (03/19/12), pro novější mám málo paměti
* HARD reset
* Propojit drátem
* computer: static IP address 192.168.1.250
* browser na 192.168.1.1, dd-wrt GUI.
* username and password
'''Setup > Basic Setup'''
* ''WAN Connection Type'':
** Connection Type: Disabled
** Turn Shortcut Forwarding Engine OFF – v mé staré verzi toto není
* ''Network Setup'':
** Local IP Address: 10.0.0.250 (the same subnet range as your primary router, outside the dhcp pool)
** Subnet mask: 255.0.0.0
** Gateway IP: 10.0.0.138 (primary router's IP address)
** Local DNS: 0.0.0.0 (blank nejde)
* ''Network Address Server Setting (DHCP)'':
** DHCP Type: DHCP Server
** DHCP Server: Disable
** Uncheck:
*** "Use DNSMasq for DNS",
*** "DHCP-Authoritative"
*** "Forced DNS Redirection" – tato volba tu není
*** navíc je tu volba: "Use DNSMasq for DHCP" – také uncheck (v novější verzi je v [Services])
** NTP (Network Time Protocol) Client ponechám: Enable
* ''Time Settings'':
** Time Zone UTC +01:00
** Summer Time (DST): last Sun Mar - last Sun Oct
* [Save] (do not Apply Setting!)
'''Services > Services'''
* ''DNSMasq'':
** DNSMasq: Disable
* [Save] (do not Apply Setting!)
'''Security > Firewall'''
* ''Firewall Protection'':
** SPI firewall: Disable [http://www.dd-wrt.com/phpBB2/viewtopic.php?p=1099695#1099695 workaround for issues]
* [Save] (do not Apply Setting!)
* ''Additional Filters'':
** Check "Filter Multicast" (Leave Filter multicast checked) ([http://www.dd-wrt.com/phpBB2/viewtopic.php?p=1099695#1099695 see why here]) – takovou volbu tu vůbec nemám
* [Save] (do not Apply Setting!)
'''Setup > Advanced Routing'''
* ''Operating Mode'':
** Operating Mode: Router (defaultně byla Gateway)
* [Save] (do not Apply Setting!)
'''Wireless > Wireless Security'''
* ''Wireless Security ath0''
Physical Interface ath0 SSID [dd-wrt] HWAddr [F8:D1:11:80:24:42]
** Security Mode: WPA2 Personal (from the primary router)
** WPA Algorithms: AES (Advanced Encryption Standard); (Alternativy TKIP, TKIP+AES nedoporučeny)
** WPA Shared Key: ********* (předpokládám, že je to heslo pro přístup do WiFi sítě)
* [Save]
* '''[Apply Settings]'''
V tuto chvíli jsem (samozřejmě) ztratil spojení, musím změnit IP adresu u drátem připojeného NTB na 10.0.0.10 a připojit se na 10.0.0.250
Hurá, jsem připojen!
'''Wireless->Basic Settings'''
* ''Wireless Physical Interface ath0 [2.4 GHz]'''
** Wireless mode: Client Bridge (Routed) (což by mělo být to samé jako to Station Bridge (Routed)), což automatically disables the WAN
** Další věci tu nevidím, zkusím zacheckovat: Advanced Settings
** Regulatory Domain: CZECH REPUBLIC
** Nic dalšího z níže uvedených voleb tu nevidím
** Dám tedy: [Save] (do not Apply Setting!) a už ty další volby vídím
** Default GW (Gateway) mode: manual
** Gateway: 10.0.0.138 (primary router's IP address)
*** For multi-band routers, only set this mode for one radio! Only use AP or disabled on the other(s) (mám jen 2.4 GHz)
** Wireless Network Name (SSID): O2-Internet-930 (exactly the same as your primary router)
* [Save]
* '''[Apply Settings]'''
'''Výsledek:'''
* Spojení na router 10.0.0.250 z manuální adresy NTB 10.0.0.10 pořád drží. (Set your computer back to automatic IP and DNS.)
* Zkusím přepnout drátové připojení na automatické.
* Byla mi přidělena IP 10.0.0.7
* Gateway i první DNS správně na 10.0.0.138
* Přes hlavní router ping 10.0.0.250: O.K.
* Po tom drátě se spojím se světem – vypadá to znamenitě
Configure any other settings you wish at this point.
If you have any difficulty, disable encryption on all devices, do a hard reset on the Station Bridge (Routed) router, and start again. If it works without encryption, check that the encryption passphrase and types match.
Some OEM routers or client devices may have difficulty with spaces or special character
[[Kategorie: Počítačová síť]]
20chtf6qij103o0ul3be7aa4b0ikxf7
Uživatel:Kychot/správce
2
20760
148538
2026-06-12T21:14:47Z
Kychot
95
Uživatel:Kychot/správce
148538
wikitext
text/x-wiki
Byl jsem [[Diskuse s uživatelem:Kychot#Správcovské akce|upozorněn]], že nevyužívám svá práva správce, která mi mohou tím pádem být odebrána. Proto jsem se zeptal AI Gemini, co mám jako správce dělat, když není zapotřebí nikoho blokovat, nic hromadně mazat atd. Odpověď kopíruji:
Správci [Wikipedie:Správci](https://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Spr%C3%A1vci) jsou uživatelé s pokročilými technickými právy, která jim umožňují udržovat pořádek na encyklopedii. Mezi jejich hlavní nástroje patří blokování uživatelů a IP adres, zamčení stránek proti editaci [Wikipedie:Nástěnka správců/Archiv13](https://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:N%C3%A1st%C4%9Bnka_spr%C3%A1vc%C5%AF/Archiv13), mazání stránek [Wikipedie:Hlasování/Skrývání editací](https://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Hlasov%C3%A1n%C3%AD/Skr%C3%BDv%C3%A1n%C3%AD_editac%C3%AD) a hromadné úpravy přes speciální rozhraní [Wikipedie:Panel referencí](https://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Panel_referenc%C3%AD).
Zde je přehled klíčových oprávnění, kterými správci disponují:
* Správa uživatelských účtů: Schopnost blokovat a odblokovat uživatele či IP adresy porušující pravidla. Udělování a odebírání speciálních práv, například pro boty nebo správce rozhraní. [1]
* Práce se stránkami: Trvalé či dočasné mazání hesel i jejich historie a možnost úplného zamčení stránek (např. u často napadaných článků) Wikipedie:Nástěnka správců/Archiv13.
* Ochrana soukromí: Možnost trvalého skrytí vybraných verzí stránek a editací před běžnými uživateli (tzv. revdel funkce) Wikipedie:Hlasování/Skrývání editací.
* Zásahy do systému: Editace stránek ve jmenném prostoru MediaWiki:, což umožňuje přímé úpravy uživatelského rozhraní, systémových hlášek nebo globálních skriptů (tzv. udělátek) Wikipedie:Panel referencí.
Pokud se na Wikipedii potřebujete obrátit se žádostí o zásah (např. kvůli vandalismu), využijte Nástěnku správců.
Zajímá vás, jak se taková práva získávají, nebo byste se chtěl podívat na seznam současných správců na české verzi webu? Dejte mi vědět, rád vám tyto informace dohledám.
[1] [https://cs.wikipedia.org](https://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Spr%C3%A1vci)
Jako správce Wikipedie se ke svým speciálním nástrojům dostanete několika rychlými způsoby přímo přes webové rozhraní.
Zde jsou hlavní cesty, jak se k nim navigovat:
* Centrální rozcestník: Navštivte stránku Speciální:SpeciálníStránky (anglicky Special:SpecialPages).
* Sekce pro správce: Na tomto rozcestníku sjeďte dolů na sekci Nástroje pro správce systému.
* Přímé odkazy: Do vyhledávacího pole Wikipedie můžete rovnou zadat zkratku konkrétního nástroje.
* Boční panel: Odkaz na obecné „Speciální stránky“ najdete vždy v levém menu v sekci Nástroje.
* Odkazy u článků: Tlačítka pro smazání či zamčení vidíte přímo v horní liště u každého článku.
* Odkazy u uživatelů: Možnost zablokování najdete přímo v historii editací daného uživatele nebo na jeho diskusní stránce.
Zde je přehled nejčastějších přímých odkazů (stačí je zadat do vyhledávání na Wikipedii):
* Speciální:Zablokovat – Pro zablokování agresivních uživatelů nebo IP adres.
* Speciální:Smazat – Pro rychlé odstranění nevhodného obsahu a stránek.
* Speciální:Zamknout – Pro nastavení úrovně ochrany konkrétní stránky.
* Speciální:Obnovit – Pro zobrazení smazaných verzí stránek a jejich případné vrácení.
Chcete se dozvědět více o tom, jak funguje konkrétní nástroj (například skrývání revizí), nebo potřebujete pomoci s vyhledáním konkrétní speciální stránky pro vaši práci? Dejte mi vědět, rád vám to podrobně popíšu.
Omlouvám se, v předchozí odpovědi jsem automaticky předpokládal prostředí Wikipedie. Na Wikiverzitě se vzhled (vzhledem k výchozímu vzhledu Vector nebo Minerva) a řazení stránek mírně liší.
Ano, je to přesně ono. Na stránce Speciální:SpeciálníStránky jsou nástroje s vyhrazeným přístupem (tedy ty pro správce) vyznačeny tučně. Na Wikiverzitě nejsou v samostatném bloku na konci, ale jsou rozptýlené v jednotlivých sekcích (např. Údržba, Seznamy stránek atd.) podle toho, k čemu slouží. Pokud tedy vidíte tučné názvy stránek, díváte se na své správcovské nástroje.
Zde je vysvětlení k chybějícímu bočnímu panelu a rychlé navigační alternativy:
## Proč nevidíte sekci „Nástroje“ vlevo?
* Mobilní zobrazení nebo vzhled Minerva: Pokud máte aktivní mobilní verzi nebo moderní úsporný vzhled, levý boční panel je skrytý pod ikonou tří čárek (menu) vlevo nahoře.
* Sbalené menu: V klasickém počítačovém vzhledu (Vector) bývá sekce Nástroje (v angličtině Tools) sbalená. Musíte na ni v levém sloupci kliknout, aby se rozbalila.
## Nejrychlejší cesty k nástrojům na Wikiverzitě
Jako správce [Wikiverzity](https://cs.wikiversity.org/wiki/Wikiverzita:Spr%C3%A1vci) můžete pro okamžitý přístup využít tyto přímé odkazy zadáním do vyhledávacího pole vpravo nahoře Wikiverzita:Správci:
1. Blokování uživatelů: Zadejte Speciální:Zablokovat
2. Mazání stránek: Odkaz ke smazání se vám zobrazí přímo na horní liště (nebo pod rozbalovací šipkou vedle hvězdičky sledování) u konkrétního článku, který si otevřete.
3. Hromadné mazání: Zadejte Speciální:Nuke (nástroj pro rychlé smazání hromady spamu od jednoho uživatele).
4. Změna rozhraní: Zadejte Speciální:ChráněnáÚvodníHlášení (zde upravujete systémové texty MediaWiki) Wikiverzita:Správci.
Pokud byste potřeboval pomoci s nastavením konkrétního nástroje přímo v rozhraní Wikiverzity, dejte vědět, který úkon (např. blokování IP rozsahů nebo revize smazaného obsahu) zrovna řešíte.
Chcete-li si udržet práva správce v období klidu, musíte vykázat alespoň minimální technickou aktivitu v protokolech (tzv. logách) projektu. Globální pravidla nadace Wikimedia Foundation totiž vyžadují provádění správcovských úkonů, přičemž samotné běžné editace článků nebo diskusí k udržení těchto práv nestačí [Wikiverzita:Pravidla pro správce a byrokraty](https://cs.wikiversity.org/wiki/Wikiverzita:Pravidla_pro_spr%C3%A1vce_a_byrokraty).
Pokud na české Wikiverzitě není aktuálně koho blokovat nebo co urgentně mazat, můžete provádět „preventivní údržbu“, která se technicky počítá jako použití správcovských práv:
## 1. Preventivní ochrana stránek (Zamčení / Polozamčení)
* Co dělat: Projděte si hlavní nebo vysoce exponované stránky projektu.
* Akce: Použijte správcovské tlačítko Zamknout (či změnit úroveň ochrany). Můžete preventivně polozamknout často navštěvované přehledy nebo portály proti anonymnímu vandalismu.
## 2. Čištění starého obsahu a testů
* Co dělat: Projděte si pískoviště nebo opuštěné testovací stránky uživatelů.
* Akce: Pokud najdete staré, léta neaktivní testy zjevně porušující autorská práva, nebo zcela prázdné a zbytečné stránky, použijte právo Smazat.
## 3. Údržba a revize smazaného obsahu
* Co dělat: Otevřete si Speciální:SmazanéStránky.
* Akce: Prohlížení smazané historie sice záznam negeneruje, ale pokud narazíte na historicky smazaný text, který by dnes dávalo smysl obnovit (nebo jej sloučit jinam), použijte nástroj Obnovit.
## 4. Drobné úpravy systémového rozhraní
* Co dělat: Upravte nebo zaktualizujte drobná systémová hlášení.
* Akce: Přejděte na rozhraní Speciální:ChráněnáÚvodníHlášení (nebo jmenný prostor MediaWiki:). I drobná oprava překlepu nebo aktualizace odkazu v systémové hlášce se počítá jako správcovský zásah, protože běžný uživatel tyto stránky editovat nemůže [Wikiverzita:Správci](https://cs.wikiversity.org/wiki/Wikiverzita:Spr%C3%A1vci).
## Jak systém neaktivitu posuzuje?
Pravidla pro odebírání práv kvůli neaktivitě hlídají tzv. stewardové (globální správci). Ti jednou za čas kontrolují Speciální:Protokoly (Logy) české Wikiverzity. Pokud v protokolu smazání, zablokování či zamčení stránek nemáte za poslední období (zpravidla se posuzuje 6 až 12 měsíců) ani jeden záznam, systém vás vyhodnotí jako neaktivního správce. Pouhé drobné úkony popsané výše vás v protokolu udrží jako aktivního.
hog71on50wv9vykc7mz3yyw1pmezci8
148539
148538
2026-06-12T21:34:57Z
Kychot
95
Dotazy
148539
wikitext
text/x-wiki
Byl jsem [[Diskuse s uživatelem:Kychot#Správcovské akce|upozorněn]], že nevyužívám svá práva správce, která mi mohou tím pádem být odebrána. Proto jsem se zeptal AI Gemini, co mám jako správce dělat, když není zapotřebí nikoho blokovat, nic hromadně mazat atd. Odpověď kopíruji:
''Dotaz: wikipedie nástroje správce''
Správci [Wikipedie:Správci](https://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Spr%C3%A1vci) jsou uživatelé s pokročilými technickými právy, která jim umožňují udržovat pořádek na encyklopedii. Mezi jejich hlavní nástroje patří blokování uživatelů a IP adres, zamčení stránek proti editaci [Wikipedie:Nástěnka správců/Archiv13](https://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:N%C3%A1st%C4%9Bnka_spr%C3%A1vc%C5%AF/Archiv13), mazání stránek [Wikipedie:Hlasování/Skrývání editací](https://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Hlasov%C3%A1n%C3%AD/Skr%C3%BDv%C3%A1n%C3%AD_editac%C3%AD) a hromadné úpravy přes speciální rozhraní [Wikipedie:Panel referencí](https://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Panel_referenc%C3%AD).
Zde je přehled klíčových oprávnění, kterými správci disponují:
* Správa uživatelských účtů: Schopnost blokovat a odblokovat uživatele či IP adresy porušující pravidla. Udělování a odebírání speciálních práv, například pro boty nebo správce rozhraní. [1]
* Práce se stránkami: Trvalé či dočasné mazání hesel i jejich historie a možnost úplného zamčení stránek (např. u často napadaných článků) Wikipedie:Nástěnka správců/Archiv13.
* Ochrana soukromí: Možnost trvalého skrytí vybraných verzí stránek a editací před běžnými uživateli (tzv. revdel funkce) Wikipedie:Hlasování/Skrývání editací.
* Zásahy do systému: Editace stránek ve jmenném prostoru MediaWiki:, což umožňuje přímé úpravy uživatelského rozhraní, systémových hlášek nebo globálních skriptů (tzv. udělátek) Wikipedie:Panel referencí.
Pokud se na Wikipedii potřebujete obrátit se žádostí o zásah (např. kvůli vandalismu), využijte Nástěnku správců.
Zajímá vás, jak se taková práva získávají, nebo byste se chtěl podívat na seznam současných správců na české verzi webu? Dejte mi vědět, rád vám tyto informace dohledám.
[1] [https://cs.wikipedia.org](https://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Spr%C3%A1vci)
''Dotaz: Jak se jako správce dostanu na příslušné speciální stránky?''
Jako správce Wikipedie se ke svým speciálním nástrojům dostanete několika rychlými způsoby přímo přes webové rozhraní.
Zde jsou hlavní cesty, jak se k nim navigovat:
* Centrální rozcestník: Navštivte stránku Speciální:SpeciálníStránky (anglicky Special:SpecialPages).
* Sekce pro správce: Na tomto rozcestníku sjeďte dolů na sekci Nástroje pro správce systému.
* Přímé odkazy: Do vyhledávacího pole Wikipedie můžete rovnou zadat zkratku konkrétního nástroje.
* Boční panel: Odkaz na obecné „Speciální stránky“ najdete vždy v levém menu v sekci Nástroje.
* Odkazy u článků: Tlačítka pro smazání či zamčení vidíte přímo v horní liště u každého článku.
* Odkazy u uživatelů: Možnost zablokování najdete přímo v historii editací daného uživatele nebo na jeho diskusní stránce.
Zde je přehled nejčastějších přímých odkazů (stačí je zadat do vyhledávání na Wikipedii):
* Speciální:Zablokovat – Pro zablokování agresivních uživatelů nebo IP adres.
* Speciální:Smazat – Pro rychlé odstranění nevhodného obsahu a stránek.
* Speciální:Zamknout – Pro nastavení úrovně ochrany konkrétní stránky.
* Speciální:Obnovit – Pro zobrazení smazaných verzí stránek a jejich případné vrácení.
Chcete se dozvědět více o tom, jak funguje konkrétní nástroj (například skrývání revizí), nebo potřebujete pomoci s vyhledáním konkrétní speciální stránky pro vaši práci? Dejte mi vědět, rád vám to podrobně popíšu.
''Dotaz: Dole žádnou sekci Nástroje pro správce nemám. V legendě je jen uvedeno, že tučně jsou vyznačeny Speciální stránky s vyhrazeným přístupem. To je to ono?A dále: V levém bočním panelu žádnou sekci Nástroje nemám.Podotýkám, že se jedná o Wikiverzitu, kde jsem správcem, a nikoli o Wikipedii.''
Omlouvám se, v předchozí odpovědi jsem automaticky předpokládal prostředí Wikipedie. Na Wikiverzitě se vzhled (vzhledem k výchozímu vzhledu Vector nebo Minerva) a řazení stránek mírně liší.
Ano, je to přesně ono. Na stránce Speciální:SpeciálníStránky jsou nástroje s vyhrazeným přístupem (tedy ty pro správce) vyznačeny tučně. Na Wikiverzitě nejsou v samostatném bloku na konci, ale jsou rozptýlené v jednotlivých sekcích (např. Údržba, Seznamy stránek atd.) podle toho, k čemu slouží. Pokud tedy vidíte tučné názvy stránek, díváte se na své správcovské nástroje.
Zde je vysvětlení k chybějícímu bočnímu panelu a rychlé navigační alternativy:
## Proč nevidíte sekci „Nástroje“ vlevo?
* Mobilní zobrazení nebo vzhled Minerva: Pokud máte aktivní mobilní verzi nebo moderní úsporný vzhled, levý boční panel je skrytý pod ikonou tří čárek (menu) vlevo nahoře.
* Sbalené menu: V klasickém počítačovém vzhledu (Vector) bývá sekce Nástroje (v angličtině Tools) sbalená. Musíte na ni v levém sloupci kliknout, aby se rozbalila.
## Nejrychlejší cesty k nástrojům na Wikiverzitě
Jako správce [Wikiverzity](https://cs.wikiversity.org/wiki/Wikiverzita:Spr%C3%A1vci) můžete pro okamžitý přístup využít tyto přímé odkazy zadáním do vyhledávacího pole vpravo nahoře Wikiverzita:Správci:
1. Blokování uživatelů: Zadejte Speciální:Zablokovat
2. Mazání stránek: Odkaz ke smazání se vám zobrazí přímo na horní liště (nebo pod rozbalovací šipkou vedle hvězdičky sledování) u konkrétního článku, který si otevřete.
3. Hromadné mazání: Zadejte Speciální:Nuke (nástroj pro rychlé smazání hromady spamu od jednoho uživatele).
4. Změna rozhraní: Zadejte Speciální:ChráněnáÚvodníHlášení (zde upravujete systémové texty MediaWiki) Wikiverzita:Správci.
Pokud byste potřeboval pomoci s nastavením konkrétního nástroje přímo v rozhraní Wikiverzity, dejte vědět, který úkon (např. blokování IP rozsahů nebo revize smazaného obsahu) zrovna řešíte.
''Dotaz: Nic z toho nebylo v posledních letech potřeba dělat.Přesto jsem byl upozorněn, že pokud nevyužívám práva správce, že mi toto právo může být odebráno.Ale když je na české wikiverzitě klid a nikoho není třeba blokovat ani hromadně mazat ani měnit rozhraní ani nic jiného, co mám jako správce dělat, aby mi o právo nebylo odebráno?''
Chcete-li si udržet práva správce v období klidu, musíte vykázat alespoň minimální technickou aktivitu v protokolech (tzv. logách) projektu. Globální pravidla nadace Wikimedia Foundation totiž vyžadují provádění správcovských úkonů, přičemž samotné běžné editace článků nebo diskusí k udržení těchto práv nestačí [Wikiverzita:Pravidla pro správce a byrokraty](https://cs.wikiversity.org/wiki/Wikiverzita:Pravidla_pro_spr%C3%A1vce_a_byrokraty).
Pokud na české Wikiverzitě není aktuálně koho blokovat nebo co urgentně mazat, můžete provádět „preventivní údržbu“, která se technicky počítá jako použití správcovských práv:
## 1. Preventivní ochrana stránek (Zamčení / Polozamčení)
* Co dělat: Projděte si hlavní nebo vysoce exponované stránky projektu.
* Akce: Použijte správcovské tlačítko Zamknout (či změnit úroveň ochrany). Můžete preventivně polozamknout často navštěvované přehledy nebo portály proti anonymnímu vandalismu.
## 2. Čištění starého obsahu a testů
* Co dělat: Projděte si pískoviště nebo opuštěné testovací stránky uživatelů.
* Akce: Pokud najdete staré, léta neaktivní testy zjevně porušující autorská práva, nebo zcela prázdné a zbytečné stránky, použijte právo Smazat.
## 3. Údržba a revize smazaného obsahu
* Co dělat: Otevřete si Speciální:SmazanéStránky.
* Akce: Prohlížení smazané historie sice záznam negeneruje, ale pokud narazíte na historicky smazaný text, který by dnes dávalo smysl obnovit (nebo jej sloučit jinam), použijte nástroj Obnovit.
## 4. Drobné úpravy systémového rozhraní
* Co dělat: Upravte nebo zaktualizujte drobná systémová hlášení.
* Akce: Přejděte na rozhraní Speciální:ChráněnáÚvodníHlášení (nebo jmenný prostor MediaWiki:). I drobná oprava překlepu nebo aktualizace odkazu v systémové hlášce se počítá jako správcovský zásah, protože běžný uživatel tyto stránky editovat nemůže [Wikiverzita:Správci](https://cs.wikiversity.org/wiki/Wikiverzita:Spr%C3%A1vci).
## Jak systém neaktivitu posuzuje?
Pravidla pro odebírání práv kvůli neaktivitě hlídají tzv. stewardové (globální správci). Ti jednou za čas kontrolují Speciální:Protokoly (Logy) české Wikiverzity. Pokud v protokolu smazání, zablokování či zamčení stránek nemáte za poslední období (zpravidla se posuzuje 6 až 12 měsíců) ani jeden záznam, systém vás vyhodnotí jako neaktivního správce. Pouhé drobné úkony popsané výše vás v protokolu udrží jako aktivního.
0uecc6brkbnwlg7hlbnh89hcdqlhmsh
Diskuse s uživatelem:Kychot/správce
3
20761
148549
2026-06-13T08:35:20Z
Juandev
29
nová sekce /* Procedura */
148549
wikitext
text/x-wiki
== Procedura ==
Pokud není co dělat a přesto to po tobě pravidlo chce, pak je asi nejlepší podat návrh na změnu pravidla. Nicméně teď je co dělat: [[:Kategorie:Stránky určené ke smazání]]. [[Uživatel:Juandev|Juandev]] ([[Diskuse s uživatelem:Juandev|diskuse]]) 13. 6. 2026, 08:35 (UTC)
cthqiqp0mvvl6lbgamkrofxy6yu4t96